Vezetői összefoglaló
A GLP-1-receptor-agonista (GLP-1 RA) terápiák klinikailag jelentős fogyást eredményeznek, és a randomizált vizsgálatok körülbelül 5% és 18% közötti, placebóval korrigált súlycsökkenésről számolnak be elhízott vagy szövődményekkel járó túlsúlyos egyének esetében.[1] A randomizált és kontrollált vizsgálatok során a fogyási fenotípust jellemzően a túlnyomó zsírtömeg (FM) csökkenése jellemzi, a zsírmentes testtömeg (LBM) kisebb – de klinikailag jelentős – abszolút csökkenése mellett, megjegyezve, hogy a vázizomzat az LBM körülbelül felét teszi ki.[2] A vizsgálatok több összefoglalója is azt jelzi, hogy a GLP-1 RAs alkalmazásával elért teljes súlyvesztés körülbelül 25–40%-a a zsírmentes tömeg csökkenésének, beleértve az izomzatot is, tulajdonítható, ami az izomzat megőrzését célzó klinikai stratégia alkalmazását indokolja a terápia során.[3]
Egy második, a formuláció szempontjából releváns korlát a GLP-1 RA-kezeléssel összefüggő gyomorürülés-lassulás, amely az értékelési módszertől függően heterogén: a szcintigráfiás metaanalízis hosszabb gyomorürülési felezési időt (T1/2) becsül a GLP-1 RAs alkalmazásakor a placebóhoz képest, míg az acetaminophen-abszorpciós vizsgálatok gyakran nem mutatnak ki jelentős késleltetést a Tmax vagy AUC proxykon keresztül.[4] A klinikailag jelentős késleltetett ürülést alátámasztják azok az endoszkópos kohorszok, amelyek a szilárd gyomortartalom visszamaradásának növekvő esélyét mutatják a standard koplalás ellenére a GLP-1 RA-t használók körében, ami közvetlenül releváns a biztonságos és hatékony orális táplálkozási stratégiák szempontjából.[5] Ebben a kontextusban az amino-peptid mátrixok (peptid-alapú/szemi-elementáris megközelítések és bizonyos esetekben elementáris szabad aminosav-megközelítések) mechanisztikusan megalapozott eszközök az aminosav-bevitel javítására, mivel a peptid formájú aminosavak leírások szerint könnyebben szívódnak fel, mint a szabad aminosavak a PepT1-mediált transzport révén, és a szemi-elementáris formulákról jelentették, hogy bizonyos körülmények között javítják a toleranciát és csökkentik a gyomorürülési időt.[6]
A GLP-1-receptor-agonisták zsírmentes tömeget érintő kockázata
A vizsgálati szintézisek során konzisztens jelzés, hogy a GLP-1 RA-mediált fogyás mérhető zsírmentes komponenst is tartalmaz, amelyet gyakran úgy összegeznek, hogy a teljes súlyvesztés nagyjából egynegyede-kétötöde a zsírmentes tömeg, beleértve az izomzat csökkenéséből származik.[3] A STEP 1 vizsgálatban a semaglutide-kezeléssel összefüggő súlyvesztést úgy foglalták össze, hogy annak körülbelül 30%-a tulajdonítható a zsírmentes szövetnek, miközben a zsírtömeg vesztése dominált, ami összhangban van azzal a szélesebb körű megfigyeléssel, hogy ezek a szerek hajlamosabbak az FM-et nagyobb mértékben csökkenteni, mint az LBM-et.[2, 7] A tirzepatide elemzései hasonló mintázatot írnak le, amelyben a súlyvesztés nagyjából háromnegyede zsírtömeg és körülbelül egynegyede zsírmentes tömeg, ami hasonlít a diéta által kiváltott fogyásnál bizonyos jelentésekben megfigyelt arányokhoz.[7]
A testösszetétel-alvizsgálatokból és metaanalízisekből származó kvantitatív összefoglalók hangsúlyozzák, hogy a zsírmentes tömegvesztés jelen van még akkor is, ha a zsírégetés dominál. A STEP 1 DXA alvizsgálatban (68 hétig tartó 2.4 mg semaglutide vs. placebo) a testsúly körülbelül 15%-kal csökkent, a teljes és zsigeri zsírtömegben nagyobb relatív csökkenés (−19.3% és −27.4%) mutatkozott, mint az LBM-ben (−9.7%), ami a relatív LBM és a teljes testtömeg közötti arány ~3%-os növekedését eredményezte.[2] 22 RCT (n=2258) szisztematikus áttekintése és hálózati metaanalízise során a GLP-1 RAs az LBM-et −0.86 kg-os átlagos különbséggel csökkentette (95% CI −1.30 és −0.42 között), és a szerzők a zsírmentes tömeg (FFM) vesztését a teljes súlycsökkenés körülbelül 25%-aként összegezték.[8]
A zsírmentes tömegvesztés mértéke heterogénnek tűnik a szélesebb bizonyítékbázisban: egyes tanulmányok a teljes súlyvesztés 40–60%-át kitevő zsírmentes tömegcsökkenésről számolnak be, míg mások ~15%-os vagy annál kisebb csökkenésről.[9] Specifikus narratív összefoglalók megjegyzik, hogy a semaglutide a teljes súlyvesztés akár ~40%-át, a liraglutide pedig akár ~60%-át kitevő zsírmentes tömegvesztéssel hozható összefüggésbe, kiemelve a szerek és a körülmények közötti potenciális tartományt (és/order a módszerek és populációk közötti különbségeket).[10] Bár a fogyás során arányos zsírmentes tömegvesztési mintázat várható, ez a heterogenitás klinikailag fontos, mert ugyanazon abszolút zsírmentes tömegvesztésnek eltérő következményei lehetnek a kiindulási tartalékoktól, a komorbiditásoktól és a funkcionális állapottól függően.[9]
Az idősebb felnőtteket ismételten a farmakológiailag indukált fogyás során fellépő káros zsírmentes kimenetelek magas kockázati csoportjaként azonosítják, mivel a zsírmentes testtömeg aránytalan csökkenése növelheti a szarkopénia, a törékenység és a funkcionális hanyatlás kockázatát.[11] Az idősebb felnőttek jelentősebb GI mellékhatásokat is tapasztalhatnak (pl. hányinger, hányás, hasmenés), ami dehidratációra, alultápláltságra és a krónikus állapotok romlására hajlamosíthat, valószínűsíthetően megnehezítve a fehérjecélok elérését a GLP-1 RA terápia során.[11] Ezzel szemben legalább néhány kohorsz-adat azt sugallja, hogy a funkció még akkor is javulhat, ha a zsírmentes tömeg korán csökken: egy semaglutide kohorszban (SEMALEAN) a szarkopéniás elhízás prevalenciája a kiindulási 49%-ról 12 hónap alatt 33%-ra csökkent, annak ellenére, hogy kezdetben körülbelül −3 kg-os abszolút zsírmentes tömegcsökkenés következett be, amely később stabilizálódott, az izomfunkció-indikátorok javulása mellett.[3]
Az alábbi táblázat összesíti a rendelkezésre álló bizonyítékokban kifejezetten jelentett legfontosabb kvantitatív zsírmentes és zsírtömeg-megoszlási megállapításokat.
A gasztroparézis okozta szűk keresztmetszet
A GLP-1 RAs lassíthatják a gyomorürülést oly módon, ami fiziológiai vizsgálatokkal mérhető és klinikailag releváns, mivel a tápanyagok vékonybélbe jutásának késleltetése korlátozhatja az étkezés utáni tápanyagszint megjelenésének időzítését és mértékét.[4, 12] Egy szcintigráfiát alkalmazó szisztematikus áttekintés/metaanalízis 138.4 perces átlagos gyomorürülési T1/2-ről számolt be (95% CI 74.5–202.3) GLP-1 RA esetén, szemben a placebo 95.0 percével (95% CI 54.9–135.0), 36.0 perces összevont átlagos különbséggel (95% CI 17.0–55.0; P<0.01).[4] Ugyanebben a bizonyítékbázisban azonban a 10 vizsgálatot (n=411) felölelő acetaminophen-abszorpciós tesztek nem találtak jelentős késleltetést a gyomorürülésben Tmax, AUC4hr vagy AUC5hr alapján mérve (mindegyik P>0.05), ami a módszerfüggő heterogenitást illusztrálja, és azt sugallja, hogy a proxy tesztek elvéthetik a késleltetett ürülés bizonyos aspektusait, amelyeket a szcintigráfia rögzít.[4]
Egy randomizált vizsgálatból származó közvetlenebb mechanisztikus bizonyíték alátámasztja azt az elvet, hogy a gyomorürülés lassítása jelentősen módosíthatja a tápanyagok megjelenését. Egy 30 résztvevős randomizált vizsgálatban a lixisenatide jelentősen növelte egy orális glükózital gyomorban való visszamaradását a placebóhoz képest (AUC 240 perces arány 2.19; 95% CI 1.82–2.64; P<0.001), és összefüggésbe hozható volt az orális glükóz szisztémás megjelenési rátájának jelentős csökkenésével (P<0.001).[12] Ebben a vizsgálatban a 240 perces posztprandiális glükózcsökkenés szorosan korrelált a lixisenatide által okozott gyomorürülés-lassulás mértékével (; P=0.002), hangsúlyozva, hogy a gyomorürülési késleltetés nem csupán mellékhatás, hanem a metabolikus hatások aktív mediátora is lehet.[12]
Klinikailag a „gasztroparézis” kifejezést óvatosan kell használni a GLP-1 RA-t használók körében, mivel ezek a szerek olyan fiziológiai gyomorürülési késleltetést idézhetnek elő, amely klinikailag jelentős lehet még akkor is, ha nem azonos a krónikus neuropátiás rendellenességként jelentkező diabéteszes gasztroparézissel.[4, 13] Mindazonáltal a gasztroparézis értékelésénél használt objektív küszöbértékek illusztrálják, hogyan operacionalizálják a késleltetett ürülést: a gyomorürülési szcintigráfiát a gyomorürülés értékelésének és a gasztroparézis diagnózisának felállításának standard eljárásaként írják le, a késleltetett ürülést pedig >10%-os gyomortartalom-visszamaradásként definiálják 4 óránál és/vagy >60%-os visszamaradásként 2 óránál, standard alacsony zsírtartalmú étkezési protokollt használva.[13] Egy szcintigráfiás vizsgálat példa visszamaradási értékei közé tartozik a 2 óránál mért 72%-os és a 4 óránál mért 55.1%-os visszamaradás, mindkettőt késleltetettnek írják le a normális gyomorürüléshez képest.[13]
Gyakorlati biztonsági és megvalósítási aggály, hogy a késleltetett gyomorürülés kellően tartós lehet ahhoz, hogy szilárd gyomortartalom maradjon vissza még a tipikus koplalási intervallumok után is. Egy ambuláns, elektív felső endoszkópos kohorszban a GLP-1 RA használata jelentősen magasabb korrigált eséllyel járt együtt a szilárd gyomortartalom visszamaradására vonatkozóan (OR 3.80; 95% CI 1.57–9.21; P=0.003).[5] Formulációs szempontból ez a fajta valós világból származó jelzés támogatja azokat a táplálkozási stratégiákat, amelyek minimalizálják a gyomor terhelését (pl. kis részecskeméretű vagy folyékony megközelítések), ha tünetek vagy objektív késleltetés van jelen, összhangban a gasztroparézis étrendi irányelvekkel, amelyek a tünetek enyhítése és a gyomorürülés fokozása érdekében a kis részecskeméretű étrendet hangsúlyozzák.[14]
Anabolikus rezisztencia és az étkezésenkénti leucine-küszöb
Az anabolikus rezisztencia központi fogalom az idősebb felnőttek fogyás alatti zsírmentes tömegének megőrzésében, mivel az izomzat kalóriakorlátozás alatti megőrzése a leírások szerint magasabb fehérjebevitelt igényel, mint a fiatalabb populációkban.[15] A bizonyítékokban hivatkozott konszenzusos nyilatkozatok és szakértői testületek 1.0–1.5 g/kg/nap fehérjebevitelt javasolnak a súlycsökkentő programokban részt vevő idősebb felnőttek számára, ami magasabb, mint az általános 0.8 g/kg/nap RDA.[15] Ugyanebben az útmutatásban a gyakorlati elosztási célok között szerepel étkezésenként ~25–30 g fehérje, előnyben részesítve a leucine-ben gazdag forrásokat, és összehangolva a bevitelt az edzésekkel az izomfehérje-szintézis (MPS) támogatása érdekében.[15]
Étkezési szinten a leucine „küszöb” keretrendszert használják az MPS stimulálásának operacionalizálására, különösen idősebb felnőtteknél. Egy GLP-1-fókuszú táplálkozási oktatási forrás megállapítja, hogy az MPS stimulálásához szükséges étkezésenkénti leucine-küszöb magasabb idősebb felnőtteknél, körülbelül 3–3.5 g leucine étkezésenként (szemben a fiatalabb felnőttek 2.5–3 g-jával).[16] Mivel a GLP-1 RAs csökkenthetik az étvágyat és megnehezíthetik a nagyobb étkezések elfogyasztását, ez a küszöbérték-rendszer közvetlenül ösztönzi a kis térfogatú, magas leucine-sűrűségű stratégiákat (pl. célzott EAA/leucine dúsítás), amikor korlátozott bevitel mellett próbálják fenntartani az anabolikus jelzéseket.[16, 17]
A klinikai útmutatók hangsúlyozzák az elégtelen fehérjebevitel elkerülését is, amely felgyorsíthatja az izomvesztést a GLP-1-hez köthető fogyás során. Az aktívan fogyó egyének számára egyes szakértői források 1.2–1.6 g/kg/nap fehérjét javasolnak, megerősítve a magasabb fehérjetartalmú megközelítést, mint gyakorlati céltartományt az aktív súlycsökkenés esetén.[18] Egy másik, elhízásra fókuszáló áttekintés hangsúlyozza, hogy a fehérjebevitel nem eshet 0.4–0.5 g/kg/nap alá az izomatrófia és a funkcionális károsodások kockázata miatt, és megjegyzi a bizonytalanságot azzal kapcsolatban, hogy az elhízás esetén a fehérjecélokat a tényleges testsúlyra, a korrigált/ideális testsúlyra vagy a zsírmentes tömegre kell-e alapozni, kiemelve az egyénre szabott adagolás egy megoldatlan megvalósítási részletét.[19]
Amino-peptid mátrixok tervezése a GLP-1 kontextusában
Intakt fehérjék, peptidek és szabad aminosavak
A GLP-1 használók számára készült amino-peptid mátrixok tervezése megköveteli a bizonyítékok által alátámasztott két korlát integrálását: (1) a fogyás gyakran jelentős zsírmentes komponenst is tartalmaz, ami fehérje/EAA stratégiákat indokol a zsírmentes tömeg megőrzésére, és (2) a gyomorürülés heterogén, de néha klinikailag jelentős módon késleltetett lehet, ami olyan formulákat igényel, amelyek tolerálhatóak és hatékonyan eljuttathatóak a vékonybélbe.[3–5] Ezzel párhuzamosan a gasztroparézis étrendi útmutatása támogatja a kis részecskeméretű étrendi megközelítéseket a gyomorürülés és a tünetek enyhítésének fokozása érdekében, ami összhangban van a kis térfogatú folyadékokra és a csökkentett részecskeméretre helyezett hangsúllyal a lassult gyomorürüléssel vagy jelentős GI tünetekkel rendelkező betegek orális aminosav-bevitele során.[14]
A rendelkezésre bocsátott bizonyítékok két mechanisztikusan elkülönülő indokot tartalmaznak a nem intakt fehérjeformulákra: a peptid-alapú megközelítéseket és az elementáris szabad aminosav-megközelítéseket. Először is, a szemi-elementáris diétákról szóló szisztematikus áttekintés megállapítja, hogy a bélbe peptid formájában bejuttatott aminosavak könnyebben szívódnak fel, mint a szabad aminosavak, ami a PepT1 transzporterrendszernek tulajdonítható, ami mechanisztikus előnyt sugall a peptid-alapú mátrixok számára, amint a tápanyagok elérik a vékonybelet.[6] Ugyanez az áttekintés arról számol be, hogy az ilyen formulákról kimutatták, hogy csökkentik a regurgitációt, a gyomorürülési időt és az öklendezést, miközben javítják a toleranciát, ami releváns, ha a lassult gyomorürülés és a felső-GI tünetek veszélyeztetik a tápanyagbevitelt és a terápiás hűséget.[6]
Másodszor, az elementáris stratégiák a bizonyítékokban egy olyan elementáris formula leírásán keresztül jelennek meg, amely a súlyosan károsodott GI funkció esetén a „100% szabad aminosavakat” és a „mindössze 2% zsírtartalmat” hangsúlyozza, a szabad aminosavakat és az alacsony zsírtartalmat olyan jellemzőkként pozicionálva, amelyek a gyomorürülés támogatását és az emésztési terhek csökkentését szolgálják a károsodott GI traktusban.[20] További termékspecifikációk közé tartozik az 1.0 kcal/mL energiasűrűség és a makrotápanyag-eloszlás: fehérje az kcal 8%-a, szénhidrát az kcal 90%-a és zsír az kcal 2%-a, ami egy magas szénhidráttartalmú, nagyon alacsony zsírtartalmú elementáris profilként értelmezhető, amelyet inkább a GI tolerancia kontextusára, mintsem kifejezetten izomépítésre terveztek.[20]
Mivel a GLP-1-hez köthető késleltetett gyomorürülés inkább „szállítási késedelmet”, mintsem maldigesztiós szindrómát hoz létre, a peptid-alapú tervezés olyan stratégiaként fogható fel, amely (a) csökkenti a kiterjedt luminális emésztésre való hagyatkozást (az intakt fehérjékhez képest), és (b) kihasználja a leírt PepT1-mediált felvételt a bélbe jutás után, míg az elementáris szabad aminosav-megközelítések az emésztési igények minimalizálásaként és bizonyos kontextusokban a zsírral összefüggő gyomorürülés-lassulás potenciális csökkentéseként értelmezhetőek.[6, 20]
Gyomorürülési kinetika fehérjeforma szerint
A fehérjeformákat összehasonlító, rendelkezésre álló kvantitatív gyomorürülési kinetikai adatok egy szemi-elementáris étrend-áttekintésben összefoglalt gyermekgyógyászati kilégzési tesztekből származnak, ezért közvetett, de hasznos formulációs előzményeket képviselnek, nem pedig közvetlen felnőtt GLP-1 adatokat.[6] A C-octanoic acid kilégzési tesztet használva az áttekintés arról számol be, hogy egy 40% casein/60% whey tartalmú étkezésnek volt a leggyorsabb medián gyomor-félürülési ideje (63.3 perc), ezt követték az aminosavak (74.4 perc), a hidrolizált whey (82.0 perc) és a 100% casein (153.9 perc).[6] Ugyanez az áttekintés idéz egy másik összehasonlítást, ahol a medián gyomor-félürülési idő gyorsabb volt a whey formulákkal (33.9 perc az összevont whey formulákra), mint a casein formulával (56.6 perc).[6] Bár ezek az adatok nem GLP-1 felhasználóktól származnak, a relatív sorrend (a whey-tartalmú formulák gyorsabban ürülnek, mint a casein-domináns formulák, az elementáris/hidrolizált formák pedig köztesek) alátámasztja azt az óvatos hipotézist, hogy az alacsonyabb viszkozitású, gyorsabban ürülő fehérjemátrixok csökkenthetik a „bélbe jutási időt” késleltetett gyomorürülési feltételek mellett.[6]
Zsírmentes tömeg megőrzése fehérjével és kapcsolódó bioaktív anyagokkal
Kimeneti szempontból a bizonyítékbázis támogatja a magasabb fehérjetartalmú megközelítéseket, mint zsírmentes tömeget kímélő beavatkozást az energiakorlátozás során, és ez az általános elv összhangban van a GLP-1-indukált fogyás során megfigyelt zsírmentes tömegvesztés ellensúlyozásának igényével.[3, 21] Egy szarkopéniában szenvedő idősebb felnőttekre összpontosító metaanalízisben a fehérje (vagy aminosavval dúsított) kiegészítés növelte az appendikuláris vázizomtömeget, 0.41-es szignifikáns standardizált átlagos különbséggel (95% CI 0.24–0.58; p<0.001).[22] Az energiakorlátozási összehasonlításokban egy magasabb fehérjebevitelt alkalmazó csoport kevesebb zsírmentes tömeget veszített, mint egy normál fehérjebevitelt alkalmazó csoport (WMD 0.45 kg; 95% CI 0.20–0.71), és kevesebb résztvevő tapasztalt jelentős zsírmentes tömegvesztést (23% vs. 13% veszített >3 kg zsírmentes tömeget; 41% vs. 21% veszített >5% zsírmentes tömeget).[21]
Az HMB az izomfehérje-lebomlás csökkentésének és a nettó anabolikus egyensúly növelésének mechanisztikusan megalapozott kiegészítőjeként jelenik meg. Egészséges fiatal férfiaknál az HMB fogyasztása 0.043±0.004-ről 0.073±0.01 %·h−1-re növelte a myofibrilláris MPS frakcionális szintézis rátáját 150 perccel a táplálás után (~70%-os növekedés; P<0.05), és 12±4-ről 5±1 μmol Phe·L−1·min−1-re csökkentette a láb proteolízisét (~57%-os csökkenés; P<0.05), anélkül, hogy abban a kísérletben megváltoztatta volna a plazma inzulinkoncentrációját.[23] Egy tumor-indukált cachexia egérmodellben az HMB 0.25 g/kg dózisban 14-szeresére, 2.5 g/kg dózisban pedig 32-szeresére növelte a fehérjeszintézis és a fehérjelebomlás arányát, illusztrálva az erős anabolikus irányú eltolódási jelzést ebben a preklinikai kontextusban.[24]
Bizonyítékok gasztroparézis populációkban
A peptid/AA formulákat a gasztroparézis populációk javuló toleranciájával összekötő közvetlen bizonyítékok korlátozottak a rendelkezésre álló adatokban, de irányadóan támogatóak. Egy gasztroparézisben szenvedő betegek körében végzett folyékony táplálékkiegészítő beavatkozásról szóló klinikai jelentés szerint 4 hét elteltével a betegek 100%-ánál csökkentek a gasztroparézis tünetei, és 75%-uknál következett be klinikailag jelentős csökkenés a GCSI-ben (>0.5 csökkenés).[25] Bár ez a jelentés nem szolgáltat izomzati kimeneteket, alátámasztja azt a megvalósíthatósági és tolerálhatósági előfeltevést, hogy a folyékony táplálkozási stratégiák javíthatják a tüneteket, és potenciálisan elősegíthetik a kalória-/fehérjecélok elérését, amikor a gyomormotilitás károsodott.[25]
Gyakorlati tervezési implikációk
Az alábbi táblázat a bizonyítékokat egy pragmatikus „tervezési térbe” fordítja le az olyan amino-peptid mátrixok számára, amelyek célja a zsírmentes tömeg megőrzése a GLP-1-hez köthető késleltetett gyomorürülés mellett, miközben kifejezetten megkülönbözteti a közvetlenül alátámasztott adatokat a következtetéseken alapulóktól.
Kiegészítő terápiák
Az ellenállásos edzést ismételten a GLP-1 RA terápia során fellépő zsírmentes tömegvesztés elleni kulcsfontosságú ellenintézkedésként hangsúlyozzák, gyakran megfelelő fehérjebevitellel párosítva. Egy klinikai táplálkozási áttekintés megállapítja, hogy az elhízás elleni GLP-1 RA terápiának „tartalmaznia kell ellenállásos edzést” és „optimális fehérjebevitelt” az izomtömeg megőrzése érdekében, és megjegyzi, hogy az ellenállásos edzés és a megfelelő fehérje enyhítheti az izomvesztést, még akkor is, ha a kifejezetten GLP-1 RA kontextusra vonatkozó bizonyítékokat vegyesnek írják le.[26] Egy külön tanulmány hasonlóképpen érvel amellett, hogy a strukturált edzés – különösen az ellenállásos edzés – és a táplálkozási optimalizálás a „terápia alapvető pillérei” a funkcionális erő fenntartása és az iatrogén szarkopénia megelőzése érdekében, megerősítve a mechanikai terhelés központi szerepét, mint az izommegőrzés jelzését a fogyás során.[27]
Egyes útmutatások helyet hagynak a célzott tápanyagoknak és farmakológiai megközelítéseknek is, ha szükséges, kijelentve, hogy a GLP-1 RA terápiának „tartalmaznia kell ellenállásos edzést, optimális fehérjebevitelt és szükség esetén specifikus tápanyagokat és esetleg farmakológiai beavatkozásokat az izomtömeg megőrzése érdekében”.[26] Mivel a rendelkezésre bocsátott bizonyítékok nem neveznek meg konkrét farmakológiai izommegőrző szereket, a konzervatív értelmezés az, hogy ebben az adatkészletben a legerősebb alkalmazható kiegészítő terápia a fehérje-elosztási stratégiákkal párosított strukturált ellenállásos edzés, nem pedig bármilyen konkrét gyógyszeres társ-terápia.[26]
Klinikai gyakorlati ajánlások
A klinikai ajánlásoknak egyensúlyt kell teremteniük a zsírmentes tömeg megőrzésére irányuló célok, valamint a késleltetett gyomorürülés melletti tolerálhatóság és biztonság között. Egy bizonyítékokon alapuló kiindulópont a kifejezett fehérjecélok meghatározása és az ellenállásos edzés integrálása a GLP-1 RA terápiába, összhangban azzal az útmutatással, amely szerint a zsírmentes tömeg megőrzésére irányuló stratégiák magukban foglalják a >1.2 g/kg/nap fehérjebevitel elérését (az étkezések között egyenletesen elosztva), aerob tevékenységgel és strukturált ellenállásos edzéssel kombinálva.[28] A gyakorlati oktatási útmutató hasonlóképpen 1.2–1.6 g/kg/nap fehérjét javasol az aktívan fogyó egyéneknek, hangsúlyozva, hogy a GLP-1 felhasználóknak proaktív táplálkozási tervezésre lehet szükségük a véletlen alultápláltság elkerülése érdekében.[18]
Mivel a GI mellékhatások és a lassult gyomorürülés csökkenthetik a bevitelt és a terápiás hűséget, több forrás is hangsúlyozza a proaktív kezelést és monitorozást. Egy AJCN klinikai útmutató megállapítja, hogy a GLP-1 használata során a GI mellékhatások táplálkozási és orvosi kezelése kritikus fontosságú, és kiemeli az izom- és csonttömeg megőrzését ellenállásos edzés és megfelelő diéta révén, miközben megelőzi a tápanyaghiányokat.[1] Ugyanez az útmutató a prioritások közé sorolja az iniciációkor végzett „átfogó vizsgálatot, beleértve az izomerő, a funkció és a testösszetétel értékelését”, ami a rutinszerű kiindulási és utánkövetési monitorozást támogatja a kizárólag a testsúlyra való hagyatkozás helyett.[1]
Amikor a késleltetett gyomorürülés kifejezett, vagy a tünetek károsodott gyomortisztulásra utalnak, az étrendi forma és a részecskeméret klinikailag relevánssá válik. Az ACG gasztroparézis irányelve azt javasolja, hogy az étrendi kezelésnek tartalmaznia kell a kis részecskeméretű étrendet a tünetek enyhítésének és a fokozott gyomorürülésnek a valószínűsítése érdekében, ami a folyékony vagy homogenizált fehérjebeviteli formátumok előnyben részesítéseként operacionalizálható, ha a szilárd ételeket a beteg rosszul tolerálja.[14] Az endoszkópos kohorsz, amely a GLP-1 RA-t használóknál a koplalás ellenére magasabb esélyt mutatott a szilárd gyomortartalom visszamaradására, tovább támasztja alá a klinikai óvatosságot a nagy mennyiségű szilárd étkezésekkel kapcsolatban, és megerősíti a pragmatikus igényt az alacsony maradékanyagtartalmú, kisebb részecskeméretű beviteli stratégiákra tünetekkel rendelkező egyéneknél.[5]
Az alábbi megvalósítási ellenőrzőlista a fenti bizonyítékokat ülteti át alkalmazható lépésekre a klinikusok és a transzlációs csapatok számára, minden egyes pontot specifikus bizonyítékokra alapozva.
- Célozzon meg magasabb fehérjebevitelt az aktív fogyás során (pl. >1.2 g/kg/nap a GLP-1 útmutatás alapján), és ossza el az étkezések között a zsírmentes tömeg megőrzésének és az MPS stimulációjának támogatása érdekében.[28]
- Használja az idősebb felnőttek súlycsökkentésére vonatkozó fehérjecélokat (1.0–1.5 g/kg/nap; ~25–30 g étkezésenként) alapkeretrendszerként, ahol alkalmazható, és ismerje fel, hogy az étkezésenkénti leucine-célok magasabbak lehetnek (~3–3.5 g/étkezés) idősebb felnőtteknél.[15, 16]
- Párosítsa a táplálkozást strukturált ellenállásos edzéssel, mivel több útmutató forrás is az ellenállásos edzést és a megfelelő fehérjebevitelt pozicionálja az izomvesztés kulcsfontosságú mérséklőjeként a GLP-1 RA terápia során (elismerve a GLP-1-specifikus vizsgálatokban mutatkozó vegyes közvetlen bizonyítékokat).[26]
- Ha a késleltetett gyomorürülés vagy a teltségérzet korlátozza a bevitelt, fontolja meg a kis térfogatú folyékony peptid/szemi-elementáris opciókat (tolerálhatósági előnyök), súlyos GI károsodás esetén pedig a károsodott GI traktusokhoz tervezett elementáris szabad aminosav-opciókat.[6, 20]
- Monitorozza az erőt, a funkciót és a testösszetételt a kiinduláskor és az utánkövetés során, összhangban azzal az útmutatással, amely a GLP-1 felhasználók esetében a mérlegen mért súlyon túli értékelést részesíti előnyben.[1]
Nyitott kérdések és kutatási prioritások
A jelenlegi gyakorlati útmutatások egyik fő korlátja, hogy az ajánlások gyakran közvetett bizonyítékokra és klinikai tapasztalatokra támaszkodnak, nem pedig formulációs szintű beavatkozásokat tesztelő GLP-1-specifikus randomizált vizsgálatokra. Egy konszenzus-orientált publikáció kifejezetten kijelenti, hogy a megállapítások elsősorban közvetett bizonyítékokból származnak, beleértve a meglévő bizonyítékokat, a bariatriai orvoslásban bevett táplálkozásterápiás irányelveket és a klinikai tapasztalatokat, valamint megjegyzi a klinikai gyakorlatot irányító közvetlen bizonyítékok jelentős hiányát, ami szükségessé teszi a konszenzuson alapuló ajánlásokat.[29] Ezenkívül egy elhízásra összpontosító áttekintés megjegyzi a bizonytalanságot és a konszenzus hiányát azzal kapcsolatban, hogy a fehérjecélokat a tényleges testsúlyra, a korrigált/ideális testsúlyra vagy a zsírmentes tömegre kell-e alapozni, ami kulcsfontosságú adagolási kérdést jelent a GLP-1 terápiát kezdő, magas BMI-vel rendelkező betegek számára.[19]
Transzlációs szempontból a gyomorürülési bizonyítékok rávilágítanak a vizsgálati módszerek heterogenitására, és azt sugallják, hogy a jövőbeni vizsgálatoknak össze kell kapcsolniuk a mérési megközelítést a klinikailag jelentős végpontokkal. A szcintigráfiás metaanalízis hosszabb T1/2-et talál a GLP-1 RAs esetében a placebóhoz képest, míg az acetaminophen-abszorpciós tesztek gyakran nem mutatnak jelentős késleltetést, nyitva hagyva a kérdést, hogy melyik módszer jelzi előre legjobban a tápanyag-bejutást és a felszívódást a fehérje/peptid formulák esetében a GLP-1 felhasználóknál.[4] Hasonlóképpen, a gasztroparézis értékelésénél alkalmazott diagnosztikai módszerek közötti eltérés (pl. 75.7%-os egyezés a szcintigráfia és a vezeték nélküli motilitási kapszula között, eltérő késleltetett ürülés-detektálási arányokkal a diabétesz státuszától függően) megerősíti, hogy az „ürülési károsodás” nem egyetlen konstrukció, és módszer-specifikus beavatkozási stratégiákat igényelhet mind a kutatásban, mind a gyakorlatban.[14]
Végül, a peptidekre, hidrolizátumokra és elementáris megközelítésekre vonatkozó formuláció-specifikus bizonyítékbázis a GLP-1 felhasználók körében továbbra is csekély a rendelkezésre bocsátott adatkészletben. Bár a peptideket a PepT1 révén könnyebben felszívódónak írják le, mint a szabad aminosavakat, és a szemi-elementáris diétákról leírták, hogy bizonyos körülmények között javítják a toleranciát és csökkentik a gyomorürülési időt, a formulatípusok szerinti legrészletesebb gyomorürülési összehasonlítások gyermekgyógyászati kilégzési tesztek adatai, és nem biztos, hogy közvetlenül átültethetőek a GLP-1 terápiában részesülő felnőttekre.[6] A prioritások közé tartoznak ezért a GLP-1 felhasználók körében végzett fej-fej melletti vizsgálatok, amelyek mérik a gyomorürülést és az izomzati kimeneteket (zsírmentes tömeg, erő és funkció), valamint tesztelik, hogy a peptid-alapú vagy elementáris aminosav-stratégiák javítják-e a fehérje/leucine-célok elérésének képességét az étvágycsökkenés és a késleltetett gyomorürülés korlátai mellett.[1, 4, 6]