Επιτελική Σύνοψη
Οι θεραπείες με αγωνιστές των υποδοχέων GLP-1 (GLP-1 RA) επιφέρουν κλινικά σημαντική απώλεια βάρους, και οι τυχαιοποιημένες μελέτες αναφέρουν μείωση βάρους προσαρμοσμένη ως προς το εικονικό φάρμακο περίπου 5% έως 18% σε άτομα με παχυσαρκία ή υπέρβαρα με επιπλοκές.[1] Σε όλες τις τυχαιοποιημένες και ελεγχόμενες μελέτες, ο φαινότυπος της απώλειας βάρους χαρακτηρίζεται συνήθως από κυρίαρχη μείωση της λιπώδους μάζας (FM) με μια μικρότερη —αλλά κλινικά σημαντική— απόλυτη απώλεια της άλιπης μάζας σώματος (LBM), σημειώνοντας ότι ο σκελετικός μυς αποτελεί περίπου το ήμισυ της LBM.[2] Πολλαπλές συνόψεις σε διάφορες δοκιμές υποδηλώνουν ότι περίπου το 25–40% της συνολικής απώλειας βάρους με GLP-1 RA μπορεί να αποδοθεί σε μείωση της άλιπης μάζας, συμπεριλαμβανομένων των μυών, γεγονός που παρακινεί μια κλινική στρατηγική διατήρησης των μυών κατά τη διάρκεια της θεραπείας.[3]
Ένας δεύτερος περιορισμός σχετικός με τη σύνθεση είναι η σχετιζόμενη με τους GLP-1 RA επιβράδυνση της γαστρικής κένωσης, η οποία είναι ετερογενής ανάλογα με τη μέθοδο αξιολόγησης: η μετα-ανάλυση σπινθηρογραφήματος εκτιμά μεγαλύτερο χρόνο ημιζωής (T1/2) γαστρικής κένωσης με τους GLP-1 RA έναντι του εικονικού φαρμάκου, ενώ οι μελέτες απορρόφησης ακεταμινοφαίνης συχνά δεν ανιχνεύουν σημαντική καθυστέρηση μέσω των δεικτών Tmax ή AUC.[4] Η κλινικά σημαντική καθυστερημένη κένωση υποστηρίζεται από κοόρτες ενδοσκόπησης που δείχνουν αυξημένες πιθανότητες παραμονής στερεού γαστρικού περιεχομένου παρά την τυπική νηστεία σε χρήστες GLP-1 RA, γεγονός που σχετίζεται άμεσα με στρατηγικές ασφαλούς και αποτελεσματικής παροχής από του στόματος διατροφής.[5] Σε αυτό το πλαίσιο, οι μήτρες αμινο-πεπτιδίων (προσεγγίσεις βασισμένες σε πεπτίδια/ημιστοιχειακές προσεγγίσεις και, σε επιλεγμένες περιπτώσεις, στοιχειακές προσεγγίσεις ελεύθερων αμινοξέων) αποτελούν μηχανιστικά εύλογα εργαλεία για τη βελτίωση της παροχής αμινοξέων, επειδή τα αμινοξέα σε μορφή πεπτιδίων περιγράφονται ως πιο εύκολα απορροφήσιμα από τα ελεύθερα αμινοξέα μέσω της μεταφοράς που διαμεσολαβείται από τον PepT1, και οι ημιστοιχειακές φόρμουλες έχουν αναφερθεί ότι βελτιώνουν την ανοχή και μειώνουν τους χρόνους γαστρικής κένωσης σε ορισμένα περιβάλλοντα.[6]
Η Επιβάρυνση της Άλιπης Μάζας από τους Αγωνιστές των Υποδοχέων GLP-1
Σε όλες τις συνθέσεις δοκιμών, ένα σταθερό σήμα είναι ότι η απώλεια βάρους που διαμεσολαβείται από τους GLP-1 RA περιλαμβάνει ένα μετρήσιμο άλιπο συστατικό, το οποίο συχνά συνοψίζεται σε περίπου το ένα τέταρτο έως τα δύο πέμπτα της συνολικής απώλειας βάρους που προέρχεται από τη μείωση της άλιπης μάζας, συμπεριλαμβανομένων των μυών.[3] Στη δοκιμή STEP 1, η απώλεια βάρους που σχετίζεται με τη semaglutide συνοψίζεται ως έχουσα περίπου το 30% να αποδίδεται σε άλιπο ιστό, ενώ η απώλεια λίπους κυριάρχησε, γεγονός που ευθυγραμμίζεται με την ευρύτερη παρατήρηση ότι αυτοί οι παράγοντες τείνουν να μειώνουν την FM περισσότερο από την LBM.[2, 7] Αναλύσεις της tirzepatide περιγράφουν παρομοίως ένα μοτίβο στο οποίο περίπου τα τρία τέταρτα της απώλειας βάρους είναι λιπώδης μάζα και περίπου το ένα τέταρτο είναι άλιπη μάζα, προσομοιάζοντας με τις αναλογίες που παρατηρούνται με την απώλεια βάρους που προκαλείται από δίαιτα σε ορισμένες αναφορές.[7]
Ποσοτικές συνόψεις από υπομελέτες σύστασης σώματος και μετα-αναλύσεις υπογραμμίζουν ότι η απώλεια άλιπης μάζας είναι παρούσα ακόμη και όταν κυριαρχεί η απώλεια λίπους. Στην υπομελέτη DXA της STEP 1 (semaglutide 2.4 mg για 68 εβδομάδες έναντι εικονικού φαρμάκου), το σωματικό βάρος μειώθηκε κατά περίπου 15%, με μεγαλύτερες σχετικές μειώσεις στη συνολική και σπλαχνική λιπώδη μάζα (−19.3% και −27.4%) από ό,τι στην LBM (−9.7%), οδηγώντας σε αυξημένο σχετικό λόγο LBM προς συνολική μάζα σώματος κατά ~3%.[2] Σε μια συστηματική ανασκόπηση και δικτυακή μετα-ανάλυση 22 RCTs (n=2258), οι GLP-1 RA μείωσαν την άλιπη μάζα σώματος κατά μέση διαφορά −0.86 kg (95% CI −1.30 έως −0.42), και οι συγγραφείς συνόψισαν την απώλεια μάζας ελεύθερης λίπους (FFM) ως περίπου το 25% της συνολικής απώλειας βάρους.[8]
Το μέγεθος της απώλειας άλιπης μάζας φαίνεται ετερογενές στην ευρύτερη βάση τεκμηρίων, με ορισμένες μελέτες να αναφέρουν μειώσεις στην άλιπη μάζα από 40% έως 60% της συνολικής απώλειας βάρους, ενώ άλλες αναφέρουν μειώσεις ~15% ή λιγότερο.[9] Συγκεκριμένες περιγραφικές συνόψεις σημειώνουν ότι η semaglutide έχει συσχετιστεί με απώλεια άλιπης μάζας έως και ~40% του συνολικού βάρους που χάθηκε, και η liraglutide με έως και ~60%, υπογραμμίζοντας το πιθανό εύρος μεταξύ των παραγόντων και των περιβαλλόντων (ή/και τις διαφορές στις μεθόδους και τους πληθυσμούς).[10] Ενώ ένα αναλογικό μοτίβο απώλειας άλιπης μάζας μπορεί να αναμένεται κατά την απώλεια βάρους, αυτή η ετερογένεια είναι κλινικά σημαντική επειδή η ίδια απόλυτη απώλεια άλιπης μάζας μπορεί να έχει διαφορετικές συνέπειες ανάλογα με τα αποθέματα βάσης, τις συννοσηρότητες και τη λειτουργική κατάσταση.[9]
Οι ηλικιωμένοι ενήλικες προσδιορίζονται επανειλημμένα ως μια ομάδα υψηλού κινδύνου για δυσμενή αποτελέσματα στην άλιπη μάζα κατά τη διάρκεια της φαρμακολογικά προκαλούμενης απώλειας βάρους, επειδή η δυσανάλογη απώλεια άλιπης μάζας σώματος μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο σαρκοπενίας, ευπάθειας και λειτουργικής έκπτωσης.[11] Οι ηλικιωμένοι ενήλικες μπορεί επίσης να εμφανίσουν πιο σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες από το GI (π.χ. ναυτία, έμετος, διάρροια), οι οποίες μπορούν να προδιαθέσουν σε αφυδάτωση, υποσιτισμό και επιδείνωση χρόνιων παθήσεων, επιδεινώνοντας πιθανώς τη δυσκολία επίτευξης των στόχων πρωτεΐνης κατά τη διάρκεια της θεραπείας με GLP-1 RA.[11] Αντίθετα, τουλάχιστον ορισμένα δεδομένα από κοόρτες υποδηλώνουν ότι η λειτουργικότητα μπορεί να βελτιωθεί ακόμη και όταν η άλιπη μάζα μειώνεται νωρίς: σε μια κοόρτη semaglutide (SEMALEAN), ο επιπολασμός της σαρκοπενικής παχυσαρκίας μειώθηκε από 49% κατά την έναρξη σε 33% στους 12 μήνες, παρά την πρώιμη απόλυτη μείωση της άλιπης μάζας κατά περίπου −3 kg που αργότερα σταθεροποιήθηκε, παράλληλα με τη βελτίωση των δεικτών μυϊκής λειτουργίας.[3]
Ο παρακάτω πίνακας ενοποιεί τις βασικές ποσοτικές δηλώσεις κατανομής άλιπης και λιπώδους μάζας που αναφέρονται ρητά στα παρεχόμενα στοιχεία.
Το Εμπόδιο της Γαστροπάρεσης
Οι GLP-1 RA μπορούν να επιβραδύνουν τη γαστρική κένωση με τρόπο που είναι μετρήσιμος σε φυσιολογικές δοκιμασίες και είναι κλινικά σχετικός, επειδή η καθυστερημένη παροχή θρεπτικών συστατικών στο λεπτό έντερο μπορεί να περιορίσει το χρόνο και το μέγεθος της μεταγευματικής εμφάνισης των θρεπτικών συστατικών.[4, 12] Μια συστηματική ανασκόπηση/μετα-ανάλυση με χρήση σπινθηρογραφήματος ανέφερε μέσο T1/2 γαστρικής κένωσης 138.4 λεπτών (95% CI 74.5–202.3) με GLP-1 RA έναντι 95.0 λεπτών (95% CI 54.9–135.0) με εικονικό φάρμακο, με μια συγκεντρωτική μέση διαφορά 36.0 λεπτών (95% CI 17.0–55.0; P<0.01).[4] Ωστόσο, στην ίδια βάση τεκμηρίων, ο έλεγχος απορρόφησης ακεταμινοφαίνης σε 10 μελέτες (n=411) δεν διαπίστωσε σημαντική καθυστέρηση στη γαστρική κένωση όταν μετρήθηκε με Tmax, AUC4hr ή AUC5hr (όλα P>0.05), απεικονίζοντας την εξαρτώμενη από τη μέθοδο ετερογένεια και υπονοώντας ότι οι έμμεσες δοκιμασίες μπορεί να παραλείπουν ορισμένες πτυχές της καθυστερημένης κένωσης που καταγράφονται από το σπινθηρογράφημα.[4]
Πιο άμεσα μηχανιστικά στοιχεία από μια τυχαιοποιημένη δοκιμή υποστηρίζουν την αρχή ότι η επιβράδυνση της γαστρικής κένωσης μπορεί να μεταβάλει σημαντικά την εμφάνιση των θρεπτικών συστατικών. Σε μια τυχαιοποιημένη δοκιμή 30 συμμετεχόντων, η lixisenatide αύξησε σημαντικά τη γαστρική κατακράτηση ενός από του στόματος διαλύματος γλυκόζης έναντι του εικονικού φαρμάκου (λόγος AUC σε 240 λεπτά 2.19; 95% CI 1.82–2.64; P<0.001) και συσχετίστηκε με σημαντικές μειώσεις στον ρυθμό συστηματικής εμφάνισης της από του στόματος γλυκόζης (P<0.001).[12] Σε εκείνη τη δοκιμή, η μείωση της μεταγευματικής γλυκόζης σε 240 λεπτά συσχετίστηκε ισχυρά με το μέγεθος της επιβράδυνσης της γαστρικής κένωσης από τη lixisenatide (; P=0.002), τονίζοντας ότι η καθυστέρηση της γαστρικής κένωσης δεν είναι απλώς μια παρενέργεια αλλά μπορεί να είναι ένας ενεργός μεσολαβητής των μεταβολικών επιδράσεων.[12]
Κλινικά, ο όρος «γαστροπάρεση» θα πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή σε χρήστες GLP-1 RA, επειδή αυτοί οι παράγοντες μπορούν να προκαλέσουν φυσιολογική καθυστέρηση της γαστρικής κένωσης που μπορεί να είναι κλινικά σημαντική ακόμη και αν δεν είναι ταυτόσημη με τη διαβητική γαστροπάρεση ως χρόνια νευροπαθητική διαταραχή.[4, 13] Ωστόσο, τα αντικειμενικά όρια που χρησιμοποιούνται στην αξιολόγηση της γαστροπάρεσης δείχνουν πώς λειτουργεί η καθυστερημένη κένωση: το σπινθηρογράφημα γαστρικής κένωσης περιγράφεται ως η τυπική διαδικασία για την αξιολόγηση της γαστρικής κένωσης και τη διάγνωση της γαστροπάρεσης, και η καθυστερημένη κένωση ορίζεται ως >10% γαστρική κατακράτηση στις 4 ώρες ή/και >60% κατακράτηση στις 2 ώρες χρησιμοποιώντας ένα τυπικό πρωτόκολλο γεύματος χαμηλών λιπαρών.[13] Παραδείγματα τιμών κατακράτησης σε μια μελέτη σπινθηρογραφήματος περιλαμβάνουν 72% κατακράτηση στις 2 ώρες και 55.1% κατακράτηση στις 4 ώρες, και οι δύο περιγράφονται ως καθυστερημένες σε σύγκριση με τη φυσιολογική γαστρική κένωση.[13]
Μια πρακτική ανησυχία για την ασφάλεια και την εφαρμογή είναι ότι η καθυστερημένη γαστρική κένωση μπορεί να επιμείνει επαρκώς ώστε να αφήσει στερεό γαστρικό περιεχόμενο ακόμη και μετά από τυπικά διαστήματα νηστείας. Σε μια κοόρτη εξωτερικών ασθενών για προγραμματισμένη ενδοσκόπηση ανώτερου πεπτικού, η χρήση GLP-1 RA συσχετίστηκε με σημαντικά υψηλότερες προσαρμοσμένες πιθανότητες παραμονής στερεού γαστρικού περιεχομένου (OR 3.80; 95% CI 1.57–9.21; P=0.003).[5] Από την άποψη της σύνθεσης, αυτού του είδους το σήμα από τον πραγματικό κόσμο υποστηρίζει διατροφικές στρατηγικές που ελαχιστοποιούν το γαστρικό φορτίο (π.χ. προσεγγίσεις μικρών σωματιδίων ή υγρών) όταν υπάρχουν συμπτώματα ή αντικειμενική καθυστέρηση, σε συμφωνία με την έμφαση των διατροφικών κατευθυντήριων οδηγιών για τη γαστροπάρεση σε μια δίαιτα μικρών σωματιδίων για τη βελτίωση της ανακούφισης των συμπτωμάτων και την ενίσχυση της γαστρικής κένωσης.[14]
Αναβολική Αντίσταση και το Κατώφλι Λευκίνης Ανά Γεύμα
Η αναβολική αντίσταση είναι μια κεντρική έννοια για τη διατήρηση της άλιπης μάζας κατά την απώλεια βάρους σε ηλικιωμένους ενήλικες, επειδή η διατήρηση των μυών κατά τη διάρκεια του θερμιδικού περιορισμού περιγράφεται ότι απαιτεί υψηλότερη πρόσληψη πρωτεΐνης από ό,τι σε νεότερους πληθυσμούς.[15] Οι δηλώσεις συναίνεσης και τα πάνελ εμπειρογνωμόνων που αναφέρονται στα στοιχεία συνιστούν προσλήψεις πρωτεΐνης 1.0–1.5 g/kg/ημέρα για ηλικιωμένους ενήλικες που συμμετέχουν σε προγράμματα απώλειας βάρους, η οποία είναι υψηλότερη από τη γενική RDA των 0.8 g/kg/ημέρα.[15] Πρακτικοί στόχοι κατανομής στην ίδια καθοδήγηση περιλαμβάνουν ~25–30 g πρωτεΐνης ανά γεύμα, δίνοντας προτεραιότητα σε πηγές πλούσιες σε λευκίνη και ευθυγραμμίζοντας την πρόσληψη με τις συνεδρίες προπόνησης για την υποστήριξη της μυϊκής πρωτεϊνοσύνθεσης (MPS).[15]
Στο επίπεδο του γεύματος, το πλαίσιο του «κατωφλίου» λευκίνης χρησιμοποιείται για να προσδιοριστεί ο τρόπος διέγερσης της MPS, ιδιαίτερα σε ηλικιωμένους ενήλικες. Ένας εκπαιδευτικός πόρος διατροφής εστιασμένος στους GLP-1 αναφέρει ότι το κατώφλι λευκίνης ανά γεύμα για τη διέγερση της MPS είναι υψηλότερο στους ηλικιωμένους ενήλικες, περίπου 3–3.5 g λευκίνης ανά γεύμα (έναντι 2.5–3 g στους νεότερους ενήλικες).[16] Επειδή οι GLP-1 RA μπορούν να μειώσουν την όρεξη και μπορεί να δυσχεράνουν την ικανότητα κατανάλωσης μεγαλύτερων γευμάτων, αυτό το πλαίσιο κατωφλίου παρακινεί άμεσα στρατηγικές μικρού όγκου και υψηλής πυκνότητας λευκίνης (π.χ. στοχευμένος εμπλουτισμός με EAA/λευκίνη) κατά την προσπάθεια διατήρησης της αναβολικής σηματοδότησης με περιορισμένη πρόσληψη.[16, 17]
Τα έγγραφα κλινικής καθοδήγησης δίνουν επίσης έμφαση στην αποφυγή ανεπαρκούς πρόσληψης πρωτεΐνης που θα μπορούσε να επιταχύνει τη μυϊκή απώλεια κατά την απώλεια βάρους που σχετίζεται με τους GLP-1. Για τα άτομα που χάνουν ενεργά βάρος, ορισμένοι πόροι προσανατολισμένοι σε εμπειρογνώμονες συνιστούν 1.2–1.6 g/kg/ημέρα πρωτεΐνης, ενισχύοντας μια προσέγγιση υψηλότερης πρωτεΐνης ως πρακτικό εύρος στόχου στο πλαίσιο της ενεργού μείωσης βάρους.[18] Μια άλλη ανασκόπηση με επίκεντρο την παχυσαρκία τονίζει ότι η πρόσληψη πρωτεΐνης δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 0.4–0.5 g/kg/ημέρα λόγω του κινδύνου μυϊκής ατροφίας και λειτουργικών διαταραχών, και σημειώνει αβεβαιότητα σχετικά με το αν οι στόχοι πρωτεΐνης στην παχυσαρκία πρέπει να βασίζονται στο πραγματικό σωματικό βάρος, στο προσαρμοσμένο/ιδανικό σωματικό βάρος ή στην άλιπη μάζα, δίνοντας έμφαση σε μια ανεπίλυτη λεπτομέρεια εφαρμογής για εξατομικευμένη δόση.[19]
Σχεδιασμός Μητρών Αμινο-Πεπτιδίων για το Πλαίσιο των GLP-1
Ακέραιη πρωτεΐνη, πεπτίδια και ελεύθερα αμινοξέα
Ο σχεδιασμός μητρών αμινο-πεπτιδίων για χρήστες GLP-1 απαιτεί την ενσωμάτωση δύο περιορισμών που υποστηρίζονται από τα στοιχεία: (1) η απώλεια βάρους περιλαμβάνει συνήθως ένα σημαντικό άλιπο συστατικό, παρακινώντας στρατηγικές πρωτεΐνης/EAA για τη διατήρηση της άλιπης μάζας, και (2) η γαστρική κένωση μπορεί να καθυστερήσει με ετερογενή αλλά μερικές φορές κλινικά σημαντικό τρόπο, παρακινώντας συνθέσεις που μπορούν να γίνουν ανεκτές και να παραδοθούν αποτελεσματικά στο λεπτό έντερο.[3–5] Παράλληλα, η διατροφική καθοδήγηση για τη γαστροπάρεση υποστηρίζει διατροφικές προσεγγίσεις μικρών σωματιδίων για την ενίσχυση της γαστρικής κένωσης και την ανακούφιση των συμπτωμάτων, γεγονός που ευθυγραμμίζεται με την έμφαση σε υγρά μικρού όγκου και μειωμένο μέγεθος σωματιδίων για την από του στόματος παροχή αμινοξέων σε ασθενείς με επιβραδυνόμενη γαστρική κένωση ή έντονα συμπτώματα από το GI.[14]
Τα παρεχόμενα στοιχεία περιέχουν δύο μηχανιστικά διακριτές βάσεις για συνθέσεις μη ακέραιας πρωτεΐνης: προσεγγίσεις βασισμένες σε πεπτίδια και στοιχειακές προσεγγίσεις ελεύθερων αμινοξέων. Πρώτον, μια συστηματική ανασκόπηση σχετικά με τις ημιστοιχειακές δίαιτες αναφέρει ότι τα αμινοξέα που εγχέονται στο έντερο σε μορφή πεπτιδίων απορροφώνται πιο εύκολα από τα ελεύθερα αμινοξέα, γεγονός που αποδίδεται στο σύστημα μεταφοράς PepT1, υποδηλώνοντας ένα μηχανιστικό πλεονέκτημα για τις μήτρες που βασίζονται σε πεπτίδια μόλις τα θρεπτικά συστατικά φτάσουν στο λεπτό έντερο.[6] Η ίδια ανασκόπηση αναφέρει ότι τέτοιες φόρμουλες έχει αποδειχθεί ότι μειώνουν την αναγωγή, τους χρόνους γαστρικής κένωσης και την τάση για έμετο, ενώ βελτιώνουν την ανοχή, γεγονός που είναι σχετικό όταν η επιβραδυνόμενη γαστρική κένωση και τα συμπτώματα του ανώτερου GI απειλούν την παροχή θρεπτικών συστατικών και τη συμμόρφωση.[6]
Δεύτερον, οι στοιχειακές στρατηγικές αντιπροσωπεύονται στα στοιχεία μέσω μιας περιγραφής στοιχειακής φόρμουλας που δίνει έμφαση στα «100% ελεύθερα αμινοξέα» και την «περιεκτικότητα σε λίπος μόλις 2%» για σοβαρά εξασθενημένη λειτουργία του GI, τοποθετώντας τα ελεύθερα αμινοξέα και τα χαμηλά λιπαρά ως χαρακτηριστικά που αποσκοπούν στην υποστήριξη της γαστρικής κένωσης και τη μείωση της πεπτικής επιβάρυνσης σε εξασθενημένες πεπτικές οδούς.[20] Πρόσθετες προδιαγραφές προϊόντος περιλαμβάνουν ενεργειακή πυκνότητα 1.0 kcal/mL και κατανομή μακροθρεπτικών συστατικών πρωτεΐνης 8% των kcal, υδατανθράκων 90% των kcal και λίπους 2% των kcal, η οποία μπορεί να ερμηνευθεί ως ένα στοιχειακό προφίλ υψηλών υδατανθράκων, πολύ χαμηλών λιπαρών, σχεδιασμένο για πλαίσια ανοχής του GI και όχι για μυϊκή ανάπτυξη καθαυτή.[20]
Επειδή η σχετιζόμενη με τους GLP-1 καθυστερημένη γαστρική κένωση μπορεί να δημιουργήσει μια «καθυστέρηση παροχής» και όχι ένα σύνδρομο δυσαπορρόφησης, τα σχέδια που βασίζονται σε πεπτίδια μπορούν να πλαισιωθούν ως μια στρατηγική για (α) τη μείωση της εξάρτησης από την εκτεταμένη αυλική πέψη (σε σχέση με τις ακέραιες πρωτεΐνες), και (β) την αξιοποίηση της περιγραφόμενης πρόσληψης που διαμεσολαβείται από τον PepT1 μόλις παραδοθούν στο έντερο, ενώ οι στοιχειακές προσεγγίσεις ελεύθερων αμινοξέων μπορούν να πλαισιωθούν ως ελαχιστοποίηση των απαιτήσεων πέψης και πιθανή μείωση της επιβράδυνσης της γαστρικής κένωσης που σχετίζεται με το λίπος σε ορισμένα πλαίσια.[6, 20]
Κινητική γαστρικής κένωσης ανά μορφή πρωτεΐνης
Η παρεχόμενη ποσοτική κινητική γαστρικής κένωσης που συγκρίνει μορφές πρωτεΐνης προέρχεται από παιδιατρικές μελέτες τεστ αναπνοής που συνοψίζονται σε μια ανασκόπηση ημιστοιχειακής δίαιτας και, ως εκ τούτου, αντιπροσωπεύουν έμμεσες αλλά χρήσιμες πρόδρομες γνώσεις σύνθεσης και όχι άμεσα δεδομένα ενηλίκων για GLP-1.[6] Χρησιμοποιώντας το τεστ αναπνοής με C-οκτανοϊκό οξύ, η ανασκόπηση αναφέρει ότι ένα γεύμα 40% καζεΐνης/60% ορού γάλακτος είχε τον ταχύτερο διάμεσο χρόνο ημικένωσης του στομάχου (63.3 λεπτά), ακολουθούμενο από τα αμινοξέα (74.4 λεπτά), τον υδρολυμένο ορό γάλακτος (82.0 λεπτά) και το 100% καζεΐνης (153.9 λεπτά).[6] Η ίδια ανασκόπηση παραθέτει μια άλλη σύγκριση όπου ο διάμεσος χρόνος ημικένωσης του στομάχου ήταν ταχύτερος με τις φόρμουλες ορού γάλακτος (33.9 λεπτά για τις φόρμουλες ορού γάλακτος συνδυαστικά) από ό,τι με μια φόρμουλα καζεΐνης (56.6 λεπτά).[6] Αν και αυτά τα δεδομένα δεν προέρχονται από χρήστες GLP-1, η σχετική σειρά (οι φόρμουλες που περιέχουν ορό γάλακτος κενώνονται ταχύτερα από τις φόρμουλες με κυρίαρχη την καζεΐνη, και οι στοιχειακές/υδρολυμένες μορφές είναι ενδιάμεσες) υποστηρίζει μια προσεκτική υπόθεση ότι οι μήτρες πρωτεΐνης χαμηλότερου ιξώδους και ταχύτερης κένωσης μπορεί να μειώσουν τον «χρόνο προς το έντερο» υπό συνθήκες καθυστερημένης γαστρικής κένωσης.[6]
Διατήρηση άλιπης μάζας με πρωτεΐνη και σχετικά βιοενεργά συστατικά
Από την άποψη των αποτελεσμάτων, η βάση τεκμηρίων υποστηρίζει τις προσεγγίσεις υψηλότερης πρωτεΐνης ως παρέμβαση διατήρησης της άλιπης μάζας κατά τη διάρκεια του ενεργειακού περιορισμού, και αυτή η γενική αρχή συνάδει με την ανάγκη αντιστάθμισης της απώλειας άλιπης μάζας που παρατηρείται κατά την απώλεια βάρους που προκαλείται από GLP-1.[3, 21] Σε μια μετα-ανάλυση που επικεντρώθηκε σε ηλικιωμένους ενήλικες με σαρκοπενία, η συμπλήρωση πρωτεΐνης (ή εμπλουτισμένης με αμινοξέα) αύξησε τη σκελετική μυϊκή μάζα των άκρων, με μια σημαντική τυποποιημένη μέση διαφορά 0.41 (95% CI 0.24–0.58; p<0.001).[22] Σε συγκρίσεις ενεργειακού περιορισμού, μια ομάδα υψηλότερης πρωτεΐνης έχασε λιγότερη άλιπη μάζα από μια ομάδα κανονικής πρωτεΐνης (WMD 0.45 kg; 95% CI 0.20–0.71), και λιγότεροι συμμετέχοντες παρουσίασαν μεγάλες απώλειες άλιπης μάζας (23% έναντι 13% έχασαν >3 kg άλιπης μάζας; 41% έναντι 21% έχασαν >5% άλιπης μάζας).[21]
Το HMB παρουσιάζεται ως ένα μηχανιστικά εύλογο συμπλήρωμα για τη μείωση της αποδόμησης των μυϊκών πρωτεϊνών και την αύξηση του καθαρού αναβολικού ισοζυγίου. Σε υγιείς νεαρούς άνδρες, η κατανάλωση HMB αύξησε τον κλασματικό ρυθμό σύνθεσης της μυοϊνιδιακής MPS από 0.043±0.004 σε 0.073±0.01 %·h−1 στα 150 λεπτά μετά τη λήψη (~70% αύξηση; P<0.05) και μείωσε την πρωτεόλυση των ποδιών από 12±4 σε 5±1 μmol Phe·L−1·min−1 (~57% μείωση; P<0.05), χωρίς να μεταβάλει τις συγκεντρώσεις ινσουλίνης στο πλάσμα σε εκείνο το πείραμα.[23] Σε ένα μοντέλο ποντικού με καχεξία προκληθείσα από όγκο, το HMB αύξησε την αναλογία πρωτεϊνοσύνθεσης προς πρωτεϊνική αποδόμηση κατά 14 φορές στα 0.25 g/kg και κατά 32 φορές στα 2.5 g/kg, απεικονίζοντας ένα ισχυρό σήμα αναβολικής στροφής σε εκείνο το προκλινικό πλαίσιο.[24]
Στοιχεία σε πληθυσμούς με γαστροπάρεση
Άμεσα στοιχεία που συνδέουν τις συνθέσεις πεπτιδίων/AA με βελτιωμένη ανοχή σε πληθυσμούς με γαστροπάρεση είναι περιορισμένα στα παρεχόμενα δεδομένα, αλλά κατευθυντικά υποστηρικτικά. Μια κλινική αναφορά παρέμβασης με υγρό συμπλήρωμα διατροφής σε ασθενείς με γαστροπάρεση αναφέρει ότι μετά από 4 εβδομάδες, το 100% των ασθενών είχε μείωση των συμπτωμάτων γαστροπάρεσης και το 75% είχε κλινικά σημαντική μείωση στο GCSI (>0.5 μείωση).[25] Αν και αυτή η αναφορά δεν παρέχει αποτελέσματα για τους μυς, υποστηρίζει την υπόθεση σκοπιμότητας και ανεκτικότητας ότι οι στρατηγικές υγρής διατροφής μπορούν να βελτιώσουν τα συμπτώματα και ενδεχομένως να διευκολύνουν την επίτευξη των στόχων θερμίδων/πρωτεΐνης όταν η γαστρική κινητικότητα είναι εξασθενημένη.[25]
Πρακτικές επιπτώσεις σχεδιασμού
Ο παρακάτω πίνακας μεταφράζει τα στοιχεία σε έναν ρεαλιστικό «χώρο σχεδιασμού» για μήτρες αμινο-πεπτιδίων που προορίζονται να διατηρήσουν την άλιπη μάζα υπό την σχετιζόμενη με τους GLP-1 καθυστερημένη γαστρική κένωση, ενώ διακρίνει ρητά τι υποστηρίζεται άμεσα από ό,τι αποτελεί συμπέρασμα.
Συμπληρωματικά Μέσα
Η προπόνηση αντίστασης τονίζεται επανειλημμένα ως βασικό μέτρο αντιμετώπισης της απώλειας άλιπης μάζας κατά τη διάρκεια της θεραπείας με GLP-1 RA, συχνά σε συνδυασμό με επαρκή πρόσληψη πρωτεΐνης. Μια κλινική διατροφική ανασκόπηση αναφέρει ότι η θεραπεία με GLP-1 RA για την παχυσαρκία «πρέπει να περιλαμβάνει προπόνηση αντίστασης» και «βέλτιστη πρόσληψη πρωτεΐνης» για τη διατήρηση της μυϊκής μάζας, και σημειώνει ότι η προπόνηση αντίστασης και η επαρκής πρωτεΐνη μπορούν να μετριάσουν τη μυϊκή απώλεια, παρόλο που τα στοιχεία που αφορούν ειδικά το πλαίσιο των GLP-1 RA περιγράφονται ως μικτά.[26] Μια ξεχωριστή εργασία υποστηρίζει παρομοίως ότι η δομημένη άσκηση —ιδιαίτερα η προπόνηση αντίστασης— και η διατροφική βελτιστοποίηση αποτελούν «απαραίτητα θεμέλια της θεραπείας» για τη διατήρηση της λειτουργικής δύναμης και την πρόληψη της ιατρογενούς σαρκοπενίας, ενισχύοντας την κεντρική σημασία της μηχανικής φόρτισης ως σήματος για τη διατήρηση των μυών κατά την απώλεια βάρους.[27]
Ορισμένες κατευθυντήριες οδηγίες αφήνουν επίσης περιθώριο για στοχευμένα θρεπτικά συστατικά και φαρμακολογικές προσεγγίσεις όταν χρειάζεται, αναφέροντας ότι η θεραπεία με GLP-1 RA «πρέπει να περιλαμβάνει προπόνηση αντίστασης, βέλτιστη πρόσληψη πρωτεΐνης και, εάν χρειάζεται, συγκεκριμένα θρεπτικά συστατικά και ενδεχομένως φαρμακολογικές παρεμβάσεις για τη διατήρηση της μυϊκής μάζας».[26] Επειδή τα παρεχόμενα στοιχεία δεν προσδιορίζουν ονομαστικά συγκεκριμένους φαρμακολογικούς παράγοντες διατήρησης των μυών, μια συντηρητική ερμηνεία είναι ότι το ισχυρότερο εφαρμόσιμο συμπληρωματικό μέσο σε αυτό το σύνολο δεδομένων είναι η δομημένη προπόνηση αντίστασης σε συνδυασμό με στρατηγικές κατανομής πρωτεΐνης και όχι οποιαδήποτε συγκεκριμένη φαρμακευτική συγχορήγηση.[26]
Συστάσεις Κλινικής Πρακτικής
Οι κλινικές συστάσεις πρέπει να εξισορροπούν τους στόχους διατήρησης της άλιπης μάζας με την ανεκτικότητα και την ασφάλεια υπό συνθήκες καθυστερημένης γαστρικής κένωσης. Ένα σημείο εκκίνησης βασισμένο σε στοιχεία είναι ο καθορισμός ρητών στόχων πρωτεΐνης και η ενσωμάτωση της προπόνησης αντίστασης στη θεραπεία με GLP-1 RA, σε συμφωνία με την καθοδήγηση που αναφέρει ότι οι στρατηγικές για τη διατήρηση της άλιπης μάζας περιλαμβάνουν την επίτευξη προσλήψεων πρωτεΐνης >1.2 g/kg/ημέρα (ομοιόμορφα κατανεμημένη στα γεύματα) σε συνδυασμό με αερόβια δραστηριότητα και δομημένη προπόνηση αντίστασης.[28] Η πρακτική εκπαιδευτική καθοδήγηση συνιστά παρομοίως 1.2–1.6 g/kg/ημέρα πρωτεΐνης για άτομα που χάνουν ενεργά βάρος, τονίζοντας ότι οι χρήστες GLP-1 μπορεί να χρειάζονται προληπτικό διατροφικό σχεδιασμό για να αποφύγουν την ακούσια υποκατανάλωση.[18]
Επειδή οι παρενέργειες από το GI και η επιβραδυνόμενη γαστρική κένωση μπορούν να μειώσουν την πρόσληψη και τη συμμόρφωση, πολλαπλές πηγές δίνουν έμφαση στην προληπτική διαχείριση και παρακολούθηση. Ένα κείμενο κλινικής καθοδήγησης του AJCN αναφέρει ότι κατά τη διάρκεια της χρήσης GLP-1, η διατροφική και ιατρική διαχείριση των παρενεργειών από το GI είναι κρίσιμη, και υπογραμμίζει τη διατήρηση της μυϊκής και οστικής μάζας μέσω προπόνησης αντίστασης και κατάλληλης δίαιτας, προλαμβάνοντας παράλληλα τις ελλείψεις θρεπτικών συστατικών.[1] Η ίδια καθοδήγηση παραθέτει μια «ολοκληρωμένη εξέταση που περιλαμβάνει τη μυϊκή δύναμη, τη λειτουργία και την αξιολόγηση της σύστασης του σώματος» μεταξύ των προτεραιοτήτων κατά την έναρξη, η οποία υποστηρίζει τη ρουτίνα παρακολούθησης βάσης και παρακολούθησης συνέχειας αντί να βασίζεται μόνο στο σωματικό βάρος.[1]
Όταν η καθυστερημένη γαστρική κένωση είναι έντονη ή τα συμπτώματα υποδηλώνουν εξασθενημένη γαστρική κάθαρση, η μορφή της διατροφής και το μέγεθος των σωματιδίων καθίστανται κλινικά σχετικά. Η κατευθυντήρια οδηγία του ACG για τη γαστροπάρεση συνιστά ότι η διατροφική διαχείριση θα πρέπει να περιλαμβάνει μια δίαιτα μικρών σωματιδίων για να αυξηθεί η πιθανότητα ανακούφισης των συμπτωμάτων και ενίσχυσης της γαστρικής κένωσης, η οποία μπορεί να εφαρμοστεί δίνοντας προτεραιότητα σε υγρές ή ομογενοποιημένες μορφές παροχής πρωτεΐνης όταν τα στερεά γεύματα δεν γίνονται καλά ανεκτά.[14] Η κοόρτη ενδοσκόπησης που δείχνει υψηλότερες πιθανότητες παραμονής στερεού γαστρικού περιεχομένου σε χρήστες GLP-1 RA παρά τη νηστεία υποστηρίζει περαιτέρω την κλινική προσοχή με μεγάλα στερεά γεύματα και ενισχύει την πραγματική ανάγκη για στρατηγικές πρόσληψης χαμηλότερων υπολειμμάτων και μικρότερων σωματιδίων σε συμπτωματικά άτομα.[5]
Η ακόλουθη λίστα ελέγχου εφαρμογής αποστάζει τα παραπάνω στοιχεία σε εφαρμόσιμα βήματα για κλινικούς γιατρούς και μεταφραστικές ομάδες, με κάθε στοιχείο να βασίζεται σε συγκεκριμένες δηλώσεις τεκμηρίωσης.
- Στοχεύστε σε υψηλότερη πρόσληψη πρωτεΐνης κατά την ενεργό απώλεια βάρους (π.χ. >1.2 g/kg/ημέρα στην καθοδήγηση για GLP-1) και κατανείμετε στα γεύματα για την υποστήριξη της διατήρησης της άλιπης μάζας και της διέγερσης της MPS.[28]
- Χρησιμοποιήστε τους στόχους πρωτεΐνης για απώλεια βάρους ηλικιωμένων ενηλίκων (1.0–1.5 g/kg/ημέρα; ~25–30 g ανά γεύμα) ως πλαίσιο βάσης όπου ισχύει, και αναγνωρίστε ότι οι στόχοι λευκίνης ανά γεύμα μπορεί να είναι υψηλότεροι (~3–3.5 g/γεύμα) στους ηλικιωμένους ενήλικες.[15, 16]
- Συνδυάστε τη διατροφή με δομημένη προπόνηση αντίστασης, καθώς πολλαπλές πηγές καθοδήγησης τοποθετούν την προπόνηση αντίστασης συν την επαρκή πρωτεΐνη ως βασικούς παράγοντες μείωσης της μυϊκής απώλειας κατά τη διάρκεια της θεραπείας με GLP-1 RA (αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα τα μικτά άμεσα στοιχεία σε δοκιμές ειδικά για GLP-1).[26]
- Όταν η καθυστερημένη γαστρική κένωση ή ο κορεσμός περιορίζουν την πρόσληψη, εξετάστε το ενδεχόμενο υγρών επιλογών πεπτιδίων/ημιστοιχειακών επιλογών μικρού όγκου (πλεονεκτήματα ανοχής) και, σε σοβαρή διαταραχή του GI, στοιχειακών επιλογών ελεύθερων αμινοξέων σχεδιασμένων για εξασθενημένες πεπτικές οδούς.[6, 20]
- Παρακολουθήστε τη δύναμη, τη λειτουργία και τη σύσταση του σώματος κατά την έναρξη και κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης, σε συμφωνία με την καθοδήγηση που δίνει προτεραιότητα στην αξιολόγηση πέρα από το βάρος της ζυγαριάς σε χρήστες GLP-1.[1]
Ανοιχτά Ερωτήματα και Ερευνητικές Προτεραιότητες
Ένας σημαντικός περιορισμός της τρέχουσας καθοδήγησης πρακτικής είναι ότι οι συστάσεις συχνά βασίζονται σε έμμεσα στοιχεία και κλινική εμπειρία και όχι σε τυχαιοποιημένες δοκιμές ειδικά για GLP-1 που δοκιμάζουν παρεμβάσεις σε επίπεδο σύνθεσης. Μια δημοσίευση προσανατολισμένη στη συναίνεση δηλώνει ρητά ότι οι δηλώσεις προέρχονται κυρίως από έμμεσα στοιχεία, συμπεριλαμβανομένων των υπαρχόντων στοιχείων και των καθιερωμένων κατευθυντήριων οδηγιών για τη διατροφική θεραπεία στη βαριατρική ιατρική και την κλινική εμπειρία, και σημειώνει επίσης μια σημαντική έλλειψη άμεσων στοιχείων για την καθοδήγηση της κλινικής πρακτικής, καθιστώντας απαραίτητες τις συστάσεις που βασίζονται σε συναίνεση.[29] Επιπλέον, μια ανασκόπηση με επίκεντρο την παχυσαρκία σημειώνει αβεβαιότητα και έλλειψη συναίνεσης σχετικά με το αν οι στόχοι πρωτεΐνης θα πρέπει να βασίζονται στο πραγματικό σωματικό βάρος, στο διορθωμένο/ιδανικό σωματικό βάρος ή στην άλιπη μάζα, υπογραμμίζοντας ένα βασικό ζήτημα δόσης για ασθενείς με υψηλό ΔΜΣ που ξεκινούν θεραπεία με GLP-1.[19]
Από μεταφραστική άποψη, τα στοιχεία για τη γαστρική κένωση υπογραμμίζουν την ετερογένεια των δοκιμασιών και υποδηλώνουν ότι οι μελλοντικές δοκιμές θα πρέπει να συνδέουν την προσέγγιση μέτρησης με κλινικά σημαντικά καταληκτικά σημεία. Η μετα-ανάλυση σπινθηρογραφήματος διαπιστώνει μεγαλύτερο T1/2 με τους GLP-1 RA έναντι του εικονικού φαρμάκου, ενώ τα τεστ απορρόφησης ακεταμινοφαίνης συχνά δεν δείχνουν σημαντική καθυστέρηση, αφήνοντας ανοιχτό το ερώτημα ποια μέθοδος προβλέπει καλύτερα την παροχή και απορρόφηση θρεπτικών συστατικών για συνθέσεις πρωτεΐνης/πεπτιδίων σε χρήστες GLP-1.[4] Ομοίως, η ασυμφωνία των διαγνωστικών μεθόδων στην αξιολόγηση της γαστροπάρεσης (π.χ. 75.7% συμφωνία μεταξύ σπινθηρογραφήματος και ασύρματης κάψουλας κινητικότητας, με διαφορετικά ποσοστά ανίχνευσης καθυστερημένης κένωσης ανάλογα με την κατάσταση του διαβήτη) ενισχύει ότι η «διαταραχή της κένωσης» δεν είναι μια ενιαία έννοια και μπορεί να απαιτεί στρατηγικές παρέμβασης προσαρμοσμένες στη μέθοδο τόσο στην έρευνα όσο και στην πράξη.[14]
Τέλος, η βάση τεκμηρίων ειδικά για τη σύνθεση πεπτιδίων, υδρολυμάτων και στοιχειακών προσεγγίσεων σε χρήστες GLP-1 παραμένει ισχνή στο παρεχόμενο σύνολο δεδομένων. Ενώ τα πεπτίδια περιγράφονται ως πιο εύκολα απορροφήσιμα από τα ελεύθερα αμινοξέα μέσω του PepT1 και οι ημιστοιχειακές δίαιτες περιγράφονται ως βελτιωτικές της ανοχής και μειωτικές των χρόνων γαστρικής κένωσης σε ορισμένα περιβάλλοντα, οι πιο λεπτομερείς συγκρίσεις γαστρικής κένωσης ανά τύπο φόρμουλας είναι παιδιατρικά δεδομένα τεστ αναπνοής και ενδέχεται να μην μεταφράζονται άμεσα σε ενήλικες σε θεραπεία με GLP-1.[6] Ως εκ τούτου, οι προτεραιότητες περιλαμβάνουν συγκριτικές δοκιμές σε χρήστες GLP-1 που μετρούν τόσο τη γαστρική κένωση όσο και τα αποτελέσματα των μυών (άλιπη μάζα, δύναμη και λειτουργία) και που ελέγχουν εάν οι στρατηγικές που βασίζονται σε πεπτίδια ή στοιχειακά αμινοξέα βελτιώνουν την ικανότητα επίτευξης των στόχων πρωτεΐνης/λευκίνης υπό περιορισμούς καταστολής της όρεξης και καθυστερημένης γαστρικής κένωσης.[1, 4, 6]