Rezumat executiv
Terapiile cu agoniști ai receptorilor GLP-1 (GLP-1 RA) produc o scădere în greutate semnificativă din punct de vedere clinic, iar studiile randomizate raportează o reducere a greutății ajustată în funcție de placebo de aproximativ 5% până la 18% la persoanele cu obezitate sau supraponderalitate cu complicații.[1] În cadrul studiilor randomizate și controlate, fenotipul pierderii în greutate este caracterizat în mod obișnuit de reducerea predominantă a masei grase (FM) cu o pierdere absolută mai mică — dar importantă din punct de vedere clinic — a masei corporale slabe (LBM), menționând că mușchii scheletici constituie aproximativ jumătate din LBM.[2] Multiple sinteze ale studiilor indică faptul că aproximativ 25–40% din pierderea totală în greutate cu GLP-1 RAs poate fi atribuită reducerii masei slabe, inclusiv a mușchilor, ceea ce motivează o strategie clinică de conservare a mușchilor în timpul terapiei.[3]
O a doua constrângere relevantă pentru formulare este încetinirea golirii gastrice asociată cu GLP-1 RA, care este eterogenă în funcție de metoda de evaluare: meta-analiza prin scintigrafie estimează un timp de înjumătățire (T1/2) al golirii gastrice mai lung pentru GLP-1 RAs față de placebo, în timp ce studiile de absorbție a acetaminophen adesea nu detectează o întârziere semnificativă prin intermediul markerilor Tmax sau AUC.[4] Întârzierea golirii semnificativă din punct de vedere clinic este susținută de cohorte de endoscopie care arată șanse crescute de retenție a conținutului gastric solid în ciuda repausului alimentar standard la utilizatorii de GLP-1 RA, ceea ce este direct relevant pentru strategiile sigure și eficiente de livrare a nutriției orale.[5] În acest context, matricile amino-peptidice (abordări bazate pe peptide/semi-elementale și, în cazuri selectate, abordări elementale cu aminoacizi liberi) sunt instrumente plauzibile din punct de vedere mecanic pentru a îmbunătăți livrarea de aminoacizi, deoarece aminoacizii sub formă de peptide sunt descriși ca fiind mai ușor absorbiți decât aminoacizii liberi prin transportul mediat de PepT1, iar formulele semi-elementale au fost raportate ca îmbunătățind toleranța și reducând timpii de golire gastrică în unele contexte.[6]
Vulnerabilitatea masei slabe a agoniștilor receptorilor GLP-1
În sintezele studiilor, un semnal constant este acela că pierderea în greutate mediată de GLP-1 RA include o componentă slabă măsurabilă, adesea rezumată ca fiind aproximativ un sfert până la două cincimi din pierderea totală în greutate provenind din reducerea masei slabe, inclusiv a mușchilor.[3] În studiul STEP 1, pierderea în greutate asociată cu semaglutide este rezumată ca având aproximativ 30% atribuită țesutului slab, în timp ce pierderea de grăsime a predominat, ceea ce se aliniază cu observația generală că acești agenți tind să reducă FM mai mult decât LBM.[2, 7] Analizele pentru tirzepatide descriu în mod similar un model în care aproximativ trei sferturi din pierderea în greutate este masă grasă și aproximativ un sfert este masă slabă, asemănător cu proporțiile observate în cazul pierderii în greutate induse prin dietă în unele rapoarte.[7]
Sintezele cantitative din substudiile de compoziție corporală și meta-analizele subliniază că pierderea de masă slabă este prezentă chiar și atunci când pierderea de grăsime domină. În substudiul DXA al STEP 1 (semaglutide 2.4 mg timp de 68 săptămâni vs placebo), greutatea corporală a scăzut cu aproximativ 15%, cu reduceri relative mai mari ale masei grase totale și viscerale (−19.3% și −27.4%) decât ale LBM (−9.7%), rezultând într-un raport relativ crescut între LBM și masa corporală totală de ~3%.[2] Într-o revizuire sistematică și meta-analiză de rețea a 22 RCTs (n=2258), GLP-1 RAs au redus masa corporală slabă cu o diferență medie de −0.86 kg (95% CI −1.30 la −0.42), iar autorii au rezumat pierderea masei fără grăsime (FFM) ca fiind aproximativ 25% din pierderea totală în greutate.[8]
Magnitudinea pierderii de masă slabă pare a fi eterogenă în baza de dovezi mai largă, unele studii raportând scăderi ale masei slabe de 40% până la 60% din pierderea totală în greutate, în timp ce altele raportează scăderi de ~15% sau mai puțin.[9] Sinteze narative specifice notează că semaglutide a fost asociat cu o pierdere de masă slabă de până la ~40% din totalul greutății pierdute, iar liraglutide cu până la ~60%, evidențiind intervalul potențial între diferiți agenți și contexte (și/sau diferențe în metode și populații).[10] Deși un model proporțional de pierdere a masei slabe poate fi așteptat în timpul scăderii în greutate, această eterogenitate este importantă din punct de vedere clinic, deoarece aceeași pierdere absolută de masă slabă poate avea consecințe diferite în funcție de rezervele de bază, comorbidități și starea funcțională.[9]
Adulții vârstnici sunt identificați în mod repetat ca un grup cu risc ridicat pentru rezultate adverse legate de masa slabă în timpul pierderii în greutate induse farmacologic, deoarece pierderea disproporționată a masei corporale slabe poate crește riscul de sarcopenie, fragilitate și declin funcțional.[11] Adulții vârstnici pot experimenta, de asemenea, efecte adverse GI mai consecvente (de exemplu, greață, vărsături, diaree), care pot predispune la deshidratare, malnutriție și agravarea afecțiunilor cronice, probabil îngreunând atingerea țintelor proteice în timpul terapiei cu GLP-1 RA.[11] Dimpotrivă, cel puțin unele date de cohortă sugerează că funcția se poate îmbunătăți chiar și atunci când masa slabă scade inițial: într-o cohortă semaglutide (SEMALEAN), prevalența obezității sarcopenice a scăzut de la 49% la momentul inițial la 33% la 12 luni, în ciuda unei scăderi inițiale absolute a masei slabe de aproximativ −3 kg care s-a stabilizat ulterior, alături de îmbunătățirea indicatorilor funcției musculare.[3]
Tabelul de mai jos consolidează declarațiile cantitative cheie privind partiționarea masei slabe și a grăsimii raportate explicit în dovezile furnizate.
Blocajul gastroparezei
GLP-1 RAs pot încetini golirea gastrică într-o manieră care este măsurabilă prin teste fiziologice și este relevantă din punct de vedere clinic, deoarece livrarea întârziată a nutrienților în intestinul subțire poate limita sincronizarea și magnitudinea apariției nutrienților postprandiali.[4, 12] O revizuire sistematică/meta-analiză care a utilizat scintigrafia a raportat un T1/2 mediu al golirii gastrice de 138.4 minute (95% CI 74.5–202.3) cu GLP-1 RA față de 95.0 minute (95% CI 54.9–135.0) cu placebo, cu o diferență medie cumulată de 36.0 minute (95% CI 17.0–55.0; P<0.01).[4] Cu toate acestea, în aceeași bază de dovezi, testarea absorbției de acetaminophen în 10 studii (n=411) nu a găsit nicio întârziere semnificativă în golirea gastrică atunci când a fost măsurată prin Tmax, AUC4hr sau AUC5hr (toate P>0.05), ilustrând eterogenitatea dependentă de metodă și sugerând că testele indirecte pot rata unele aspecte ale golirii întârziate captate prin scintigrafie.[4]
Dovezi mecanice mai directe dintr-un studiu randomizat susțin principiul conform căruia încetinirea golirii gastrice poate altera substanțial apariția nutrienților. Într-un studiu randomizat cu 30 de participanți, lixisenatide a crescut semnificativ retenția gastrică a unei băuturi cu glucoză orală față de placebo (raport AUC peste 240 minute 2.19; 95% CI 1.82–2.64; P<0.001) și a fost asociat cu reduceri substanțiale ale ratei de apariție sistemică a glucozei orale (P<0.001).[12] În acel studiu, scăderea glucozei postprandiale pe parcursul a 240 minute a corelat puternic cu magnitudinea încetinirii golirii gastrice de către lixisenatide (P=0.002), subliniind că întârzierea golirii gastrice nu este doar un efect secundar, ci poate fi un mediator activ al efectelor metabolice.[12]
Clinic, termenul „gastropareză” trebuie utilizat cu prudență la utilizatorii de GLP-1 RA, deoarece acești agenți pot induce o întârziere fiziologică a golirii gastrice care poate fi semnificativă clinic, chiar dacă nu este identică cu gastropareza diabetică ca tulburare neuropatică cronică.[4, 13] Cu toate acestea, pragurile obiective utilizate în evaluarea gastroparezei ilustrează modul în care este operaționalizată golirea întârziată: scintigrafia de golire gastrică este descrisă ca procedura standard pentru evaluarea golirii gastrice și stabilirea diagnosticului de gastropareză, iar golirea întârziată este definită ca o retenție gastrică >10% la 4 ore și/sau >60% retenție la 2 ore folosind un protocol standard de masă cu conținut scăzut de grăsimi.[13] Valorile de retenție exemplificate într-un studiu de scintigrafie includ 72% retenție la 2 ore și 55.1% retenție la 4 ore, ambele descrise ca fiind întârziate comparativ cu golirea gastrică normală.[13]
O preocupare practică de siguranță și implementare este că întârzierea golirii gastrice poate persista suficient pentru a lăsa conținut gastric solid reținut chiar și după intervalele tipice de repaus alimentar. Într-o cohortă de endoscopie digestivă superioară programată în ambulatoriu, utilizarea GLP-1 RA a fost asociată cu șanse ajustate semnificativ mai mari de conținut gastric solid reținut (OR 3.80; 95% CI 1.57–9.21; P=0.003).[5] Din perspectiva formulării, acest tip de semnal din lumea reală susține strategiile nutriționale care minimizează povara gastrică (de exemplu, abordări cu particule mici sau lichide) atunci când simptomele sau întârzierea obiectivă sunt prezente, în concordanță cu accentul ghidurilor dietetice pentru gastropareză pe o dietă cu particule mici pentru a îmbunătăți ameliorarea simptomelor și a accelera golirea gastrică.[14]
Rezistența anabolică și pragul de leucine per masă
Rezistența anabolică este un concept central pentru conservarea masei slabe în timpul pierderii în greutate la adulții vârstnici, deoarece conservarea mușchilor în timpul restricției calorice este descrisă ca necesitând aporturi proteice mai mari decât în cazul populațiilor mai tinere.[15] Declarațiile de consens și panelurile de experți menționate în dovezi recomandă aporturi proteice de 1.0–1.5 g/kg/day pentru adulții vârstnici implicați în programe de scădere în greutate, ceea ce este mai mare decât RDA general de 0.8 g/kg/day.[15] Țintele practice de distribuție din aceleași ghiduri includ ~25–30 g de proteine per masă, prioritizând sursele bogate în leucine și aliniind aportul cu sesiunile de antrenament pentru a susține sinteza proteinelor musculare (MPS).[15]
La nivelul mesei, cadrul „pragului” de leucine este utilizat pentru a operaționaliza modul de stimulare a MPS, în special la adulții vârstnici. O resursă de educație nutrițională axată pe GLP-1 afirmă că pragul de leucine per masă pentru stimularea MPS este mai mare la adulții vârstnici, aproximativ 3–3.5 g leucine per masă (față de 2.5–3 g la adulții tineri).[16] Deoarece GLP-1 RAs pot reduce apetitul și pot complica capacitatea de a consuma mese mai mari, acest cadru de prag motivează direct strategiile de volum mic și densitate mare de leucine (de exemplu, îmbogățirea țintită cu EAA/leucine) atunci când se încearcă menținerea semnalizării anabolice cu un aport limitat.[16, 17]
Documentele de orientare clinică subliniază, de asemenea, evitarea aporturilor proteice inadecvate care ar putea accelera pierderea musculară în timpul pierderii în greutate asociate cu GLP-1. Pentru persoanele care pierd activ în greutate, unele resurse orientate către experți recomandă 1.2–1.6 g/kg/day de proteine, consolidând o abordare cu conținut ridicat de proteine ca interval țintă practic în contextul reducerii active a greutății.[18] O altă revizuire axată pe obezitate subliniază că aportul de proteine nu ar trebui să scadă sub 0.4–0.5 g/kg/day din cauza riscului de atrofie musculară și deficiențe funcționale și notează incertitudinea cu privire la faptul dacă obiectivele proteice în obezitate ar trebui să se bazeze pe greutatea corporală reală, greutatea corporală ajustată/ideală sau masa fără grăsime, subliniind un detaliu de implementare nerezolvat pentru dozarea individualizată.[19]
Proiectarea matricilor amino-peptidice pentru contextul GLP-1
Proteine intacte, peptide și aminoacizi liberi
Proiectarea matricilor amino-peptidice pentru utilizatorii de GLP-1 necesită integrarea a două constrângeri susținute de dovezi: (1) pierderea în greutate include frecvent o componentă slabă semnificativă, motivând strategiile de proteine/EAA pentru a conserva masa slabă și (2) golirea gastrică poate fi întârziată într-un mod eterogen, dar uneori semnificativ clinic, motivând formulări care pot fi tolerate și livrate eficient în intestinul subțire.[3–5] În paralel, ghidurile dietetice pentru gastropareză susțin abordările dietetice cu particule mici pentru a îmbunătăți golirea gastrică și ameliorarea simptomelor, ceea ce se aliniază cu accentul pus pe lichidele de volum mic și dimensiunea redusă a particulelor pentru livrarea orală a aminoacizilor la pacienții cu golire gastrică încetinită sau simptome GI proeminente.[14]
Dovezile furnizate conțin două raționamente mecanice distincte pentru formulările de proteine neintacte: abordările bazate pe peptide și abordările elementale cu aminoacizi liberi. În primul rând, o revizuire sistematică a dietelor semi-elementale afirmă că aminoacizii infuzați în intestin sub formă de peptide sunt mai ușor absorbiți decât aminoacizii liberi, fapt atribuit sistemului de transport PepT1, sugerând un avantaj mecanic pentru matricile bazate pe peptide odată ce nutrienții ajung în intestinul subțire.[6] Aceeași revizuire raportează că s-a demonstrat că astfel de formule reduc regurgitarea, timpii de golire gastrică și reflexul de voma, îmbunătățind în același timp toleranța, ceea ce este relevant atunci când golirea gastrică încetinită și simptomele GI superioare amenință livrarea nutrienților și aderența.[6]
În al doilea rând, strategiile elementale sunt reprezentate în dovezi printr-o descriere a formulei elementale care subliniază „100% aminoacizi liberi” și „doar 2% conținut de grăsime” pentru funcția GI sever afectată, poziționând aminoacizii liberi și conținutul scăzut de grăsimi ca elemente menite să susțină golirea gastrică și să reducă povara digestivă în tracturile GI compromise.[20] Specificațiile suplimentare ale produsului includ o densitate energetică de 1.0 kcal/mL și o distribuție a macronutrienților de 8% din kcal din proteine, 90% din kcal din carbohidrați și 2% din kcal din grăsimi, ceea ce poate fi interpretat ca un profil elemental bogat în carbohidrați și foarte sărac în grăsimi, conceput pentru contexte de toleranță GI mai degrabă decât pentru construirea musculară per se.[20]
Deoarece golirea gastrică întârziată asociată cu GLP-1 poate crea o „întârziere a livrării” mai degrabă decât un sindrom de maldigestie, designurile bazate pe peptide pot fi încadrate ca o strategie de a (a) reduce dependența de digestia luminală extinsă (relativ la proteinele intacte) și (b) utiliza absorbția mediată de PepT1 descrisă odată livrate în intestin, în timp ce abordările elementale cu aminoacizi liberi pot fi încadrate ca minimizând cerințele de digestie și reducând potențial încetinirea golirii gastrice legată de grăsimi în unele contexte.[6, 20]
Cinetica golirii gastrice în funcție de forma proteinei
Cinetica cantitativă a golirii gastrice furnizată, care compară formele de proteine, provine din studii pediatrice cu teste de respirație rezumate într-o revizuire a dietei semi-elementale și, prin urmare, reprezintă date indirecte dar utile pentru formulare, mai degrabă decât date directe despre GLP-1 la adulți.[6] Utilizând testul de respirație cu acid C-octanoic, revizuirea raportează că o masă cu 40% casein/60% whey a avut cel mai scurt timp median de înjumătățire a golirii gastrice (63.3 minute), urmată de aminoacizi (74.4 minute), whey hidrolizat (82.0 minute) și 100% casein (153.9 minute).[6] Aceeași revizuire citează o altă comparație în care timpul median de înjumătățire a golirii gastrice a fost mai rapid cu formulele de whey (33.9 minute pentru formulele de whey combinate) decât cu o formulă de casein (56.6 minute).[6] Deși aceste date nu provin de la utilizatori de GLP-1, ordinea relativă (formulele care conțin whey golindu-se mai repede decât formulele cu predominanță de casein, iar formele elementale/hidrolizate fiind intermediare) susține o ipoteză prudentă conform căreia matricile proteice cu vâscozitate mai mică și golire mai rapidă pot reduce „timpul până la intestin” în condiții de golire gastrică întârziată.[6]
Conservarea masei slabe cu proteine și bioactive înrudite
Din punctul de vedere al rezultatelor, baza de dovezi susține abordările cu conținut ridicat de proteine ca intervenție de economisire a masei slabe în timpul restricției energetice, iar acest principiu general este consistent cu necesitatea de a compensa pierderea de masă slabă observată în timpul pierderii în greutate induse de GLP-1.[3, 21] Într-o meta-analiză axată pe adulții vârstnici cu sarcopenie, suplimentarea cu proteine (sau îmbogățită cu aminoacizi) a crescut masa musculară scheletică apendiculară, cu o diferență medie standardizată semnificativă de 0.41 (95% CI 0.24–0.58; p<0.001).[22] În comparațiile privind restricția energetică, un grup cu un aport mai mare de proteine a pierdut mai puțină masă slabă decât un grup cu un aport normal de proteine (WMD 0.45 kg; 95% CI 0.20–0.71), și mai puțini participanți au experimentat pierderi mari de masă slabă (23% vs 13% au pierdut >3 kg masă slabă; 41% vs 21% au pierdut >5% masă slabă).[21]
HMB este reprezentat ca un adjuvant plauzibil din punct de vedere mecanic pentru reducerea degradării proteinelor musculare și creșterea echilibrului anabolic net. La bărbații tineri sănătoși, consumul de HMB a crescut rata de sinteză fracționată a MPS miofibrilare de la 0.043±0.004 la 0.073±0.01 %·h−1 la 150 minute post-alimentare (creștere de ~70%; P<0.05) și a redus proteoliza la nivelul picioarelor de la 12±4 la 5±1 μmol Phe·L−1·min−1 (reducere de ~57%; P<0.05), fără a modifica concentrațiile plasmatice de insulină în acel experiment.[23] Într-un model de mouse cu cașexie indusă de tumori, HMB a crescut raportul dintre sinteza proteinelor și degradarea proteinelor de 14 ori la 0.25 g/kg și de 32 ori la 2.5 g/kg, ilustrând un semnal puternic de schimbare anabolică în acel context preclinic.[24]
Dovezi în populațiile cu gastropareză
Dovezile directe care leagă formulările de peptide/AA de o toleranță îmbunătățită în populațiile cu gastropareză sunt limitate în datele furnizate, dar susțin direcția propusă. Un raport clinic al unei intervenții cu suplimente nutriționale lichide la pacienții cu gastropareză afirmă că, după 4 săptămâni, 100% dintre pacienți au avut o reducere a simptomelor de gastropareză și 75% au avut o reducere semnificativă clinic a GCSI (reducere >0.5).[25] Deși acest raport nu furnizează rezultate privind masa musculară, susține premisa de fezabilitate și tolerabilitate conform căreia strategiile de nutriție lichidă pot îmbunătăți simptomele și pot facilita atingerea obiectivelor calorice/proteice atunci când motilitatea gastrică este afectată.[25]
Implicații practice de proiectare
Tabelul de mai jos transpune dovezile într-un „spațiu de proiectare” pragmatic pentru matricile amino-peptidice destinate conservării masei slabe în condițiile golirii gastrice întârziate asociate cu GLP-1, distingând explicit ceea ce este susținut direct de ceea ce este inferențial.
Adjuvanți
Antrenamentul de rezistență este subliniat în mod repetat ca o măsură cheie împotriva pierderii masei slabe în timpul terapiei cu GLP-1 RA, fiind adesea asociat cu un aport adecvat de proteine. O revizuire a nutriției clinice afirmă că terapia cu GLP-1 RA pentru obezitate „ar trebui să includă antrenamentul de rezistență” și „aportul optim de proteine” pentru a conserva masa musculară și notează că antrenamentul de rezistență și proteinele adecvate pot atenua pierderea musculară, chiar dacă dovezile specifice contextelor GLP-1 RA sunt descrise ca fiind mixte.[26] O lucrare separată susține în mod similar că exercițiile structurate — în special antrenamentul de rezistență — și optimizarea nutrițională sunt „fundamente esențiale ale terapiei” pentru a menține forța funcțională și a preveni sarcopenia iatrogenă, consolidând centralitatea încărcării mecanice ca semnal pentru retenția musculară în timpul pierderii în greutate.[27]
Unele ghiduri lasă, de asemenea, loc pentru nutrienți țintiți și abordări farmacologice atunci când este necesar, afirmând că terapia cu GLP-1 RA „ar trebui să includă antrenamentul de rezistență, aportul optim de proteine și, dacă este necesar, nutrienți specifici și eventual intervenții farmacologice pentru a conserva masa musculară”.[26] Deoarece dovezile furnizate nu specifică anumiți agenți farmacologici de economisire a mușchilor prin nume, o interpretare conservatoare este că cel mai puternic adjuvant acționabil din acest set de date este antrenamentul de rezistență structurat asociat cu strategiile de distribuție a proteinelor, mai degrabă decât orice co-terapie medicamentoasă specifică.[26]
Recomandări pentru practica clinică
Recomandările clinice trebuie să echilibreze obiectivele de conservare a masei slabe cu tolerabilitatea și siguranța în condiții de golire gastrică întârziată. Un punct de plecare bazat pe dovezi este stabilirea unor ținte proteice explicite și integrarea antrenamentului de rezistență în terapia cu GLP-1 RA, în concordanță cu ghidurile care afirmă că strategiile de conservare a masei slabe includ atingerea unor aporturi proteice >1.2 g/kg/day (distribuite uniform pe parcursul meselor) combinate cu activitate aerobică și antrenament de rezistență structurat.[28] Orientările educaționale practice recomandă în mod similar 1.2–1.6 g/kg/day de proteine pentru persoanele care pierd activ în greutate, subliniind că utilizatorii de GLP-1 pot avea nevoie de o planificare nutrițională proactivă pentru a evita subconsumul accidental.[18]
Deoarece efectele secundare GI și încetinirea golirii gastrice pot reduce aportul și aderența, multiple surse subliniază managementul proactiv și monitorizarea. Un articol de orientare clinică AJCN afirmă că în timpul utilizării GLP-1, managementul nutrițional și medical al efectelor secundare GI este critic și evidențiază conservarea masei musculare și osoase prin antrenament de rezistență și dietă adecvată, prevenind în același timp deficiențele de nutrienți.[1] Aceeași orientare enumeră un „examen cuprinzător, incluzând forța musculară, funcția și evaluarea compoziției corporale” printre prioritățile la inițiere, ceea ce susține monitorizarea de rutină la momentul inițial și în etapa de urmărire, mai degrabă decât bazarea exclusivă pe greutatea corporală.[1]
Atunci când întârzierea golirii gastrice este proeminentă sau simptomele sugerează o evacuare gastrică deficitară, forma dietei și dimensiunea particulelor devin relevante din punct de vedere clinic. Ghidul ACG pentru gastropareză recomandă ca managementul dietetic să includă o dietă cu particule mici pentru a crește probabilitatea ameliorării simptomelor și a îmbunătățirii golirii gastrice, ceea ce poate fi operaționalizat prin prioritizarea formatelor de livrare a proteinelor lichide sau omogenizate atunci când mesele solide sunt slab tolerate.[14] Cohorta de endoscopie care arată șanse mai mari de conținut gastric solid reținut la utilizatorii de GLP-1 RA, în ciuda repausului alimentar, susține în plus prudența clinică în cazul meselor solide mari și consolidează necesitatea pragmatică pentru strategii de aport cu reziduuri scăzute și particule mai mici la persoanele simptomatice.[5]
Următoarea listă de verificare pentru implementare sintetizează dovezile de mai sus în pași acționabili pentru clinicieni și echipele de cercetare translațională, fiecare element fiind ancorat în declarații specifice de dovezi.
- Țintiți un aport proteic mai ridicat în timpul pierderii active în greutate (de exemplu, >1.2 g/kg/day în ghidurile GLP-1) și distribuiți-l pe parcursul meselor pentru a susține conservarea masei slabe și stimularea MPS.[28]
- Utilizați țintele proteice pentru pierderea în greutate la adulții vârstnici (1.0–1.5 g/kg/day; ~25–30 g per masă) ca cadru de bază acolo unde este cazul și recunoașteți că țintele de leucine per masă pot fi mai mari (~3–3.5 g/masă) la adulții vârstnici.[15, 16]
- Asociați nutriția cu antrenamentul de rezistență structurat, deoarece multiple surse de orientare poziționează antrenamentul de rezistență plus proteinele adecvate ca factori cheie de atenuare a pierderii musculare în timpul terapiei cu GLP-1 RA (recunoscând în același timp dovezile directe mixte în studiile specifice GLP-1).[26]
- Atunci când golirea gastrică întârziată sau senzația de sațietate limitează aportul, luați în considerare opțiunile lichide de volum mic cu peptide/semi-elementale (avantaje de toleranță) și, în cazul afectării GI severe, opțiunile elementale cu aminoacizi liberi concepute pentru tracturile GI compromise.[6, 20]
- Monitorizați forța, funcția și compoziția corporală la momentul inițial și în timpul urmăririi, în concordanță cu orientările care prioritizează evaluarea dincolo de greutatea pe cântar la utilizatorii de GLP-1.[1]
Întrebări deschise și priorități de cercetare
O limitare majoră a ghidurilor actuale de practică este că recomandările se bazează adesea pe dovezi indirecte și experiență clinică, mai degrabă decât pe studii randomizate specifice GLP-1 care testează intervenții la nivel de formulare. O publicație orientată spre consens afirmă explicit că declarațiile au fost derivate în principal din dovezi indirecte, inclusiv dovezi existente și ghiduri stabilite pentru terapia nutrițională în medicina bariatrică și experiența clinică, și notează, de asemenea, o lipsă semnificativă de dovezi directe pentru a ghida practica clinică, făcând necesare recomandările bazate pe consens.[29] În plus, o revizuire axată pe obezitate notează incertitudinea și lipsa consensului cu privire la faptul dacă obiectivele proteice ar trebui să se bazeze pe greutatea corporală reală, greutatea corporală corectată/ideală sau masa fără grăsime, evidențiind o problemă cheie de dozare pentru pacienții cu IMC ridicat care încep terapia cu GLP-1.[19]
Din perspectivă translațională, dovezile privind golirea gastrică evidențiază eterogenitatea testelor și sugerează că studiile viitoare ar trebui să coreleze abordarea de măsurare cu obiectivele finale semnificative clinic. Meta-analiza prin scintigrafie găsește un T1/2 mai lung cu GLP-1 RAs față de placebo, în timp ce testele de absorbție a acetaminophen nu arată adesea nicio întârziere semnificativă, lăsând deschisă întrebarea care metodă prezice cel mai bine livrarea și absorbția nutrienților pentru formulările de proteine/peptide la utilizatorii de GLP-1.[4] În mod similar, discordanța metodelor de diagnostic în evaluarea gastroparezei (de exemplu, acord de 75.7% între scintigrafie și capsula de motilitate wireless, cu rate diferite de detectare a golirii întârziate în funcție de starea diabetului) consolidează faptul că „afectarea golirii” nu este un construct unic și poate necesita strategii de intervenție adaptate metodei, atât în cercetare, cât și în practică.[14]
În cele din urmă, baza de dovezi specifice formulării pentru abordările cu peptide, hidrolizate și elementale la utilizatorii de GLP-1 rămâne redusă în setul de date furnizat. Deși peptidele sunt descrise ca fiind mai ușor absorbiți decât aminoacizii liberi prin PepT1, iar dietele semi-elementale sunt descrise ca îmbunătățind toleranța și reducând timpii de golire gastrică în unele contexte, cele mai detaliate comparații ale golirii gastrice după tipul de formulă sunt datele pediatrice din testele de respirație și pot să nu se aplice direct adulților aflați sub terapie cu GLP-1.[6] Prioritățile includ, prin urmare, studii head-to-head la utilizatorii de GLP-1 care să măsoare atât golirea gastrică, cât și rezultatele musculare (masă slabă, forță și funcție) și care să testeze dacă strategiile bazate pe peptide sau aminoacizi elementali îmbunătățesc capacitatea de a atinge țintele de proteine/leucine în condițiile suprimării apetitului și ale constrângerilor de golire gastrică întârziată.[1, 4, 6]