Sammendrag
Termolabile langlivisitetsrelaterte forbindelser og polyfenoliske bioaktive stoffer utsettes hyppig for koblede termiske, oksidative, pH- og mekaniske påkjenninger under produksjon (f.eks. høyskjærsblanding, høytrykksmaling og spraytørking), noe som kan akselerere kjemisk nedbrytning og redusere den tilførte potensen. Kvantitative, prosessrelevante stabilitetsparametere er derfor påkrevd for å definere produserbare designrom og for å veilede beskyttende formuleringsstrategier.[1–3]
Metoder i denne syntesen fokuserer på kvantitativ dokumentasjon hentet fra studier som rapporterer (i) termodynamiske/termiske overganger ved DSC/TGA (smelting, start på nedbrytning, glasstilstandsoverganger og trinnvis masseapostatferd) og (ii) nedbrytningskinetikk (pseudoførsteordens/førsteordens modeller, Arrhenius-aktiveringsenergier, pH-avhengigheter og tid-til-fraksjon-nedbrutt-mål) for NAD⁺-forløpere (NR/NRH/NMN), stilbenoider (resveratrolrelaterte systemer), flavonoider (kvercetin, fisetin, rutin/estere) og kurkuminoider.[4–11]
Resultatene viser at flere representative langlivisitetsforbindelser har smale termiske prosesseringsvinduer i spesifikke fysiske tilstander. Nikotinamidribosidklorid (NRCl) oppviser en smeltelast ved 120,7 ± 0,3 °C med rask nedbrytning etter smelting (f.eks. 98 % nedbrytning ved 130 °C med qNMR), mens vandig nedbrytning følger pseudoførsteordens kinetikk med aktiveringsenergier på 75,4–82,8 kJ·mol⁻¹ avhengig av pH.[4]
For trans-resveratrol er nedbrytningskinetikken sterkt pH- og temperaturavhengig (f.eks. halveringstid som avtar fra 329 dager ved pH 1,2 til 3,3 minutter ved pH 10), og ekstrapolering av akselerert test kan være ikke-Arrhenius-betinget i tablettmatriser.[7, 12]
Operasjoner med høyskjærsenheter kan indusere lokal oppvarming og oksidative miljøer, som demonstrert ved at høyskjærs homogenisering øker utløpstemperaturen med rotasjonshastigheten og sammenfaller med 42,6 % tap av askorbinsyre ved 20 000 rpm, samt ved mekanismer for høytrykks homogenisering som involverer ventilskjæring, kavitasjon og turbulens ved >100 MPa.[13, 14]
Konklusjonene understreker viktigheten av å integrere termodynamiske overgangsdata (DSC/TGA/Tg) med kinetiske modeller (Arrhenius, ikke-Arrhenius og isokonversjonelle metoder) for å produsere tid–temperatur–skjær-kart og rasjonelt velge reduseringsstrategier, inkludert innkapsling, amorfe faste dispersjoner, cyklodekstrin-/nanosvampesystemer, oksygenkontroll og minimalisering av skjær/temperatur.[15–18]
Nøkkelord: termolabile bioaktive stoffer; nedbrytningskinetikk; Arrhenius; DSC; TGA; høytrykkshomogenisering; spraytørking; NAD⁺-forløpere
1. Innledning
Langlivisitetsrelevante forbindelser formuleres i økende grad som kosttilskudd, funksjonell mat og avanserte leveringssystemer, noe som motiverer produksjonsruter som utsetter virkestoffer for kombinerte påkjenninger inkludert oppvarming, oksygenkontakt, vannaktivitet, pH-utslag og intens mekanisk energitilførsel.[3, 5, 14, 19]
For kjemiske forbindelser av NAD⁺-forløpere er vandig stabilitet og faststabilitet sentralt fordi reaktivitet kan oppstå via hydrolyse av glykosidiske eller fosfatbundne motiver, og fordi prosesstemperaturer kan krysse overgangsterskler i fast tilstand som går forut for rask nedbrytning.[4, 6]
For polyfenoler og relaterte botaniske virkestoffer inkluderer stabilitetsbegrensninger autoksidasjon, epimerisering og enzymatisk oksidasjon til kinoner, som er følsomme for temperatur, pH, metallioner og oksygentilgjengelighet under prosessering.[17]
En praktisk implikasjon er at produksjonsdesign ikke utelukkende kan basere seg på nominell bulk-temperatur; i stedet må det integrere (i) termodynamiske indikatorer som glasstilstandsovergang, smelting og start på nedbrytning, og (ii) kinetiske modeller som fanger opp avhengigheten av nedbrytning med hensyn til tid, temperatur, pH, oksygen og (der det er målbart) mekanisk energitilførsel.[4, 9, 10, 14, 15]
Dette dokumentet syntetiserer kvantitativ dokumentasjon om representative langlivisitetsforbindelser og relaterte bioaktive stoffer som de inkluderte kildene gir eksplisitte termodynamiske overganger og/eller kinetiske parametere for, og det kobler disse dataene til stressprofiler for høyskjærsenhetsoperasjoner, inkludert høyskjærsblanding, høytrykks homogenisering/mikrofluidisering, mekanokjemisk maling og spraytørking.[1, 14, 15, 20]
2. Termodynamisk rammeverk
Termodynamisk stabilitet i produksjonssammenheng vurderes operasjonelt ved hjelp av målbare termiske hendelser (DSC/TGA) og tilstandsbeskrivelser (f.eks. amorf vs. krystallinsk; glasstilstandstemperatur) som indikerer når en forbindelse eller formulering går over i tilstander med høyere molekylær mobilitet og følgelig høyere reaksjonshastigheter eller andre mekanismer.[4, 9, 15]
2.1 Gibss fri energi og fasestabilitet
Flere inkluderte kilder beregner eksplisitt endringer i Gibbs fri energi for nedbrytningsprosesser eller termisk ødeleggelse, noe som gir et termodynamisk mål på gjennomførbarhet under spesifikke betingelser.[8, 19]
For NR-borat ble spontanitet i nedbrytningen evaluert via en beregning av Gibbs fri energi, med ΔG rapportert som 2,43 kcal·mol⁻¹.[19]
For rutin og fettsyrerutin-estere under pyrolytiske betingelser var ΔG-verdiene positive (84–245 kJ·mol⁻¹) sammen med positiv ΔH (60–242 kJ·mol⁻¹), noe som indikerer en endoterm og ikke-spontan pyrolyseprofil i den rapporterte analysen.[8]
Når det gjelder kinetisk formalisme, bruker flere kilder også overgangstilstand- og fri energi-relasjoner, slik som bruk av for å tolke hydrolyseaktivering i et kurkuminspiroborat-komplekssystem.[21]
2.2 Glasstilstandsovergang, smelting og start på nedbrytning
DSC og TGA gir utfyllende markører for prosessrisiko: smelte- eller mykningshendelser kan øke diffusjonen kraftig og muliggjøre rask kjemisk omdanning, og start på massetap i TGA kan indikere begynnelsen på irreversibel nedbrytning selv i den tilsynelatende faste tilstanden.[4, 9, 15]
For NRCl indikerer DSC en start på smelting ved 120,7 ± 0,3 °C og en meltingstopp ved 125,2 ± 0,2 °C, etterfulgt av en umiddelbar skarp endoterm hendelse som topper seg ved 130,8 ± 0,3 °C.[4]
I samsvar med DSC-hendelsessekvensen viser qNMR-kvantifisering begrenset nedbrytning ved 115 °C (2 %), men raskt tap ved og over smelteområdet (7 % ved 120 °C; 55 % ved 125 °C; 98 % ved 130 °C; bare 0,45 % NR igjen ved 140 °C).[4]
For NMN rapporterer én kilde at forbindelsen brytes ned i stedet for å vise en tydelig smelteovergang, hvor nedbrytningen begynner ved 160 °C og fullføres innen 165 °C, samt en endoterm DSC-topp ved 162 °C med nedbrytningsentalpi på 184 kJ·mol⁻¹.[6]
For kvercetin indikerer en kombinert DSC/TGA-tolkning at en intens DSC-endoterm (maksimum ved 303 °C) ofte feilaktig tilskrives smelting, mens TGA indikerer at nedbrytning starter ved 230 °C og endotermen overlapper med kontinuerlig massetap; den rapporterte "smeltevarmen" for 303 °C-toppen er 69–75 kJ·mol⁻¹.[9]
For fisetin viser TGA et mindre massetap (~5 %) tilskrevet fordampning av vann fra den krystallinske prøven og en større massetapshendelse (~30,6 %) ved 369,6 °C tilskrevet nedbrytning av molekylet.[15]
For kurkumin under inert nitrogen rapporterer en studie at rått kurkumin oppviser en kompleks nedbrytningsprosess som starter rundt 240 °C (5 % massetap) med en DTGA-topp ved 347 °C og 37 % rest igjen ved 600 °C (ved 10 °C·min⁻¹).[18]
2.3 Amorf og krystallinsk stabilitet
Amorfe formuleringer kan forbedre løselighet og biotilgjengelighet, men kan endre termisk atferd og stabilitet ved å øke molekylær mobilitet sammenlignet med krystallinske formler, noe som gjør glasstilstandstemperatur (Tg) til en kritisk stabilitetsparameter.[15, 16]
Mekanokjemisk preparerte amorfe faste dispersjoner (ASDs) av fisetin viser målbare Tg-verdier i andre oppvarmingsskanninger og demonstrerer komposisjonsskifter i Tg som samsvarer med blandbarhet: rå Eudragit® L100/EPO viser Tg på henholdsvis 147,1/55,4 °C, mens fisetin-ASDer viser Tg-verdier som 144,2/71,8 °C og 145,9/76,7 °C avhengig av polymer- og legemiddelbelastning.[15]
For resveratrol- og oksyresveratrol-nanosvamper viser DSC at smelteendotermen til resveratrol (266,49 °C) forsvinner i nanosvampeformuleringsene, noe forfatterne tilskriver innkapsling og mulig amorfisering av legemiddelmolekyler i nanosvampematrisen.[16]
For kvercetin foreslås hydrogenbinding å både begrense smeltelignende mykning og legge til rette for nedbrytning gjennom bindingssvekkelse, og en kombinert DSC/TGA-tolkning konkluderer med at kvercetin ikke bare smelter, men gjennomgår overlappende nedbrytning og strukturell avslapping/mykning i området 150–350 °C.[9]
3. Modeller og parametere for nedbrytningskinetikk
Inkluderte kilder bruker en rekke kinetiske modeller (førsteordens, pseudoførsteordens, høyere ordens eller sigmoide former) og behandlinger av temperaturavhengighet (Arrhenius og i noen tilfeller ikke-Arrhenius-atferd), ofte motivert av pH-avhengighet og kompleks flerveisnedbrytning.[4, 7, 22]
3.1 Reaksjonsordensmodeller
Et mye brukt utgangspunkt for nedbrytning i løsningsfase er den integrerte førsteordens modellen , som vises i flere inkluderte studier som en primær tilpasning til konsentrasjon-tid-data under kontrollert pH og temperatur.[4, 11, 12]
For NRCl i bufrede vandige løsninger beskrives nedbrytningen som pseudoførsteordens, og denne pseudoførsteordens formen rettferdiggjøres av buffersystemer som opprettholder OH⁻/H₃O⁺-konsentrasjoner i stor overskudd og tilnærmet konstante i forhold til NR-konsentrasjonen.[4, 23]
For fisetin og kvercetin i fosfatbuffer presenteres de rapporterte utfallene som førsteordens nedbrytningshastighetskonstanter k (h⁻¹) som øker kraftig med pH og temperatur.[24]
For kvercetin ved 90 °C nær nøytral pH (6,5–7,5) ble en sigmoid modell implementert og sammenlignet med en førsteordens modell, der den sigmoide modellen ga k-verdier som var 2,3–2,5× høyere enn førsteordens tilpasninger og en annen halveringstidstolkning ved pH 7,5.[22]
For spraytørkede planteekstraktmarkører ble det rapportert ulike tilsynelatende reaksjonsordener avhengig av hjelpestoffsystemer, inkludert nullteordens- og andreordensmodeller for kaempferol (på tvers av hjelpestoffbinærer) og en andreordensmodell for kvercetin på tvers av hjelpestoffer.[20]
3.2 Arrhenius- og Eyring-behandlinger
Temperaturavhengighet modelleres ofte med uttrykk av Arrhenius-type, og flere kilder beregner eksplisitt aktiveringsenergier for å parametrisere holdbarhetsprognoser og termisk eksponering i prosessen.[4, 10, 12]
For NRCl-nedbrytning i vandig løsning rapporteres Arrhenius-aktiveringsenergier som 75,4 (±2,9) kJ·mol⁻¹ ved pH 2,0, 76,9 (±1,1) kJ·mol⁻¹ ved pH 5,0 og 82,8 (±4,4) kJ·mol⁻¹ ved pH 7,4.[4]
For trans-resveratrol ved pH 7,4 rapporteres Arrhenius-analyse som log(kobs)=14,063−4425(1/T) (r = 0,97) med beregnet aktiveringsenergi på 84,7 kJ·mol⁻¹.[12]
For kurkumin i buffer/metanol-blanding ved pH 8,0 gir Arrhenius-analyse mellom 37–60 °C en Ea=79,6±2,2 kJ·mol⁻¹.[10]
For kurkumin i GI-relevante vandige medier viser Arrhenius-plott høy linearitet over 37–80 °C (r²-verdier rapportert som 0,9967, 0,9994, 0,9886 for ulike medier), med aktiveringsenergier rapportert som 16,46, 12,32 og 9,75 kcal·mol⁻¹ for henholdsvis pH 7,4, pH 6,8 og 0,1 N HCl.[11]
Eyring-analyse forekommer også i studien av hydrolytisk nedbrytning av en kurkuminspiroboratester (CBS), hvor et Eyring-plott rapporteres å vise et lineært forhold med korrelasjon på 0,9988.[21]
3.3 Isokonversjonelle og modellsvake metoder
Flere termiske nedbrytningsstudier bruker isokonversjonelle metoder (f.eks. KAS, FWO, Friedman) for å beregne konverteringsavhengige aktiveringsenergier og dermed identifisere flertrinns nedbrytning og mekanismeskifter.[8, 18, 25]
For rutin og rutinfettsyreestere varierer aktiveringsenergiene betraktelig med omdøningsgraden over 0,05 < α < 0,90, med rapporterte intervaller fra 65 til 246 kJ·mol⁻¹; forfatterne tolker dette som bevis på at den termiske nedbrytningen forløper gjennom en ikke-enkel prosess med flere trinn.[8]
For resveratrol-β-cyklodestrin-klathrater øker aktiveringsenergien med transformasjonsgraden, med rapporterte økninger fra 110 til 130 kJ·mol⁻¹ (OFW-metoden) og fra 120 til 170 kJ·mol⁻¹ (Friedman-metoden), noe som tolkes som en indikasjon på en endring i reaksjonsmekanismen etter hvert som nedbrytningen skrider frem.[25]
For curcuminfylte polymersystemer under nitrogen viser aktiveringsenergier utledet ved hjelp av flere tilnærminger (Kissinger, KAS, Friedman og modelltilpasning) bredt konsistente størrelser (f.eks. 71 ± 5 kJ·mol⁻¹ med Kissinger; 77 ± 2 med KAS; 84 ± 3 med Friedman), og modellvalg indikerer en F1-kinetisk modell med energier i området 73–91 kJ·mol⁻¹.[18]
3.4 Koblet termomekanisk og oksidativ nedbrytning
Høyforskjuten produksjonsvirksomhet kan koble mekanisk energidissipasjon til lokal oppvarming og økt oksygentransport, og dermed forsterke oksidasjonsdrevne veier i oksygenfølsomme bioaktiver.[13, 14, 17]
Ved høyforskjuten homogenisering av et drikkesystem øker utløpstemperaturen markant med rotasjonshastigheten (f.eks. fra 4,1 ± 0,7 °C ved 0 o/min til 41 ± 1,2 °C ved 20 000 o/min), og ved den høyeste hastigheten reduseres askorbinsyre med 42,6 %, i tråd med at nedbrytning fremmes av høy temperatur og oksidasjon.[13]
Ved høytrykkshomogenisering (HPH) tilskrives prosesseringsmekanismen eksplisitt fordeling av skjærspenning ved ventilåpningen, der væskebevegelsen blir forstyrret, samt tilleggsfenomener som kavitasjon, turbulens, kollisjon og påvirkning, som til sammen skaper intens mekanisk og potensielt oksidativ stress.[14]
Oksidativ kobling påvises også i termiske oksidasjonseksperimenter for quercetin: ved 150 °C forløper quercetin-nedbrytning raskere under oksygen enn nitrogen (hastighetskonstanter 0,868 h⁻¹ vs. 0,253 h⁻¹) og akselereres sterkt når kolesterol og oksygen er til stede (hastighetskonstant 7,17 h⁻¹), i overensstemmelse med radikalkjedekobling mellom dannelse av kolesterolhydroperoksid og quercetin-nedbrytning.[26]
For NRH utøver oksygen og temperatur sterk kontroll: ved 25 °C i avionisert vann er den rapporterte nedbrytningshastigheten 1,27×10⁻⁷ s⁻¹ under luft (halveringstid 63 dager) sammenlignet med 5,90×10⁻⁸ s⁻¹ under N₂ (halveringstid 136 dager), og forfatterne oppgir at NRH kan oksideres i nærvær av oksygen og hydrolyserer raskt under sure forhold.[5]
4. Gjennomgang av stoffklasser
Den stoffsentrerte syntesen nedenfor legger vekt på kvantifiserte kinetiske og termodynamiske parametere som kan brukes direkte i produksjonsmodeller, inkludert aktiveringsenergier, hastighetskonstanter, halveringstider, nedbrytningsstart samt glassomvandlings- eller smelterelaterte begrensninger.[4, 11, 12, 15, 24]
4.1 NAD⁺-forstadier
Stabiliteten til NAD⁺-forstadier er sterkt betinget av hydrolyseførbarhet og lav toleranse for visse termiske overganger (særlig for NRCl i smelteområdet) samt oksygenvunnet oksidasjon (særlig for reduserte former som NRH).[4, 5]
NRCl viser pseudoførsteordens nedbrytningskinetikk i vandige løsninger og oppviser aktiveringsenergier som varierer med pH (75,4–82,8 kJ·mol⁻¹), noe som kvantitativt koder for både termisk følsomhet og pH-avhengighet for den dominerende hydrolyseveien.[4]
Et mekanistisk grunnlag foreslås som basekatalysert hydrolyse der NR avtar mens nikotinamid (Nam) og sukker akkumuleres, og det presenteres bevis på molar balanse som indikerer at for hvert NR-molekyl som brytes ned, dannes det ett molekyl Nam og én av sukker.[4]
I simulerte mage-tarm-væsker ved fysiologisk temperatur og omrøring (USP II-åre ved 75 o/min og 37 °C) viser NRCl relativt begrenset korttidstap (f.eks. ~97–99 % gjenværende etter 2 t i magemedie), men en målbar langtidssøkning i en 24-timers simulering (79,18 ± 2,68 % gjenværende ved 24 t, med 90,51 ± 0,82 % gjenværende ved 8 t).[4]
I fast form oppviser NRCl et smalt temperaturvindu mellom smeltemotstand og rask nedbrytning: DSC rapporterer start på smelting ved 120,7 ± 0,3 °C og en etterfølgende eksoterm hendelse ved ~130,8 °C, mens qNMR kvantifiserer en bratt stigning i nedbrytning fra 2 % ved 115 °C til 98 % ved 130 °C.[4]
Én kilde rammer eksplisitt inn disse dataene som å tilvejebringe en "eksplisitt øvre temperaturremise for prosessering av NRCl" som kan påvirke tilskuddsproduksjon på tvers av trinn, og understreker relevansen av DSC/qNMR-terskler som harde begrensninger i oppvarmede operasjoner.[4]
NR-borat introduserer en stabiliseringsstrategi motivert av NR-reaktivitet: NR beskrives som å ha en særlig ustabil glykosidisk binding som forener en positivt ladet pyridinheterosyklus med et karbohydrat, noe som gjør det vanskelig å syntetisere, lagre og transportere, og boratstabilisering beskrives som å ha høy stabilitet mot termisk og kjemisk nedbrytning.[19]
Kvantitativt er løseligheten til NR-borat sterkt pH-avhengig (f.eks. 1972,7 ± 15,4 mg·mL⁻¹ ved pH 1,5; 926,0 ± 34,4 mg·mL⁻¹ ved pH 7,4), og Arrhenius-modellen rapporteres å vise høyere nedbrytningshastigheter ved pH 7,4 enn ved pH 1,5 eller 5,0, i samsvar med påvirkning fra HO⁻-konsentrasjonen.[19]
Den samme oversikten rapporterer en Gibbs fri energi for nedbrytning av NR-borat på 2,43 kcal·mol⁻¹ og bemerker at en temperaturøkning på 10 °C omtrent fordobler nedbrytningshastigheten under enhver pH-tilstand, noe som gjenspeiler en temperaturfølsomhet observert for NRCl.[4, 19]
NRH oppviser uttalt følsomhet for pH og oksygen: fullstendig nedbrytning på mindre enn én dag ved pH 5 rapporteres, mens prøver ved pH 9 viser ~42–45 % nedbrytning etter 60 dager, og ved 25 °C i avionisert vann under luft rapporteres ~50 % nedbrytning etter 60 dager mot ~27 % under N₂.[5]
Denne oksygenfølsomheten tilskrives mekanistisk oksidasjon i nærvær av oksygen og hydrolyse akselerert under sure forhold, i overensstemmelse med at NRH beskrives som et ustabil molekyl på grunn av sin N-glykosidiske binding og i stand til nedbrytning, hydrolyse og oksidasjon.[5]
For NMN inkluderer kvantitative termodynamiske markører i fast form rapportert dekomponering som begynner ved 160 °C og fullføres innen 165 °C (med en endoterm DSC-topp ved 162 °C og dekomponeringsentalpi på 184 kJ·mol⁻¹), samt akselererte stabilitetsdata som rapporterer en dekomponeringshastighet på 0,8 % per måned ved 40 °C og 75 % RF.[6]
I vandig løsning rapporteres NMN-nedbrytning som tilsynelatende første orden ved romtemperatur med en kinetisk likning lg(Ct)=0,0057t+4,8172 og rapporterte tider t0,9=95,58 t og t1/2=860,26 t, og studien slår fast at nedbrytningshastigheten primært påvirkes av høy temperatur og pH.[27]
For å understøtte praktiske formuleringsbegrensninger anbefaler én produktfokusert kilde inkorporering under 45 °C for å forhindre termisk nedbrytning av fosfodiesterbindingen og rapporterer mindre enn 5 % nedbrytning i akselerert testing ved 40 °C / 75 % RF over 3 måneder for riktig formulerte lavvannsystemer.[28]
Den primære NMN-nedbrytningsveien beskrives som hydrolyse av fosfodiesterkoblingen som gir nikotinamid og ribose-5-fosfat, med pH-avhengigheter beskrevet som syrekatalysert hydrolyse under pH 4,5 og base-mediert spaltning over pH 7,5.[28]
4.2 Stilbenoider
Stilbenoider omfatter resveratrol og relaterte forbindelser som viser sterk pH- og oksygenavhengig nedbrytning, og deres stabilitet i virkelige formuleringer kan avvike fra enkel Arrhenius-ekstrapolasjon på grunn av matriseeffekter og flere veier.[7, 12, 29]
I vandige systemer rapporteres trans-resveratrol å være stabilt ved sur pH, mens nedbrytningen øker eksponentielt over pH 6,8, og halveringstiden avtar fra 329 dager ved pH 1,2 til 3,3 minutter ved pH 10.[12]
Ved pH 7,4 følger kinetikken for trans-resveratrol-nedbrytning førsteordens kinetikk på tvers av undersøkte temperaturer, og aktiveringsenergien rapporteres som 84,7 kJ·mol−1.[12]
Et mekanistisk rasjonale oppgis ved at hydroksylgruppene ved sur pH er beskyttet mot radikaloksidasjon av positivt ladet H₃O⁺, mens fenationer under alkaliske forhold øker sårbareheten for oksidasjon og fenoksyradikaldannelse, og oksygen i mediet fremmer radikalreaksjoner som fører til nedbrytning.[12]
Uavhengige termiske stabilitetseksperimenter i vandig løsning (19 mg·L−1) rapporterer ingen signifikante spektrale endringer etter 30 min opp til 70 °C, mens høyere temperaturer fører til en generell nedgang i absorbans ved 304 nm og redusert absorbans over 270–350 nm, noe som indikerer termisk indusert ødeleggelse under hydrotermiske forhold.[30]
Mekanistisk tolkning av disse hydrotermiske eksperimenter foreslår oksidativ spaltning av dobbeltbindingen og dannelse av fenolholdige nedbrytningsprodukter som hydroksyaldehyder, alkoholer og hydroksysyrer, og FTIR-bånd tolkes som konsistente med dannelse av aldehyd og karboksylsyre ved 100–120 °C.[30]
I tablettmatriser rapporteres resveratrol-nedbrytning å følge førsteordens monoeksponentiell kinetikk med k-verdier på henholdsvis 0,07140, 0,1937 og 0,231 måneder−1 ved 25, 30 og 40 °C, men forholdet mellom ln(k) og 1/T er ulineært og klassifisert som super-Arrhenius, idet forfatterne foreslår mulige sekundære reaksjoner, flere reaksjonsveier eller matriseeffekter ved høyere temperaturer.[7]
Det samme arbeidet understreker at Arrhenius-ekstrapolasjon ikke alltid tillater bestemmelse av nedbrytningskinetikk for resveratrol i tilskudd, og at akselererte tester kan føre til feilaktige estimater, inkludert overestimering av nedbrytning.[7]
For stilbenlignende fenoler i tørre systemer gir termiske behandlinger som dampsterilisering ved 121 °C i 20 min målbare tap (f.eks. sank pinosylvin med 20,98 % etter toppareal), og 24 timers ovnstørking ved 105 °C gir >50 % nedgang i toppareal for flere fenoler, mens TGA indikerer dekomponeringsstarttemperaturer over ~200 °C for pinosylvinsystemer.[31]
4.3 Flavonoider
Flavonoider viser flerveis nedbrytningsfølsomhet påvirket av pH, temperatur, oksygen og formuleringsinteraksjoner som proteinbinding, og deres termiske oppførsel i DSC/TGA kan innebære overlappende dekomponering og mykning snarere enn enkel smelting.[9, 22, 24]
I bufret løsning øker en økning i medium-pH fra 6,0 til 7,5 nedbrytningshastighetskonstantene for fisetin og quercetin med henholdsvis 24 ganger og 12 ganger (f.eks. fisetin k fra 8,30×10−3 til 0,202 h−1; quercetin k fra 2,81×10−2 til 0,375 h−1), og å heve temperaturen over 37 °C øker k betraktelig (f.eks. fisetin k til 0,490 h−1 ved 65 °C; quercetin k til 1,42 h−1 ved 65 °C).[24]
Proteintilsetninger kan dempe nedbrytning: ved proteintilsetning avtar målte k-verdier, inkludert fisetin k som synker fra 3,58×10−2 til intervaller ned til 1,76×10−2 h−1 og quercetin k som synker fra 7,99×10−2 til intervaller ned til 3,80×10−2 h−1.[24]
Mekanistisk tilskrives kjemisk ustabilitet hos flavonoider hydroksylgrupper og en ustabil pyronstruktur, og stabilisering ved hjelp av proteiner tilskrives hovedsakelig hydrofobe interaksjoner (der SDS forstyrrer stabiliseringen), med bidrag fra hydrogenbindinger fremhevet som noe som krever fremtidige kvantitative analyser.[24]
For quercetin ved 90 °C nær nøytralitet viser nedbrytningskinetikken sterke pH-effekter: k øker omtrent femdoblet fra pH 6,5 til 7,5, og oksidasjonsmellomprodukter som quercetinquinon oppdages, med typiske sluttnivåer som inkluderer protokatekusyre (PCA) og phloroglucinkarboksylsyre (PGCA).[22]
Den mekanistiske forklaringsmodellen tilskriver det første målbare tapet ved 370 nm til omdannelse av quercetin til kinon, og antyder at spalting av kinonskjelettet gir enklere fenoliske stoffer med begrenset absorbans, mens alkalisk deprotonering akselererer oksidasjon som påvirker C-ringen og o-difenolstrukturen i B-ringen.[22]
I høytemperatursystemer (150 °C) foregår nedbrytning og oksidasjon av quercetin raskt, med rapporterte hastighetskonstanter på 0,253 h−1 i nitrogen og 0,868 h−1 i oksygen, samt en sterk akselerasjon (7,17 h−1) i oksygen pluss kolesterol; eksperimentelt øker quercetintapet fra 7,9 % ved 10 min (N₂) til 20,4 % ved 10 min (O₂), mens quercetinet i kolesterol + oksygen avtar til 10,9 % som gjenstår etter 10 min.[26]
Termisk analyse indikerer videre at quercetin viser en liten endoterm topp i området 90–135 °C knyttet til et lite massetap (0,86 ± 0,33 vekt-%), nedbrytning starter ved 230 °C, og en fremtredende DSC-endoterm ved 303 °C overlapper med nedbrytning; hydrogenbinding anføres å både begrense smelteaktig adferd og fasilitere nedbrytning ved å svekke kjemiske bindinger.[9]
For rutin (et quercetinglykosid) og dets fettsyreestere indikerer TGA at rutin er termisk stabilt opp til 240 °C, mens estere oppviser lavere initiale nedbrytningstemperaturer (217–220 °C) og høyere massetap i et hovedtrinn, og aktiveringsenergier varierer med omsetningsgrad fra 65 til 246 kJ·mol−1.[8]
4.4 Curcuminoider
Curcuminnedbrytning er sterkt pH-avhengig og involverer oksidative veier under mange vandige betingelser, mens termisk nedbrytning og formuleringsinteraksjoner kan forskyve nedbrytningsstart og tilsynelatende kinetiske parametere.[10, 18, 32]
I buffer/metanol-blandinger ved 37 °C er det rapportert at curcuminnedbrytning følger første ordens kinetikk der k_obs øker dramatisk etter som pH øker (f.eks. 3,2×10−3 h−1 ved pH 7,0 vs. 693×10−3 h−1 ved pH 12,0), mens curcumin ved pH 5,0 er stabilt i de rapporterte eksperimentene.[10]
Ved pH 8,0 gir Arrhenius-analyse (E_a)=79,6±2,2 kJ·mol−1, og ekstrapolering til vandig buffer antyder raskt tap under oksiderende betingelser (k_obs 280×10−3 h−1, t_(1/2)=2,5 h).[10, 32]
Misellære nanoformuleringer bremser nedbrytningen dramatisk: i polymere miseller og Triton X-100-miseller ved pH 8,0 og 37 °C synker rapporterte k_obs-verdier til 0,9×10−3 og 0,6×10−3 h−1, med halveringstider på henholdsvis 777 ± 87 h og 1100 ± 95 h, noe som oppgis å være ~300–500 ganger høyere enn fritt curcumin i vandig buffer.[10]
Mekanistisk anfører det Inkluderte arbeidet at curcuminnedbrytning ikke foregår via hydrolytisk kjedekutt, men via oksidasjon som gir en bicyclopentadion som sluttprodukt, der nedbrytning av 1 mol curcumin er knyttet til forbruk av 1 mol O₂, og der det første trinnet er deprotonering av hydroksylgrupper ved pH over 7,0.[10]
En separat GI-relevant stabilitetsstudie rapporterer tilsynelatende første ordens kinetikk med høy linearitet (r² > 0,95) og angir aktiveringsenergier (i kcal·mol−1) som varierer med medium (høyere ved pH 7,4 enn i 0,1 N HCl), og den rapporterer at etter 12 timer ved 37 °C gjensto over 80 % i 0,1 N HCl, men bare henholdsvis 57 % og 47 % i fosfatbuffere ved pH 6,8 og 7,4.[11]
Ved høye temperaturer (180 °C) viser roasting-eksperimenter ekstrem termolabilitet, med bare 30 % av initialt curcumin gjenværende etter 5 minutter, og mekanistisk tolkning knytter oksidativ spalting til ferulsyre som mellomtrinn og et dekarboksyleringstrinn akselerert av lufteksponering og høyere temperaturer.[33]
Termiske nedbrytningsstudier av curcumin og curcuminholdige polymersystemer under nitrogen viser kompleks oppførsel: rått curcumin begynner å brytes ned rundt 240 °C, mens inkorporering av curcumin i PGA/PCL-blandinger forskyver PGA-nedbrytningsmaksimumet til lavere temperaturer (f.eks. fra 372 °C for ren blanding til 327 °C ved 5 % curcumin), noe som innebærer at inkorporering av curcumin kan redusere matrisens termiske stabilitet.[18]
Den samme polymerfokuserte studien knytter disse resultatene til produksjonsrelevans ved å slå fast at smeltetilstandsbearbeiding krever at både polymermatrisens kjemiske stabilitet og inkorporerte legemidlers biologiske aktivitet garanteres, og at bearbeiding av PGA eller PGA/PCL-blandinger med curcumin bør utføres ved lavest mulig temperatur for å forhindre PGA-nedbrytning.[18]
Curcuminstabilisering under høyskjæringsemulgering blir også kvantifisert i Pickering-emulsjoner tilberedt ved hjelp av en høyskjæringsmikser ved 22 000 o/min i 2 min: lagring ved 20 °C i mørke viser at i en ikke-innkapslet curcumin-olje-blanding er omtrent halvparten av curcuminet nedbrutt etter 6 dager og bare 20 % gjenstår etter 16 dager, mens et Pickering-emulsjonssystem beholder ~50 % etter 16 dager og utvider halveringstiden fra 13 dager til 28 dager.[1]
Under UV-eksponering (6 W, 365 nm) viser det samme systemet ~50 % nedbrytning etter 9 t og bare 20 % gjenværende etter 24 t for oljeblandingen, mens Pickering-emulsjonen beholder ~70 % etter 9 t og ~45 % etter 24 t, og forlenger halveringstiden fra ~13 t til ~27 t for 50 % tap.[1]
4.5 Sammendragstabell
Tabellen nedenfor konsoliderer representative kinetiske og termodynamiske parametere som er rapportert på tvers av stoffklasser, med vekt på verdier som er mest direkte anvendbare for prosessmodellering.
| Forbindelse eller system | Betingelse | Kinetisk eller termodynamisk parameter | Merknader for prosessmodeller |
|---|---|---|---|
| NRCl | Vandige buffere (pH 2,0, 5,0, 7,4), Arrhenius-modell | (E_a)=75,4±2,9 (pH 2,0), 76,9±1,1 (pH 5,0), 82,8±4,4 kJ·mol−1 (pH 7,4)[4] | Støtter modellering av temperaturakselerasjon og pH-avhengig designrom[4] |
| NRCl | DSC og qNMR (tørr oppvarming) | DSC-smeltemessig start 120,7 ± 0,3 °C; nedbrytningssekstotermtopp 130,8 ± 0,3 °C[4]; nedbrytning 55 % ved 125 °C og 98 % ved 130 °C[4] | Indikerer et smalt sikkert vindu for oppvarmede faststoffoperasjoner nær smeltepunktet[4] |
| NRH | DI-vann ved 25 °C, luft vs. N₂ | k=1,27×10−7 s−1 (luft; t_(1/2)=63 d) vs. 5,90×10−8 s−1 (N₂; t_(1/2)=136 d)[5] | Oksygenkontroll kan omtrent fordoble halveringstiden under de testede betingelsene[5] |
| NMN | Vandig løsning, romtemperatur | Tilsynelatende første orden: lg(C_t)=0,0057t+4,8172; t_(0,9)=95,58 h; t_(1/2)=860,26 h[27] | Muliggjør estimering av potensetap under vandige holdetrinn[27] |
| trans-Resveratrol | pH-avhengighet | Halveringstid 329 d ved pH 1,2 vs. 3,3 min ved pH 10[12] | Sterk pH-kontroll kreves under vandig bearbeiding og oppløsningstesting[12] |
| trans-Resveratrol | pH 7,4 Arrhenius | (E_a)=84,7 kJ·mol−1[12] | Brukt til moderat temperaturmodellering; forsiktighet utvises der ikke-Arrhenius oppstår i matriser[7, 12] |
| Resveratroltabletter | 25–40 °C, 60–75 % RF | k=0,07140, 0,1937, 0,231 måneder−1 (25, 30, 40 °C)[7] | Avviker fra Arrhenius (super-Arrhenius), noe som begrenser ekstrapolering av akselerert test[7] |
| Fisetin, quercetin | Fosfatbuffer | pH-økning 6,0→7,5 øker k 24× (fisetin) og 12× (quercetin)[24] | Fremhever pH-sensitivitet under vandige enhetsoperasjoner[24] |
| Curcumin | pH 8,0, Arrhenius | (E_a)=79,6±2,2 kJ·mol−1[10] | Nyttig for å predikere temperatursensitivitet i nøytrale-basiske medier[10] |
| Curcumin i miseller | pH 8,0, 37 °C | t_(1/2)=777±87 h og 1100±95 h (miseller) vs. 2,5 h (fri vandig buffer)[10] | Demonstrerer størrelsesorden for formuleringsbasert stabilisering for hold-/prosesseringstrinn[10] |
5. Enhetsoperasjoner for høyskjæringsproduksjon
Høyskjæringsproduksjon utsetter termolabile stoffer for mekaniske spenningsfelt som kan øke temperatur, oksygenoverføring og grenseflateareal, og påvirker dermed både reaksjonskinetikk og dominerende mekanismer, særlig for oksygen- og pH-sensitive bioaktiver.[13, 14, 17]
5.1 Smeltebehandling
Smeltetilstandsbearbeiding fremheves i polymer-legemiddelsystemer som et scenario der både polymerstabilitet og legemiddelaktivitet må bevares, og det slås eksplisitt fast at smeltetilstandsbearbeiding innebærer at polymermatrisens kjemiske stabilitet og inkorporerte legemidlers biologiske aktivitet må garanteres.[18]
I PGA/PCL-curcuminsystemet påvirker inkorporering av curcumin PGA-s termiske stabilitet negativt, og forfatterne anbefaler å bearbeide ved lavest mulig temperatur for å forhindre PGA-nedbrytning, noe som knytter karakterisering av termisk stabilitet til prosessdesign.[18]
5.2 Høytrykkshomogenisering og mikrofluidisering
Høytrykkshomogenisering utsetter væsker for høyt mekanisk stress når de strømmer gjennom en ventil med smal åpning; ved munningen utsettes en væske for skjærevirkning, og tilleggsfenomener som kavitasjon, turbulens, kollisjon og innvirkning bidrar til skjæreeffektene.[14]
HPH opererer ved forhøyede trykk på mer enn 100 MPa og kan generere trykk opp til 400 MPa, og det påførte trykket, antall sykluser/passeringer og innløpstemperatur beskrives som nøkkelfaktorer som påvirker ekstraherbarhet og stabilitet for fytokjemikalier.[14]
Kvantitativt rapporterer HPH-oversikten eksempler på sammensetningsendringer som gradvise reduksjoner i L-askorbinsyre (1,7 %, 4,6 %, 10,7 %) ved 100, 200, 300 MPa og polyphenolreduksjoner (f.eks. 10,6 %, 6,0 %, 1,4 %) i eplejuice ved 100, 200, 300 MPa, noe som illustrerer at trykknivået kan korrelere med tap i oksidasjonssensitive stoffer avhengig av matrise og enzymer aktivitet.[14]
I formuleringsskala kan mikrofluidisering produsere stabile emulsjoner med kvantifisert retensjon av fenoler: for W/O/W-emulsjoner ble optimale mikrofluidisatorbetingelser rapportert som 148 MPa og syv sykluser som ga dråper på 105,3 ± 3,2 nm og PDI 0,233 ± 0,020, og etter 35 dager var fenolretensjonen 68,6 % med en retensjon av antioksidantaktivitet på 89,5 %.[2]
En separat innkapslingsstudie rapporterer en kombinert tilnærming med høyskjæring og mikrofluidisering: liposomale dispersjoner ble homogenisert ved 9500 o/min i 10 min og deretter kjørt fem ganger gjennom en mikrofluidisator ved 25 000 psi før spraytørking, noe som viser at industrielt realistiske sekvenser kan kombinere skjæring og etterfølgende termisk tørking.[3]
Oversikter over ultrahøytrykkshomogenisering (UHPH) fremhever ekstrem skjæring og støt inne i ventilen, med rapporterte betingelser som væsker pumpet ved mer enn 200 MPa (typisk 300 MPa) og mindre enn 0,2 s oppholdstid i ventilen ved Mach 3, samt nanostykking av mikroorganismer, colloider og biopolymerer til 100–500 nm.[34]
5.3 Høyskjæringsmiksing
Høyskjæringsmiksing brukes ofte som et foremulgerings- eller dispersjonstrinn og kan i seg selv generere betydelige temperaturøkninger og oksiderende miljøer, og dermed påvirke nedbrytning selv før nedstrømsoperasjoner.[13]
I en drikkemodell økte høyskjæringshomogenisering i 10 min ved økende rotasjonshastigheter utløpstemperaturen (fra 4,1 ± 0,7 °C ved 0 o/min til 41 ± 1,2 °C ved 20 000 o/min) og ble assosiert med betydelig askorbinsyretap (42,6 % reduksjon ved 20 000 o/min).[13]
I et curcumin-Pickering-emulsjonssystem ble høyskjæringsmiksing ved 22 000 o/min i 2 min brukt til å danne emulsjoner, hvorpå stabilitetsforbedringer ble kvantifisert via langsommere nedbrytning og utvidet halveringstid under både lagring og UV-stress, noe som knytter høyskjæringsgrenseflatestrukturering til kjemiske stabilitetsresultater.[1]
5.4 Mekanokjemisk maling
Mekanokjemisk bearbeiding (f.eks. kulemaling) kan produsere amorfe faste dispersjoner og endre stabilitet ved å endre faststoffform, blande på molekylært nivå og muliggjøre sterke intermolekylære interaksjoner som hydrogenbinding.[15]
For fisetin-ASD-er og -inkluderinger ble maling utført ved romtemperatur med en frekvens på 30 Hz og en tid på 20 min, og påfølgende TG/DSC-analyse ble utført under nitrogen for å kvantifisere termisk stabilitet og Tg-atferd.[15]
5.5 Spraytørking
Spraytørking er beskrevet som en av de mest brukte teknikken for å produsere tørkede planteekstrakter, og høye temperaturer under spraytørking oppgis å ha potensielt skadelige effekter på termolabile (poly)fenoler.[3, 20]
I en studie om polyphenol-inkapsling ble spraytørking utført med en inntakstemperatur på luften på 150 ± 5 °C og en utløpstemperatur på 90 ± 5 °C, mens forfatterne oppgir at mengden (poly)fenoler avtok som følge av oksygen- og varmeeksponering under spraytørking, noe som motiverer inkapsling for å bevare funksjonelle egenskaper.[3]
I en studie om preformulering av ekstrakt ble spraytørkerens prosessbetingelser (inlet-temperatur, matedriftsrate, kolloidalt silisiumdioksidforhold) evaluert for deres effekter på responsene, og Arrhenius-metoder ble brukt til å fastsette dekomponeringskinetiske parametere, inkludert reaksjonsorden, dekomponert brøkdels tid og hastighetskonstant.[20]
5.6 Sammendragstabell
Tabellen nedenfor oppsummerer stressprofiler og eksempel på kvantitative påvirkninger rapportert for enhetsoperasjoner som påfører høy skjæring og/eller intens termisk eksponering.
| Enhetsoperasjon | Rapporterte stressbeskrivelser | Kvantitative eksempler i inkluderte kilder | Konsekvenser for termolabile virkestoffer |
|---|---|---|---|
| Høyskjæringsmiksing | Rotasjonshastighet; temperaturøkning med hastighet[13] | Utløpstemperaturen øker til 41 ± 1,2 °C ved 20 000 rpm (10 min)[13]; askorbinsyre redusert med 42,6 % ved 20 000 rpm[13] | Skjæringsindusert oppvarming kan medvirke til oksidasjon og termisk nedbrytning selv uten ekstern oppvarming[13] |
| Høytrykkshomogenisering | Trykk >100 MPa; ventilskjæring; kavitasjon/turbulens[14] | Polyfenolnedganger rapportert under 100–300 MPa i juice (f.eks. 10,6 % ved 100 MPa i eplejuice)[14] | Krever kontroll av inntakstemperatur, passeringer, oksygen og enzymaktivitet for å begrense oksidasjonsdrevet tap[14] |
| Mikrofluidisering | Trykk og syklustall[2] | 148 MPa og syv sykluser gir dråper på ca. 105 nm; fenolretensjon på 68,6 % etter 35 dagers lagring[2] | Muliggjør inkapslingssystemer med små dråper som kan bevare fenoler under lagring og potensielt videre prosessering[2] |
| UHPH | >200 MPa (typisk 300 MPa); ekstrem skjæring/støt; <0,2 s ventilopphold; lokal ventiltemperatur ofte >75 °C[34] | Nanofragmentering til 100–500 nm oppgis[34] | Ekstremt kort oppholdstid kan begrense termisk nedbrytning av små molekyler på tross av lokal oppvarming, men skjærings-/oksygeneffekter må valideres per stoff[34] |
| Mekanokjemisk maling | Frekvens og tid; amorfisering og interaksjonsdannelse[15] | 30 Hz i 20 min produserte fisetin-ASD-er med målbare Tg-verdier og tegn på hydrogenbinding[15] | Kan skape amorfe tilstander som endrer stabilitet; Tg blir en sentral kontrollparameter for lagring/prosessering[15] |
| Spraytørking | Inntaks-/utløpstemperaturer; oksygen-/varmeeksponering[3] | Inntak på 150 ± 5 °C og utløp på 90 ± 5 °C brukt for inkapslede ekstraktaction-pulvere[3] | Termisk og oksidativ eksponering kan redusere (poly)fenoler; beskyttende inkapsling kan forbedre retensjon og bioaksesabilitet[3] |
6. Integrerte stabilitets- og prosessmodeller
De inkluderte kildene gir byggeklosser for et integrert prediktivt rammeverk der stabilitetsutfall beregnes fra enhetsoperasjonens termiske historikker og fysikalsk-kjemiske mikromiljøer (pH, oksygen, vannaktivitet) samtidig som termodynamiske overgangsterskler respekteres.[4, 14]
6.1 Tid–temperatur–skjæring-kartlegging
En praktisk tilnærming til kartlegging kan benytte kinetikk (k, (E_a), halveringstid) sammen med målte eller utledede tid–temperatur-profiler for enhetsoperasjonen for å beregne forventet omdannelse, samtidig som statsovergangsterskler (Tg, smeltebegynnelsespunkt, dekomponeringsbegynnelsespunkt) brukes som grenser som kan forskyve mekanismer eller øke hastigheter.[4, 15]
For eksempel kan en pseudo-førsteordens løsningsfasemodell for NRCl parameteriseres ved hjelp av Arrhenius-aktiveringsenergier (75,4–82,8 kJ·mol−1) og observasjonen av at en økning på 10 °C omtrent fordobler k_obs, noe som tillater overføring fra validerte buffereksperimenter til korte termiske ekskursjoner under produksjon.[4]
For curcumin kan temperatursensitivitet parameteriseres ved hjelp av (E_a)=79,6±2,2 kJ·mol−1 ved pH 8,0 og den rapporterte sterke avhengigheten til k_obs på pH, som til sammen muliggjør prediksjon av tap under vandige lagringer eller oppvarmede emulsjonstrinn der lokal pH er nøytralt-basisk.[10]
For trans-resveratrol innebærer pH-drevet kollaps av halveringstiden (fra hundrevis av dager til minutter når pH øker) at stabilitetsutfall under prosessering kan domineres av det mikromiljømessige pH-nivået snarere enn bulk-temperaturen, og Arrhenius-modellering ved pH 7,4 kan brukes for eksponeringer med moderat temperatur med (E_a)=84,7 kJ·mol−1.[12]
6.2 QbD og designrom
Quality-by-design-tolkning støttes av studier som eksplisitt evaluerer hvordan prosessparametere og formuleringsmatriser endrer nedbrytningsmekanismer, inkludert funn om at akselerert testing kan unnlate å forutsi holdbarhet når ikke-Arrhenius-atferd eller matriseeffekter oppstår.[7, 29]
For resveratroltabletter motiverer konklusjonen om at Arrhenius-tilnærminger kan overestimere nedbrytning i akselererte tester, til å definere designrom ved å bruke både mekanisk forståelse og flertemperaturdata fremfor en enkelt akselerert betingelse.[7, 29]
For spraytørkede flavonoidmarkørsystemer er det eksplisitt rapportert at hjelpestoffer påvirker kinetisk orden og tid-til-dekomponert-brøkdel-verdier, noe som indikerer at formuleringens sammensetning er en del av stabilitetsdesignrommet i stedet for en fast bakgrunn.[20]
6.3 PAT og analytisk spesifisitet
Nøyaktig prosessovervåking krever analytisk spesifisitet fordi nedbrytningsprodukter kan forvrenge enklere spektroskopiske analyser, spesielt for polyfenoler.[12]
For trans-resveratrol rapporteres HPLC- og UPLC-spesifisitet som bekreftet, mens UV/VIS-spektroskopi resulterte i falskt høyere trans-resveratrolkonsentrasjoner under betingelser der det ikke var stabilt (alkalisk pH, lys, økt temperatur), noe som understreker behovet for stabilitetsindikerende metoder i prosessanalyse.[12]
7. Reduksjonsstrategier
Reduksjonstilnærminger i de inkluderte kildene legger vekt på å begrense eksponering for kjente akseleratorer (varme, oksygen, høy pH, UV), og å bruke formuleringsarkitekturer som reduserer molekylær mobilitet, skjermer grensesnitt eller plasserer virkestoffet i mindre reaktive mikromiljøer.[10, 13, 17]
7.1 Inkapsling og dispersjoner
Inkapsling i micellære eller partikulære systemer kan i vesentlig grad stabilisere termolabile forbindelser ved å begrense kontakt med vann, oksygen og reaktive arter og ved å endre syre–base-tilgjengeligheten til sentrale funksjonelle grupper.[1, 10]
For curcumin reduserer micellær solubilisering k_obs til 0,6–0,9×10−3 h−1 og utvider halveringstiden til 777–1100 h, og denne stabiliseringen tilskrives forebygging av hydroksyldeprotoneering i en hydrofob micellekjerne, som beskrives som det første trinnet i nedbrytningen.[10]
Pickering-emulsjoner utgjør en fysisk barriere: tilstedeværelsen av en tett fysisk barriere ved grensesnittet oppgis å hindre nedbrytning av curcumin, og kvantitativt forlenger det barrieredannende systemet lagringshalveringstiden fra 13 dager til 28 dager og UV-halveringstiden fra ca. 13 timer til ca. 27 timer.[1]
Bæresystemer av syklodekstrin-opprinnelse gir en annen strategi: resveratrol-β-syklodekstrin-klatrater viser termiske hendelser inkludert frigjøring av vann nær 50 °C og nedbrytningshendelser ved høyere temperaturer, og bindende frie energier (f.eks. −86 kJ·mol−1 ved MM/PBSA) kvantifiserer sterke inneslutningsinteraksjoner.[25]
Nanosvampinkapsling av resveratrol eliminerer dets DSC-smelteendoterm og gir fotobeskyttelse: fritt resveratrol viser 59,7 % nedbrytning innen 15 minutter under UV-eksponering, mens resveratrolnanosvamper gir omtrent to ganger så god beskyttelse, i tråd med at inkapsling forhindrer direkte UV-eksponering.[16]
Amorfe faste dispersjoner kan konstrueres via mekanokjemisk maling, og hydrogenbinding mellom fisetin og Eudragit®-estergrupper identifiseres eksplisitt, noe som gir et mekanisk grunnlag for blandbarhet og endret Tg som kan stabilisere mot krystalliseringsavhengige endringer i oppløsningsatferd.[15]
7.2 Valg av hjelpestoff og bærer
Valg av hjelpestoff kan endre kinetiske mekanismer og stabilitetsutfall, som rapportert i spraytørkede planteekstraktsystemer der reaksjonsorden og dekomponert-brøkdel-tider varierer med hjelpestoffblandinger, noe som indikerer hjelpestoffavhengig nedbrytningskinetikk.[20]
Proteinsamvirkemidler kan stabilisere flavonoider via hydrofobe interaksjoner, og senker k-verdier for fisetin og quercetin, og SDS-forstyrrelse av disse interaksjonene støtter tolkningen om at hydrofob binding er en sentral stabiliseringsmekanisme.[24]
7.3 Kontroller for prosessutvikling
Prosesskontroller som reduserer termisk eksponering og oksygenkontakt, støttes direkte av flere datasett.[5, 18]
For NRCl indikerer DSC/qNMR-bevis at det å overskride smeltebegynnelsesregionen (~120–130 °C) kan produsere ekstremt rask nedbrytning, noe som støtter faste øvre grenser for temperatur og oppholdstid i oppvarmede fastfasoperasjoner.[4]
For NRH innebærer forskjellen mellom luft- og N2-halveringstid ved 25 °C at inertisering og oksygenekskludering kan være av betydning, og forfatterne rapporterer at prøver under et N2-teppe ved 4 °C ikke viser påvisbar nedbrytning etter 60 dager, mens prøver ved 4 °C i luft viser ~10 % nedbrytning.[5]
For høyskjæringsmiksing støtter den direkte observasjonen av at økende rpm øker utløpstemperaturen og er knyttet til høyere tap av oksygenfølsom askorbinsyre, ingeniørtiltak som begrenser skjæringsdrevet oppvarming (f.eks. kjølekapper, kortere miksetider, trinnvis tilsetning).[13]
For spraytørking støtter påstanden om at oksygen- og varmeeksponering reduserer (poly)fenoler, og at høye temperaturer kan være skadelige for termolabile fenoler, valg som å senke utløpstemperaturen når det er mulig og bruke inkapsling for å redusere oksygen- og varmefølsomhet.[3]
7.4 Antioksidanter og oksygenstyring
Antioksidant- og oksygenstyringsstrategier støttes mekanisk på tvers av polyfenoldatasett.[12, 22]
For quercetin ved 90 °C reduserer antioksidanter som cystein k, der 200 µmol·L−1 cystein gir en k-reduksjon på ~43 % sammenlignet med kontroll, og mekanistisk tolkning vurderer stabilisering av quercetinkinon og radikalfangende effekter.[22]
For trans-resveratrol rapporteres det eksplisitt at oksygen fremmer radikalreaksjoner som fører til nedbrytning, noe som støtter inerte prosesseringsatmosfærer eller oksygenbarrierer der det er mulig for alkalisk/nøytral vandig prosessering.[12]
I liposomale systemer rapporteres resveratrol å begrense stigmasteroloksidasjon ved å nøytralisere frie radikaler og integreres i lipidbilag som øker stivheten, reduserer gjennomtrengeligheten for oksygen og oksiderende midler, og dermed forbedrer systemets termiske og oksidative stabilitet.[35]
8. Diskusjon
På tvers av evidensgrunnlaget som er syntetisert her, er det sterkeste kvantitative mønsteret at det kjemiske mikromiljøet (pH, oksygen, tilstedeværelse av vann) kan dominere stabilitetsutfall selv ved moderate temperaturer, og at flere bioaktiver oppviser skarpe stabilitetsdiskontinuiteter ved spesifikke termiske overgangsterskler.[4, 5, 12]
For NAD+-prekursorer fremhever NRCl-datasettet et toppmønster: i vandig løsning kan pseudo-førsteordens hydrolyse modelleres med Arrhenius-aktiveringsenergier og en omtrent doblet hastighetsøkning per 10 °C, mens i fast tilstand tilsvarer en smal region rundt 120–130 °C smelting etterfulgt umiddelbart av rask dekomponering.[4]
For resveratrol oppstår en dominerende prosessrisiko fra pH-sensitivitet: halveringstiden faller fra lange varigheter ved sur pH til minutter ved høy pH, mens oksygen fremmer radikalreaksjoner, noe som indikerer at operasjoner med høy skjærkraft som øker oksygenoverføring og lokal alkalitet, kan være uforholdsmessig skadelige selv om bulktemperaturen forblir moderat.[12]
For flavonoider kombineres oksidasjon via kinonmellomprodukter og pH-avhengige deprotoneringsmekanismer (quercetin) med høytemperaturoksidasjon og radikalkjedekobling (f.eks. oksygen pluss kolesterol), noe som tyder på at lipidholdige formuleringer og oksygeneksponering kan forsterke oksidative tapspasienter sterkt.[22, 26]
For curcumin er det en mekanistisk spenning mellom hydrolysedrevne narrativer (i en del GI-bufferarbeid) og autoksidasjonsdrevne narrativer (i micellefokusert arbeid), men begge konvergerer mot en sterk pH-effekt og den beskyttende rollen til hydrofobe mikromiljøer og oksygenbegrensning.[11, 32]
På enhetsoperasjonsnivå kan prosesser med høy skjærkraft fungere primært som indirekte akseleratorer ved å generere varme og øke oksidativ sårbarhet; dette demonstreres direkte i homogenisering med høy skjærkraft der rotasjonshastigheten øker utløpstemperaturen og sammenfaller med oksidativt tap av askorbinsyre.[13]
HPH/UHPH introduserer ekstra kompleksitet fordi ventilregionen påfører ekstrem skjærkraft, kavitasjon og turbulens, og kan generere høye lokale temperaturer, selv om oppholdstidene kan være svært korte (f.eks. <0,2 s i UHPH-beskrivelser), noe som antyder at kjemiske utfall kan avhenge av om nedbrytning kontrolleres av raske radikalprosesser, diffusjonsbegrensede trinn eller langsommere termiske aktiveringstrinn.[14, 34]
Til slutt fremhever flere kilder at stabilitetsmodellering må valideres mekanistisk i den relevante matrisen: resveratrontablettdata viser ikke-Arrhenius-adferd og matriseeffekter som begrenser generell Arrhenius-ekstrapolering fra akselererte tester, og spraytørkede planteekstraktmarkører viser hjelpestoffavhengige kinetiske ordrer og fraksjonsnedbrytningstider.[7, 20]
9. Konklusjoner
Kvantitative termodynamiske overgangsmarkører (DSC/TGA) og nedbrytningskinetikk (k, t_(1/2), (E_a), omsetningsavhengige aktiveringsenergier) gir et prosessrelevant grunnlag for å utforme produksjonsbetingelser som bevarer styrken til termolabile langlivetetsforbindelser og relaterte bioaktiver.[4, 8, 9]
For NAD+-prekursorer oppviser NRCl et smalt termisk prosesseringsvindu nær smelting etterfulgt av rask dekomponering, mens vandig kinetikk viser pH-avhengig pseudo-førsteordens adferd med aktiveringsenergier på 75–83 kJ·mol−1 som kan parameterisere termiske eksponeringsmodeller.[4]
For resveratrol er pH og oksygen dominerende variabler, der halveringstiden faller fra hundrevis av dager ved sur pH til minutter ved høy pH, og formuleringsmatriser kan produsere ikke-Arrhenius-adferd som kompliserer ekstrapolering ved akselerert testing.[7, 12]
For flavonoider og curcuminoider motiverer oksidasjonsveier (kinonmellomprodukter for quercetin; autoksidasjon for curcumin) oksygenkontroll og hydrofobe innkapslingsstrategier, som kvantitativt vises å forlenge halveringstiden med størrelsesordener i micellære systemer og materielt i Pickering-emulsjoner produsert under blanding med høy skjærkraft.[1, 10, 22, 32]
For enhetsoperasjoner med høy skjærkraft viser tilgjengelig evidens at skjærkraft kan heve temperaturen og fremme oksidasjon (blanding med høy skjærkraft), og at ventilbaserte høytrykkspresser genererer ekstrem skjærkraft og kavitasjon med trykk, passeringstall og innløpstemperatur som nøkkelstressvariabler; disse innsiktene støtter implementering av tid–temperatur–skjærkraft-kartlegging og PAT ved bruk av stabilitetsindikerende analytikk.[12–14]
Interessekonflikt
Forfatterne erklærer ingen interessekonflikt.[20]

