Omfattende CDMO-emballageportefølje · Ethvert format, enhver påfyldning

Blisterpakning, enteriske kapsler og kontraktfremstilling i flere formater.

IOC sp. z o.o. is the PIS-registered manufacturer of food supplements and cosmetics, with registered establishments. Project format and feasibility are assessed within the agreed written scope.

PUBLISHED MINIMUM ORDER QUANTITIES

2.500 til 500.000 pakker. Én SKU. Én ordre.

Published minimum order quantities are set per SKU and per order. Project requirements and commercial terms are defined in the written scope.

2,500

MINIMUM (pr. SKU, pr. ordre)

2.500 pakker

500K

MAKSIMUM (pr. SKU, pr. ordre)

500.000 pakker

KAPACITETSMATRIX

Project-Specific Format Review

Project format and feasibility are assessed against the product specification, applicable requirements and agreed scope. IOC sp. z o.o. is the PIS-registered manufacturer of food supplements and cosmetics, with registered establishments.

CAPSULES

Hard · Softgel

BLISTERS

PVC/Alu · Alu/Alu

BOTTLES

HDPE · PET · Glass

DOYPACKS

4 configurations

SACHETS & STICKPACKS

5 formats

LIQUIDS

Syrup · Drops · RTD

PASTES

Oral delivery

DERMCOSMETICS

All formats above

MODIFICATIONS

V-notch · ECO · Batch

CUSTOM

Open Innovation

EMBALLAGEEKSEMPLER

MOQ er angivet i enheder (kapsler, breve, flasker). Tabellen nedenfor omregner MOQ pr. enhed til antal færdigvarer ved de to mest almindelige pakkestørrelser.

HVORDAN EMBALLAGE VÆLGES

Hvordan vælges emballage til kosttilskud?

Emballage til kosttilskud vælges ud fra produktformatet og stabilitetsbehovet, de nødvendige beskyttelseskrav, pakningskonfiguration og brugeroplevelse, mærkningskrav på måmarkedet samt begrænsninger i produktionsvolumen og logistik. Den rette emballage specificeres til produktet og markedet; det er ikke et generisk katalogvalg.

MOQ-REFERENCETABEL

Ethvert format. Ethvert minimum. Ethvert pakkeeksempel.

Alle MOQ'er er pr. individuel enhed (kapsel, brev, ml-enhed). Emballageeksempler forudsætter standardfyldningsantal. Den præcise MOQ kan justeres ved validerede MBR-overførsler — kontakt vores tekniske team.

KAPSLER

Hårde kapsler

Ideel til præcis dosering og produktstabilitet. Cellulose- eller gelatineskal. Aktive ingredienser med klinisk densitet.

MOQ

MOQ: 150.000 enheder

EMBALLAGEEKSEMPLER

30-kapslers flaske → 5.000 flasker · 60-kapslers flaske → 2.500 flasker

Softgel-kapsler

Det optimale leveringssystem til oliebaserede og lipofile forbindelser. Sømløs skal, hermetisk forsegling.

MOQ

MOQ: 300.000 enheder

EMBALLAGEEKSEMPLER

30-kapslers flaske → 10.000 flasker · 60-kapslers flaske → 5.000 flasker

BLISTEREMBALLAGE

Farmaceutisk blister (PVC/Alu · Alu/Alu)

IN-HOUSE LINE

Blister packaging options for tablets, hard capsules, and softgels. Individual tamper-evident dose units with two laminate configurations: PVC/Aluminium (thermoform) for standard products, and Aluminium/Aluminium cold-form for moisture-sensitive active compounds.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

PVC/Alu · Alu/Alu koldform · manipulationssikker · GMP-kompatibel

FLASKER

HDPE / PET-flasker

Industristandard hvide eller farvede HDPE- og PET-flasker til kapsler, tabletter og pulver. Børnesikret (CR) eller standardlukning. Induktionsforsegling og tørremiddelmuligheder tilgængelige til fugtfølsomme formuleringer.

MOQ

MOQ: 2.500 flasker

TECHNICAL SPEC

CR eller standardlukning · induktionsforsegling · mulighed for tørremiddelindsats

Ravfarvede / Klare glasflasker

Glass packaging options for light-sensitive and high-value formulations. Amber glass provides UV protection. Dropper, pump, or DIN28 closure configurations. Used for liquid supplements and other agreed product formats.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

Ravfarvet / klart · pipette · pumpe · DIN28-lukning

DOYPACKS — STANDING POUCHES

Stående poser til pulver, kapsel-refills, flydende kosttilskud og kosmetiske refills. Fire kommercielle konfigurationer — alle tilgængelige fra Olympia Biosciences.

Classic Doypack (Standard)

Stående pose med foldet bund for stabil vertikal hyldepræsentation. Optimal til bulkpulver (valle, kollagen, elektrolytter) og kapsel-refill-pakninger. Maksimal kapacitet op til 2.0 liter afhængigt af produktets massefylde.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

Maks 2.0 L · pulver · kapsel · granulat

Doypack med lynlås (Ziplock)

Stående pose med genlukkelig ziplock til produkter til flergangsbrug. Afgørende for kosttilskud med doseringsmål (pulver med måleske) og kapselpakninger — fugtspærrende laminat bevarer produktets stabilitet efter første åbning.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

Genlukkelig lynlås · fugtbarriere-laminat

Doypack med tud

Specialudviklet til flydende og halvflydende produkter. Maksimum 1.500 ml. Tudplacering: central (top-center) eller vinklet i siden. Lukning: skruelåg eller flip-top. Anvendes til flydende vitaminer, kollagendrikke og kosmetiske refill-formater.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

Maks 1.500 ml · center- eller sidetud · skruelåg / flip-top

Doypack med Euro-hul / håndtag

Modificeret topforsegling: Euro-hul til ophæng i detailhandlen eller ergonomisk bærehåndtag til tungere pakninger (500 g–2 kg). Kombinerer stående format med klargøring til salgssted og detaildistribution.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

Euro-hul eller bærehåndtag · POS / klar til detailhandel

BREV & STICKPACKS

Vores førende segment inden for fleksibel emballage — 20+ fyldelinjer, der dækker markedets bredeste udvalg af dimensioner og formater.

Klassiske breve (flade poser)

3- eller 4-sidet varmeforseglede flade breve til enkeltdoser af kosttilskud eller kosmetiske prøver (cremer, masker). Standardløsningen til produktion af pulver-, væske- og gelformater inden for nutraceuticals og personlig pleje.

MOQ

MOQ: 75.000 enheder

= 2.500 æsker med 30 eller 1.250 æsker med 60. Særlige formater (f.eks. større end 7×10 cm): MOQ fastsættes pr. projekt, op til 300.000 enheder.

TECHNICAL SPEC

3- eller 4-sidet forsegling · pulver / væske / gel

Stickpacks

Smal, rørformet emballage fremstillet af rullefilm — det dominerende format til on-the-go forbrug af vitaminer, kollagen og mineraler. Til direkte indtagelse eller opløsning i vand. Det format med den højeste detailomsætningshastighed på det globale marked for kosttilskud.

MOQ

MOQ: 250.000 enheder

TECHNICAL SPEC

Rørformet fra rulle · on-the-go · direkte eller opløselig

DUO / TRIO-poser (fler-kammer)

Fler-kammer-poser forbundet med perforering til adskillelse med én hånd. Ideel til kosmetiske protokoller i to trin (fase 1: peeling; fase 2: maske) eller AM/PM-dosispakker til kosttilskud med separate morgen- og aftenformuleringer.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

2–3 kamre · perforeret adskillelse · AM/PM-dosisopdeling

Formstøbte poser (specialudstansede)

After full payment and acceptance, the rights to the formulation transfer to you in full.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

After full payment and acceptance, the rights to the formulation transfer to you in full.

Vådserviet-poser

Forseglet pose indeholdende non-woven stof mættet med funktionel væske. Fås i mini-format. Anvendelsesområder: makeup-fjerner, selvbruner, eksfoliering, opfriskning. Fås i både kosmeceutiske og nutraceutiske varianter.

MOQ

MOQ: fastsættes individuelt

TECHNICAL SPEC

Non-woven + væskefyld · miniformat tilgængeligt

VÆSKER

Sirupper

Produktionslinjer til flere smagsvarianter og sammensætninger. Ideel til pædiatriske formuleringer og generelle wellness-produkter.

MOQ

MOQ: 20,000 enheder

Dråber

Koncentrerede flydende formler til målrettede sundhedsapplikationer. Høj biotilgængelighed.

MOQ

MOQ: 50.000 enheder

Funktionelle drikkevarer

Funktionelle drikkevarer til aktive, sundhedsbevidste forbrugere. RTD- eller koncentratformater.

MOQ

MOQ: 50.000 enheder

PASTER

Oralpaster

Specialiseret format til oral indtagelse af højkoncentrerede aktive stoffer, der kræver kontrolleret frigivelse.

MOQ

MOQ: 20,000 enheder

FUNKTIONELLE MODIFIKATIONER

Gældende for alle ovenstående fleksible formater.

V-Notch / Easy-Open

Rivehak der muliggør åbning af laminat med én hånd uden brug af saks. Standardopgradering til alle fleksible emballageformater.

Batch-mærkning (In-Line)

Holdbarhedsdatoer og batch-/lotnumre påføres direkte på forseglingen under fyldning — GMP-kompatibel sporbarhed i henhold til EU's fødevaremærkningsforordninger.

ECO / Genanvendelig (Mono-struktur)

Ethvert fleksibelt format udført i mono-materiale laminater — 100% genanvendeligt. Fuld dokumentation for R-cycle overholdelse leveres på forespørgsel.

REGISTERED ESTABLISHMENT & PROJECT SCOPE

Registered establishment and project-specific requirements

PIS-registered manufacturer of food supplements; production establishment registered with PIS in Gdynia, Poland (ul. Polska 20).

COSMETIC PROJECTS

Cosmetic project requirements

PN-EN ISO 22716:2009 · GMP FOR KOSMETIK

Cosmetic project requirements, applicable product rules and format options are assessed within the agreed written scope.

PRODUKTSPECIALISERING

Project-specific requirements are reviewed case by case.

FOOD-SUPPLEMENT PROJECTS

Fødevarer, kosttilskud & FSMP

PN-EN ISO 22000:2018 · CODEX ALIMENTARIUS GMP/GHP/HACCP

IOC sp. z o.o. is the PIS-registered manufacturer of food supplements; its production establishment is registered with PIS in Gdynia, Poland (ul. Polska 20).

SOFTGEL FORMATS

Gelatin · HPMC

Gelatin and HPMC format options are scoped to project requirements.

CERTIFIKATER & AKKREDITERINGER

Fuld certificeringsmatrix — Begge faciliteter — Gyldig til 2029

PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08

Intellektuel ejendomsret & datasikkerhed

Our ISO/IEC 27001-certified information security management system protects formulation and project data; confidentiality obligations are defined in the applicable agreement.

Cert. nr.: PG/IOC/2026/05/Eng · Gyldig til: 21.02.2029

PN-EN ISO 22000:2018

Quality-System Controls for FSMP & Supplements

ISO 22000:2018 is a food-safety management-system certification. Refer to the Legal Hub for current certificate scope and validity.

Cert. nr.: PG/IOC/2026/03/Eng · Gyldig til: 21.02.2029

CODEX ALIMENTARIUS – FAO/WHO

Produktionsstringens & hygiejne (GMP, GHP, HACCP)

Applicable quality controls, release testing and batch documentation are defined in the product specification and agreed manufacturing scope.

Cert. nr.: PG/IOC/2026/01/Eng · Gyldig til: 21.02.2029

PN-EN ISO 9001:2015

Fuld repeterbarhed og sporbarhed

Læger og farmaceuter forventer standardisering. ISO 9001 kvalitetsstyringssystemet sikrer, at hvert produktionsbatch har identiske, repeterbare parametre — hvilket muliggør fuld sporbarhed af hver kapsel eller brev, fra modtagelse af råmaterialer til færdigt produkt.

Cert. nr.: PG/IOC/2026/02/Eng · Gyldig til: 21.02.2029

PN-EN ISO 22716:2009

Standarder for dermokosmetik — Facility I

ISO 22716 applies to cosmetics manufacturing. This certification does not describe food-supplement or FSMP manufacturing.

Cert. nr.: PG/IOC/2026/04/Eng · Gyldig til: 21.02.2029

INTERNAL STANDARD (FULLY IMPLEMENTED)

Corporate Social Responsibility (CSR) & ESG

Project-specific formulation, evidence, quality and manufacturing requirements are defined in the agreed scope.

Status: Intern politik implementeret · B2B audit-klar

MANDAT FOR ÅBEN INNOVATION

Hvis det kan formuleres, fremstiller vi det.

Innovation begins with a written review of the product concept, evidence, formulation requirements and requested format. Project feasibility and minimum order quantities are defined in the agreed scope.

Én operationel begrænsning: Vi driver ikke ekstruderingslinjer til barer eller energibarer. For alle andre formater og formuleringstyper fastlægges MOQ og produktionsarkitektur individuelt gennem betalt due diligence. Ingen tal offentliggøres her, da hver formulering er unik.

EKSEMPLER PÅ IKKE-KATALOGMANDATER, VI UDFØRER

Funktionel svampekaffe · Liposomale flydende shot-poser · Adaptogene stickpacks · Multienzym-vådservietter · Formede kosmeceutiske sachets · Kollagen-glasflasker af lægekvalitet · Tofasede AM/PM sachet-pakker · Nootropiske RTD-drikkevarer

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan beregnes MOQ — pr. enhed eller pr. færdig emballage?
MOQ beregnes pr. individuel enhed (kapsel, brev, flaske), ikke pr. færdig emballage. Eksempel: En MOQ på 150.000 kapsler ved 60 kapsler pr. flaske svarer til 2.500 færdige flasker. Ved 30 kapsler pr. flaske svarer det til 5.000 flasker. Pakningsstørrelsen multiplicerer direkte dit antal SKU'er.
Hvorfor har softgels en højere MOQ end hårde kapsler?
Analytical release is defined in the product specification and agreed scope.
Hvad er minimumsordren for et nyt formuleringsprojekt?
Grænsen på 2.500 pakninger gælder, når du allerede har en valideret formel og Master Batch Record (MBR). Nye formuleringskrav kræver først en betalt due diligence — vi definerer det kommercielle volumeninterval som en del af gennemførlighedsrevisionen.
Kan MOQ forhandles for enterprise-programmer med store volumener?
Ja. Alle MOQ'er kan forhandles for enterprise- og PE-støttede programmer med definerede årlige volumenforpligtelser. Start via en betalt due diligence, hvorefter vi strukturerer en produktionsaftale baseret på den forventede efterspørgsel frem for faste minimumskrav.
Fremstiller I dermokosmetik og kosmeceutika?
Cosmetic project requirements, applicable product rules and format options are assessed within the agreed written scope.
Jeg har en utraditionel produktidé. Kan I fremstille den?
Project feasibility and minimum order quantities depend on format and are defined through the agreed written scope.

PRODUKTIONSMANDAT MED ÅBENT OMFANG

Intet katalog. Ingen låste formler. Ingen faste MOQ'er.

Hvert format på listen er et udgangspunkt. Hvis dit koncept ikke passer ind i en standardkategori, er det netop det, vores betalte due diligence-mandat løser. Vi fastlægger MOQ, gennemførlighed og produktionsarkitektur individuelt for dine specifikke krav til formulering og emballage. En enkelt undtagelse: barer. Alt andet er muligt.

Strengt B2B / Uddannelsesmæssig R&D-ansvarsfraskrivelse

De farmakokinetiske data, kliniske referencer og den videnskabelige litteratur, der refereres til på denne side, stilles udelukkende til rådighed til B2B-formulering, uddannelsesmæssige formål samt R&D for læger, farmakologer og brandudviklere. Olympia Biosciences™ opererer udelukkende som en CDMO og fremstiller, markedsfører eller sælger ikke færdige forbrugerprodukter.

Global regulering & ingen sundhedsanprisninger. Intet på denne side udgør en sundhedsanprisning, medicinsk anprisning eller anprisning om sygdomsrisikoreduktion i henhold til EU-forordning (EF) nr. 1924/2006, U.S. Dietary Supplement Health and Education Act (DSHEA) eller andre globale regulatoriske rammer. Disse erklæringer og rådata er ikke blevet evalueret af Food and Drug Administration (FDA), European Food Safety Authority (EFSA) eller Therapeutic Goods Administration (TGA). De rå aktive farmaceutiske ingredienser (APIs) og formuleringer, der diskuteres, er ikke beregnet til at diagnosticere, behandle, helbrede eller forebygge nogen sygdom.

Klientens ansvar. The B2B client who commissions a formulation from Olympia Biosciences™ is responsible for market-specific regulatory compliance, health claim authorisation, labelling and marketing of its finished product, as defined by the applicable agreement.