Kattava CDMO-pakkausportfolio · Jokainen muoto, jokainen täyttö

Kaksi laitosta. Yksi tieteellinen standardi.

Farmaseuttisista läpipainopakkauksista pystypusseihin, stickpack-pakkauksista lasipulloihin – kaksi erillistä GMP-sertifioitua laitosta Puolassa kattavat kaikki kaupalliset pakkausmuodot: Laitos I lääkinnällisesti merkittävälle kosmetiikalle (ISO 22716), Laitos II ravintolisille ja FSMP-tuotteille (ISO 22000). Lain edellyttämä erottelu. MOQ on pakkausmuotokohtainen. Räätälöidyt toimeksiannot Paid Due Diligence -prosessin kautta.

TUOTANTOKAAPASITEETTI

2,500 – 500,000 pakkausta. Yksi SKU. Yksi tilaus.

Tuemme markkinoille tulevia nousevia brändejä kohdennetuilla SKU-lanseerauksilla sekä suuryrityksiä, jotka toteuttavat 7-numeroisia vuosittaisia tuotanto-ohjelmia – kahdessa erillisessä, GMP-sertifioidussa laitoksessa Puolassa, Zero Conflict of Interest -hallintomallin mukaisesti.

2,500

MINIMI (per SKU, per tilaus)

2,500 pakkausta

500K

MAKSIMI (per SKU, per tilaus)

500,000 pakkausta

KAPASITEETTIMATRIISI

Yli 14 pakkausmuotoa. Ei katalogirajoituksia.

Tuotantomme on järjestetty kahteen riippumattomaan GMP-sertifioituun laitokseen Puolassa – kiinteiden annosmuotojen kapselointi, farmaseuttiset läpipainolinjat, joustavien pussien täyttö, nesteiden ja tahnojen täyttö Laitoksessa II (ISO 22000, elintarvikkeet/FSMP); lääkinnällisesti merkittävä kosmetiikka Laitoksessa I (ISO 22716). Mikään pakkausmuoto ei ole poissuljettu. Mikään tuoteluettelo ei ole lopullinen.

CAPSULES

Hard · Softgel

BLISTERS

PVC/Alu · Alu/Alu

BOTTLES

HDPE · PET · Glass

DOYPACKS

4 configurations

SACHETS & STICKPACKS

5 formats

LIQUIDS

Syrup · Drops · RTD

PASTES

Oral delivery

DERMCOSMETICS

All formats above

MODIFICATIONS

V-notch · ECO · Batch

CUSTOM

Open Innovation

PAKKAUSESIMERKKEJÄ

MOQ ilmoitetaan yksikköinä (kapselit, annospussit, pullot). Alla oleva taulukko muuntaa yksikkökohtaisen MOQ:n valmiiden pakkausten määräksi kahdessa yleisimmässä pakkauskoossa.

MOQ-VIITETAULUKKO

Jokainen muoto. Jokainen minimimäärä. Jokainen pakkausesimerkki.

Kaikki MOQ-luvut on ilmoitettu yksittäisinä yksikköinä (kapseli, annospussi, ml-yksikkö). Pakkausesimerkit olettavat standarditäyttömäärät. Tarkka MOQ voi muuttua validoitujen MBR-siirtojen yhteydessä – ota yhteyttä tekniseen tiimiimme.

KAPSELIT

Kovat kapselit

Ihanteellinen tarkkaan annosteluun ja tuotteen stabiilisuuteen. Selluloosa- tai gelatiinikuori. Vaikuttavat aineet kliinistä laatua vastaavalla tiheydellä.

MOQ

MOQ: 150 000 yksikköä

PAKKAUSESIMERKKEJÄ

30 kapselin purkki → 5 000 purkkia · 60 kapselin purkki → 2 500 purkkia

Pehmeät gelatiinikapselit

Optimaalinen annostelumuoto öljypohjaisille ja lipofiilisille yhdisteille. Saumaton kuori, ilmatiivis sinetti.

MOQ

MOQ: 300 000 yksikköä

PAKKAUSESIMERKKEJÄ

30 kapselin pullo → 10 000 pulloa · 60 kapselin pullo → 5 000 pulloa

LÄPIPAKKAUKSET

Lääkelaatuinen läpipakkaus (PVC/Alu · Alu/Alu)

IN-HOUSE LINE

Oma lääkelaatuinen läpipainopakkauslinjasto tableteille, koville kapseleille ja pehmeille geeleille. Yksittäiset peukaloinnin paljastavat annosyksiköt kahdella laminaattikonfiguraatiolla: PVC/alumiini (lämpömuovattu) standardituotteille ja alumiini/alumiini-kylmämuovaus kosteusherkille vaikuttaville aineille.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

PVC/Alu · Alu/Alu-kylmämuovaus · peukaloinnin paljastava · GMP-yhteensopiva

PULLOT

HDPE / PET-pullot

Teollisuusstandardin mukaiset valkoiset tai värilliset HDPE- ja PET-pullot kapseleille, tableteille ja jauheille. Lapsiturvallinen (CR) tai standardikorkki. Induktiosinetti ja kuivausainevaihtoehdot saatavilla kosteusherkille valmisteille.

MOQ

MOQ: 2 500 pulloa

TECHNICAL SPEC

CR- tai standardikorkki · induktiosinetti · kuivausainevaihtoehto

Ruskeat / kirkkaat lasipullot

Ensiluokkainen lääkelaatuinen lasi valoherkille ja arvokkaille valmisteille. Ruskea lasi tarjoaa UV-suojan. Tippapullo-, pumppu- tai DIN28-korkkikonfiguraatiot. Käytetään nestemäisille ravintolisille, seerumeille ja korkealaatuisille dermokosmetiikkasarjoille.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Ruskea / kirkas · pipetti · pumppu · DIN28-suljenta

DOYPACK-PAKKAUKSET — POHJALLISET PUSSIT

Pohjalliset pussit jauheille, kapselitäytöille, nestemäisille ravintolisille ja kosmeettisille täyttöpakkauksille. Neljä kaupallista kokoonpanoa — kaikki saatavilla Olympia Biosciences -yhtiöltä.

Klassinen Doypack (Standardi)

Pohjasta taitettava pussi, joka pysyy tukevasti pystyssä hyllyssä. Optimaalinen irtopulvereille (heraproteiini, kollageeni, elektrolyytit) ja kapselien täyttöpakkauksille. Maksimikapasiteetti 2.0 litraa tuotteen tiheydestä riippuen.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Max 2.0 L · jauhe · kapseli · rakeet

Doypack vetoketjulla (Ziplock)

Uudelleensuljettavalla ziplock-mekanismilla varustettu pussi monikäyttöisille tuotteille. Erityisen tärkeä annosteltaville ravintolisille (mittalusikalla annosteltavat jauheet) ja kapselipakkauksille — kosteussululla varustettu laminaatti säilyttää tuotteen stabiiliuden avaamisen jälkeen.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Uudelleensuljettava vetoketju · kosteussululla varustettu laminaatti

Nokallinen Doypack-pussi

Suunniteltu erityisesti nesteille ja puolikiinteille tuotteille. Enimmäistilavuus 1 500 ml. Nokan sijoittelu: keskellä (yläosassa) tai kulmassa. Suljin: kierrekorkki tai läppäkorkki. Soveltuu nestemäisille vitamiineille, kollageenijuomille ja kosmetiikan täyttöpakkauksille.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Max 1 500 ml · keski- tai kulmanokka · kierrekorkki / läppäkorkki

Doypack-pussi Euro-reiällä tai kantokahvalla

Muokattu yläsauma: euro-reikä vähittäiskaupan ripustettavaa esillepanoa varten tai ergonominen kantokahva painaville pakkauksille (500 g–2 kg). Yhdistää pystypussin edut ja valmiuden myymäläjakeluun.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Euro-reikä tai kantokahva · valmis myymäläjakeluun

ANNOSPUSSIT JA STICKPACK-PAKKAUKSET

Lippulaivatuotteemme joustavien pakkausten segmentissä — yli 20 täyttölinjaa, jotka kattavat markkinoiden laajimman koko- ja muotovalikoiman.

Klassiset annospussit (litteät pussit)

3- tai 4-sivuiset kuumasaumatut litteät pussit kerta-annoksina nautittaville ravintolisille tai kosmetiikkanäytteille (voiteet, naamiot). Tuotannon vakiotyökalu jauhe-, neste- ja geelimuotoisille tuotteille ravintolisä- ja henkilökohtaisen hygienian aloilla.

MOQ

MOQ: 250 000 yksikköä

TECHNICAL SPEC

3- tai 4-sivuinen sauma · jauhe / neste / geeli

Stickpack-pakkaukset

Rullafilmistä valmistetut kapeat, putkimaiset pussit — suosituin mukaan otettava pakkausmuoto vitamiineille, kollageenille ja kivennäisaineille. Suoraan nautittavat tai veteen liuotettavat. Maailman ravintolisämarkkinoiden nopeimmin kiertävä pakkausmuoto vähittäiskaupassa.

MOQ

MOQ: 250 000 yksikköä

TECHNICAL SPEC

Rullasta valmistettu putkimainen muoto · mukaan otettava · suoraan nautittava tai liuotettava

DUO / TRIO -annospussit (monikammio)

Perforoidut monikammioannospussit, jotka on helppo irrottaa yhdellä kädellä. Ihanteellinen kaksivaiheisiin kosmeettisiin hoitoihin (vaihe 1: kuorinta; vaihe 2: naamio) tai ravintolisien AM/PM-annosteluun, joissa aamu- ja iltakoostumukset on eroteltu.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

2–3 kammiota · perforoitu irrotus · AM/PM-annostelu

Muotoon leikatut annospussit (Custom Die-Cut)

Asiakkaan toiveiden mukaisesti muotoon leikatut pussit – esimerkiksi pullon, purkin, hedelmän tai tuotemerkin logon muotoiset. Voidaan varustaa erillisellä lokerolla oheistuotteille (suojapyyhe, applikaattori, käsineet). Immateriaalioikeudet siirtyvät täysimääräisesti asiakkaalle.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Muotoon leikattu · erillinen lokero · täydet immateriaalioikeudet asiakkaalle

Kosteuspyyheannospussit

Suljettu annospussi, joka sisältää toiminnallisella nesteellä kyllästettyä kuitukangasta. Saatavilla myös minikoossa. Käyttökohteet: meikinpoisto, itseruskettavat tuotteet, kuorinta ja virkistys. Saatavilla sekä kosmeettisina että ravintolisäversioina.

MOQ

MOQ: määritellään tapauskohtaisesti

TECHNICAL SPEC

Kuitukangas + nestetäyttö · saatavilla minikoossa

NESTEET

Siirapit

Monen maun ja koostumuksen tuotantolinjat. Ihanteellinen pediatrisille ja yleisille hyvinvointivalmisteille.

MOQ

MOQ: 20,000 yksikköä

Tipat

Tiivistetyt nestemäiset koostumukset kohdennettuihin terveyssovelluksiin. Korkea biologinen hyötyosuus.

MOQ

MOQ: 50 000 yksikköä

Toiminnalliset juomat

Toiminnalliset juomat aktiivisille ja terveystietoisille kuluttajille. Saatavilla valmiina juomina (RTD) tai tiivisteinä.

MOQ

MOQ: 50 000 yksikköä

TAHNAT

Oraaliset tahnat

Erikoistunut oraalinen annostelumuoto korkean pitoisuuden vaikuttaville aineille, jotka vaativat kontrolloitua vapautumista.

MOQ

MOQ: 20,000 yksikköä

TOIMINNALLISET MUOKKAUKSET

Sovellettavissa kaikkiin yllä mainittuihin joustaviin pakkausmuotoihin.

V-lovi / Helppo avattavuus

Reunalovi mahdollistaa laminaatin avaamisen yhdellä kädellä ilman saksia. Standardipäivitys kaikkiin joustaviin pakkausmuotoihin.

Erämerkintä (In-Line)

Parasta ennen -päiväykset ja eränumerot merkitään suoraan saumaan täytön yhteydessä — GMP-yhteensopiva jäljitettävyys EU:n elintarvikemerkintäsäädösten mukaisesti.

ECO / Kierrätettävä (monorakenne)

Kaikki joustavat pakkausmuodot toteutettavissa yksimateriaalisista monorakenne-laminaateista — 100 % kierrätettäviä. Täydellinen R-cycle-yhteensopivuusdokumentaatio toimitetaan pyynnöstä.

KAKSI RIIPPUMATONTA TUOTANTOLAITOKSIA — LAIN EDELLYTTÄMÄ

Kaksi erillistä GMP-sertifioitua laitosta. Molemmat Puolassa. Lain edellyttämä erottelu.

Puolan ja EU:n säädökset edellyttävät kosmetiikan tuotannon sekä elintarvike- ja ravintolisätuotannon täydellistä fyysistä erottelua. Operoimme kahta täysin itsenäistä tuotantolaitosta, joilla on omat sääntelykehykset, laatujärjestelmät ja GMP-sertifioinnit. Tämä on lakisääteinen vaatimus ja rakenteellinen takuu ristikontaminaation nollatoleranssista asiakkaillemme.

ZAKŁAD I · FACILITY I

Lääkinnällisesti merkittävä kosmetiikka

PN-EN ISO 22716:2009 · GMP FOR COSMETICS

Lääkinnällisesti merkittäville tuotteille omistettu kosmetiikkatehdas. Täysin ja fyysisesti erillään elintarvike- ja ravintolisätuotannosta EU:n kosmetiikka-asetuksen 1223/2009 ja Puolan lainsäädännön mukaisesti. Erikoisalat: voiteet, suunhuuhteluvalmisteet, suun kautta annosteltavat nesteet, paikallisesti käytettävät suihkeet (esim. suonikohjujen hoitoon) sekä lääkinnällisesti toiminnalliset paikallisvalmisteet.

TUOTE-ERIKOISALAT

Voiteet · Suunhuuhteluvalmisteet · Suun kautta annosteltavat nesteet · Suonikohjujen hoitoon tarkoitetut paikallissuihkeet · Lääkinnällisesti toiminnalliset paikallisvalmisteet · Kosmeettiset lääkevalmisteet

ZAKŁAD II · FACILITY II

Elintarvikkeet, ravintolisät ja FSMP-valmisteet

PN-EN ISO 22000:2018 · CODEX ALIMENTARIUS GMP/GHP/HACCP

Ravintolisille ja erityisiin lääkinnällisiin tarkoituksiin tarkoitetuille elintarvikkeille (FSMP) omistettu tuotantolaitos. Täysin erillään kosmetiikkatuotannosta. Käytössämme on 3 pyörivää softgel-kapselointikonetta – harvinainen ja pääomaintensiivinen teollinen kapasiteetti, joka johtuu softgel-koneiston korkeista hankinta- ja käyttökustannuksista.

SOFTGEL-INFRASTRUKTUURI

3

Pyörivät softgel-linjastot · Harvinainen · Korkean investointikustannuksen (CAPEX) laitteisto

SERTIFIKAATIT JA AKKREDITOINNIT

Kattava sertifiointimatriisi — Molemmat toimipisteet — Voimassa vuoteen 2029 asti

PN-EN ISO/IEC 27001:2023-08

Immateriaalioikeudet ja tietoturva

Innovaatioita kehittäville brändeille ja lääkeyrityksille formulaatioiden, kliinisten tutkimustulosten ja liikesalaisuuksien suojaaminen on ensisijaisen tärkeää. Tämä sertifikaatti takaa, että IT-järjestelmämme ja toimintaprosessimme tarjoavat tiukan suojan immateriaalioikeuksille, täyden luottamuksellisuuden (NDA) sekä turvallisen tiedonkulun.

Sert. nro: PG/IOC/2026/05/Eng · Voimassa: 21.02.2029

PN-EN ISO 22000:2018

Ehdoton turvallisuus FSMP-tuotteille ja ravintolisille

Erityisiin lääkinnällisiin tarkoituksiin tarkoitettujen elintarvikkeiden (FSMP) tuotanto vaatii poikkeuksellista valvontaa. ISO 22000 yhdistää laadunhallinnan ja elintarviketurvallisuuden periaatteet, varmistaen raaka-aineiden toimitusketjun täydellisen hallinnan, ristikontaminaatioriskien poistamisen sekä korkeimpien säädösten mukaisuuden.

Sert. nro: PG/IOC/2026/03/Eng · Voimassa: 21.02.2029

CODEX ALIMENTARIUS – FAO/WHO

Tuotannon tarkkuus ja hygienia (GMP, GHP, HACCP)

Sopimusvalmistuksen turvallisuuden perusta. FAO/WHO 2023 -ohjeistusten noudattaminen tarkoittaa, että tuotantolinjamme täyttävät tiukat Good Manufacturing Practice (GMP) ja Good Hygiene Practice (GHP) -standardit – takuu jokaisen erän mikrobiologisesta ja fysikaalis-kemiallisesta puhtaudesta.

Sert. nro: PG/IOC/2026/01/Eng · Voimassa: 21.02.2029

PN-EN ISO 9001:2015

Täysi toistettavuus ja jäljitettävyys

Lääkärit ja farmaseutit edellyttävät standardointia. ISO 9001 -laadunhallintajärjestelmä varmistaa, että jokaisella tuotantoerällä on identtiset, toistettavat parametrit – mikä mahdollistaa jokaisen kapselin tai annospussin täyden jäljitettävyyden raaka-aineiden vastaanotosta valmiiseen tuotteeseen.

Sert. nro: PG/IOC/2026/02/Eng · Voimassa: 21.02.2029

PN-EN ISO 22716:2009

Dermokosmetiikan standardit – Facility I

Korkeimmat Good Manufacturing Practice (GMP) -standardit erikoiskosmetiikan ja sen komponenttien suunnittelussa ja valmistuksessa. Kriittinen tekijä yrityksille, jotka tarjoavat lääketieteellisiä hoitoja täydentäviä edistyksellisiä dermokosmetiikkasarjoja. Koskee yksinomaan Facility I -yksikköä (kosmetiikkatuotanto).

Sert. nro: PG/IOC/2026/04/Eng · Voimassa: 21.02.2029

INTERNAL STANDARD (FULLY IMPLEMENTED)

Yhteiskuntavastuu (CSR) ja ESG

Lääkintäalan globaaleille kumppaneille eettinen toimitusketju on ehdoton vaatimus. Täysin toteutettu CSR-politiikkamme kattaa kestävän kehityksen, ekologisen turvallisuuden ja korkeimmat työetiikan standardit. Olemme täysin valmistautuneet B2B-kumppaneidemme suorittamiin Supplier Code of Conduct -auditointeihin.

Tila: Sisäinen käytäntö toteutettu · B2B-auditointivalmis

AVOIMEN INNOVAATION TOIMEKSIANTO

Jos se on formuloitavissa, me valmistamme sen.

Tuotantoinfrastruktuurimme on suunniteltu täyden palvelun CDMO-joustavuutta varten – emme ole sidottuja luettelotuotteisiin tai kiinteisiin varastokaavoihin. Olympia Biosciences valmistaa funktionaalisia sienikahveja, adaptogeenisekoituksia, nootrooppisia juomia, kollageenijuomia, lääkärilaatuisia paikallishoitotuotteita sekä mitä tahansa meille tuotuja formulointikonsepteja. Emme rajoitu omistusoikeudellisiin ainesosaluetteloihin tai vakiopakkauskokoihin. Innovaatio ei ole meillä vain markkinointiväite – tuotantolinjamme konfiguroidaan fyysisesti jokaisen toimeksiannon mukaan.

Yksi toiminnallinen rajoite: emme operoi patukka- tai energiapatukkalinjoja. Kaikkien muiden muotojen ja formulointityyppien kohdalla MOQ ja tuotantoarkkitehtuuri määritellään yksilöllisesti maksullisen Due Diligence -prosessin kautta. Emme julkaise lukuja täällä, sillä jokainen formulointi on ainutlaatuinen.

ESIMERKKEJÄ TOTEUTTAMISTAMME RÄÄTÄLÖIDYISTÄ TOIMEKSIANNOISTA

Funktionaaliset sienikahvit · Liposomaaliset nestemäiset annospussit · Adaptogeeni-stickpackit · Monientsyymiset kosteuspyyhkeet · Kosmeceuttiset muotoon leikatut pussit · Lääkärilaatuiset kollageenilasipullot · Kaksivaiheiset AM/PM-annospussipakkaukset · Nootrooppiset RTD-juomat

Usein kysytyt kysymykset

Miten MOQ lasketaan – yksikkökohtaisesti vai valmiin pakkauksen mukaan?
MOQ lasketaan yksittäisen yksikön (kapseli, annospussi, pullo) mukaan, ei valmiin pakkauksen mukaan. Esimerkki: 150 000 kapselin MOQ, kun pullossa on 60 kapselia = 2 500 valmista pulloa. Kun pullossa on 30 kapselia = 5 000 pulloa. Pakkauskoko kertoo suoraan SKU-määrän.
Miksi softgel-kapseleilla on korkeampi MOQ kuin kovilla kapseleilla?
Softgel-kapseleilla on korkeampi MOQ (300 000 yksikköä), koska pyörivä muottikapselointiprosessi vaatii suuremman vähimmäismäärän massan ja täytön tarkkuuden validoimiseksi. Kovilla kapseleilla on alhaisempi mekaaninen herkkyys, ja niitä voidaan valmistaa 150 000 kappaleen erissä täysin PPQ-standardien mukaisesti.
Mikä on uuden tuotekehitysprojektin vähimmäistilausmäärä?
2 500 pakkauksen vähimmäismäärä koskee tilanteita, joissa validoitu koostumus ja Master Batch Record (MBR) ovat jo olemassa. Uudet tuotekehitysprojektit edellyttävät ensin maksullista Due Diligence -prosessia, jossa määritämme kaupallisen volyymialueen osana toteutettavuusarviointia.
Voiko MOQ-määristä neuvotella suuren volyymin yritysohjelmissa?
Kyllä. Kaikki MOQ-määrät ovat neuvoteltavissa yritystason ja pääomasijoitteisten ohjelmien kohdalla, joilla on määritellyt vuotuiset volyymisitoumukset. Aloita maksullisella Due Diligence -prosessilla, niin rakennamme tuotantosopimuksen ennustetun kysynnän, emme kiinteiden vähimmäismäärien perusteella.
Valmistatteko dermokosmetiikkaa ja kosmeceuttisia tuotteita?
Kyllä. Erillinen Laitos I (kosmetiikka) toimii PN-EN ISO 22716:2009 GMP -standardin mukaisesti ja kattaa koko lääkinnällisesti merkittävän kosmetiikan kirjon – voiteet, oraaliset valmisteet, paikallisesti käytettävät suihkeet (esim. suonikohjuille) ja kosmeettiset lääkeaineet. Laitos I on fyysisesti erillään Laitoksesta II (elintarvikkeet/ravintolisät, ISO 22000 GMP) EU:n kosmetiikka-asetuksen 1223/2009 ja Puolan lain mukaisesti. Kaikki tällä sivulla luetellut pakkausmuodot ovat saatavilla Laitoksesta I kosmeettisille tuotteille.
Minulla on epätavanomainen tuoteidea. Voitteko valmistaa sen?
Lähes varmasti. Funktionaaliset sienikahvit, liposomiset nestemäiset shotit, monikammioiset kosmeettiset annospussit – nämä ovat juuri niitä toimeksiantoja, joita käsittelemme. Tuotantolinjamme on konfiguroitu täyden palvelun CDMO-toimintaan, ei luettelotuotantoon. MOQ ja toteutettavuus määritetään yksilöllisesti maksullisen Due Diligence -prosessin kautta. Ainoa kategoria, jota emme tuota, on patukka-/energiapatukkaekstruusio.

AVOIMEN KATEGORIAN TUOTANTOVALTUUTUS

Ei luetteloita. Ei suljettuja kaavoja. Ei kiinteitä MOQ-määriä.

Jokainen listattu muoto on lähtöpiste. Jos konseptisi ei vastaa vakiokategoriaa, juuri se on asia, jonka maksullinen Due Diligence -toimeksiantomme ratkaisee. Määritämme MOQ:n, toteutettavuuden ja tuotantoarkkitehtuurin yksilöllisesti juuri sinun formulaatio- ja pakkausvaatimustesi mukaisesti. Yksi poikkeus: patukat. Kaikki muu on mahdollista.

Vain B2B-käyttöön / Tieteellinen ja tuotekehityksellinen vastuuvapauslauseke

Tällä sivulla esitetyt farmakokineettiset tiedot, kliiniset viitteet ja tieteellinen kirjallisuus on tarkoitettu yksinomaan B2B-tuotekehitykseen, koulutuskäyttöön sekä lääketieteen ammattilaisten, farmakologien ja brändinkehittäjien tutkimus- ja kehitystyöhön. Olympia Biosciences™ toimii ainoastaan sopimuskehitys- ja valmistusorganisaationa (CDMO), eikä se valmista, markkinoi tai myy kuluttajille suunnattuja lopputuotteita.

Globaalit säädökset ja terveysväitteiden puuttuminen. Mikään tällä sivulla esitetty ei muodosta terveysväitettä, lääkinnällistä väitettä tai sairauden riskiä vähentävää väitettä EU-asetuksen (EY) N:o 1924/2006, Yhdysvaltain Dietary Supplement Health and Education Act (DSHEA) -lain tai muiden globaalien sääntelykehysten mukaisesti. Food and Drug Administration (FDA), European Food Safety Authority (EFSA) tai Therapeutic Goods Administration (TGA) eivät ole arvioineet näitä lausuntoja tai raakadataa. Käsitellyt vaikuttavat lääkeaineet (API) ja formulaatiot eivät ole tarkoitettu minkään sairauden diagnosointiin, hoitoon, parantamiseen tai ehkäisyyn.

Asiakkaan vastuu. B2B-asiakas, joka tilaa formulaation Olympia Biosciences™-yhtiöltä, kantaa täyden ja yksinomaisen vastuun kaikesta säädöstenmukaisuudesta, terveysväitteiden hyväksymisestä (mukaan lukien EFSA:n artiklojen 13/14 mukaiset väitedokumentaatiot ja U.S. FDA-ilmoitukset), merkinnöistä sekä lopputuotteen markkinoinnista kohdemarkkinoillaan. Olympia Biosciences™ tarjoaa ainoastaan valmistus-, formulaatio- ja analyysipalveluita.